Вторник, 15 Октомври 2024

Ниските лихви увеличават интереса към алтернативни форми на спестяване

 Ниските лихви увеличават интереса към алтернативни форми на спестяване
Публикация   20 Окт, 2015   /     akcent.bg   /     309

Уникредит Булбанк отчете удвояване на клиентите си, които инвестират във взаимни фондове, допълнително пенсионно осигуряване и животозастраховки

Рекордно ниските лихви по депозитите увеличават интереса към т.нар. алтернативни форми на спестяване и инвестиции – взаимни фондове, допълнително доброволно пенсионно осигуряване и спестовни застраховки "Живот". Според анализ на Уникредит Булбанк за последната година броят на клиентите й, които използват такива инструменти, се е удвоил, макар и делът им все още да е минимален – под 1%.

  От институцията съобщиха още, че от тази седмица започват да предлагат и фондове с целева доходност на Pioneer Investments – продукти, при които периодично се изплащат дивиденти от инвестицията във взаимни фондове.

           В търсене на алтернатива

  По данни на БНБ към края на август 2015 г. привлечените от банките депозити от населението са близо 41 млрд. лв., като макар и темповете им на нарастване да се забавят (5% годишен ръст), обемите са рекордно високи. Същевременно свръхликвидността в банковата система продължава да оказва натиск върху доходността – към август средните лихви по депозитите на домакинствата за срок между 6 и 12 месеца, които са най-предпочитани, достигат 1.58% при 3.08% година по-рано.

  "Очакванията са алтернативните форми на спестявания да стават все по-атрактивни в следващите години, тъй като нараства броят на хората, които търсят начини да подсигурят своето финансово бъдеще и независимост", коментира главният изпълнителен директор на Уникредит Булбанк Левон Хампарцумян, който прогнозира, че тенденцията на ниските лихви няма да изчезне скоро.

  При общ депозитен портфейл от около 6 млрд. лв. вложения на физически лица инвестираните от клиенти на банката средства в т.нар. алтернативни форми са за около 250 млн. лв., посочва Цветанка Минчева, директор "Банкиране на дребно". Целта на използването на такива инструменти е да се запази и да се увеличи стойността на парите във времето при оптимално съотношение риск/доходност, обяснява тя.

  Наблюденията на финансовата институция показват известна възрастова диференциация при предпочитанията спрямо различните алтернативни възможности. Така например около 74% от клиентите на Уникредит Булбанк, които са инвестирали във взаимни фондове, са на възраст над 45 години, докато при клиентите, които заделят малки суми за допълнителни вноски в доброволен пенсионен фонд (ДПФ), преобладават по-младите хора, на възраст до 45 години – общо 72%. Средната месечна вноска, която клиентите на банката са правили по партидите си в ДПФ за изминалата година, е 78 лв., показва анализът. При спестовните застраховки "Живот" възрастовото разпределение е по-балансирано между клиентите на възраст под и над 45 години – съответно 56% и 44%. Средната месечна премия е 27 лв., отбелязва Минчева.

                 Дългосрочни решения

  Тя цитира и данни от статистиката на Комисията за финансов надзор, според които брутните постъпления от осигурителни вноски в ДПФ са нараснали със 77% за първото полугодие на 2015 г. спрямо година по-рано, а годишният ръст на пазара на застраховки "Живот" е с 23.8% към август 2015 г. "Това са знаци за увеличаване на финансовата култура на населението в посока все по-голяма диверсификация на спестяванията", коментира Минчева.

  От своя страна Крум Алексиев, който е директор "Маркетинг и клиентски сегменти" в Уникредит Булбанк, изтъква, че при вземането на решение за спестяване чрез някоя от т.нар. алтернативни форми от особено значение е да се започне възможно най-рано. По думите му това позволява изграждането на достатъчно дългосрочна стратегия, чрез която да се минимализират рисковете от волатилността на пазарите и да се постигне по-висока доходност във времето.

  Мениджърът съобщи, че от тази седмица банката започва да предлагат и един от най-новите типове продукти в управлението на активи – фондове с целева доходност на Pioneer Investments. При тях два или четири пъти годишно се изплаща дивидент, като фондовете имат предварително определена цел за тези периодични плащания, която обаче не е гарантирана. Поставената цел за 2015 г. за двата подфонда, които банката предлага, е 7% за подфонд European Equity Target Income и 5% доходност за подфонд Global Multi Asset Target Income.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha