- Проф. Белоев, тази седмица правителството обяви, че ще бъдете предложен за награждаване с орден „Св.св. Кирил и Методий”. Как ще опишете чувството, което изпитахте, когато научихте новината?
- Това отличие е много висока държавна награда за принос в образованието и науката и го приемам като една много висока оценка за свършената досега работа. Но въпреки че наградата е лична, това е награда на целия управленски екип на университета, с който работя, и така също на научните колективи, Става въпрос не само за колегите от страната, а и от други държави…Освен от институтите от София, Пловдив, Стара Загора, Ямбол, Варна, към тях трябва да отбележим и тези в Нитра- Словакия, Бърно- Чехия…От няколко години имаме съвместни научни разработки и с университети в Русия, Румъния, Азърбайджан, Казахстан. В резултат на тези връзки имаме и докторанти от тези страни, включително и от Виетнам. Темите, по които работим, са свързани със здравословен начин на живот, екология и най-вече селско стопанство.
За да бъде дадено такова високо отличие, оценката е комплексна. Тук трябва да се отчете и работата ми с различните институции- местни, държавни…
- Сега е изборно време, нормално би било да кажете, или по-скоро да отчетете, какво оставяте в края на вашия мандат като ректор на университета и на Русе, тъй като едва ли ВУЗ-ът може да се отдели от живота на града?
- Да, университетът е автономна институция със собствен бюджет, който позволява да извършваме основните си дейности. Достатъчен, за да постигаме добро качество и подготовка на студентите, които обучаваме, за да може дипломата на Русенския университет да има стойност, а бъдещите специалисти- необходимите знания.
От друга страна, работим и се стараем да предлагаме услуга, която да удовлетворява града и региона. На първо място, това е общината, областите Русе, Разград и Силистра, където имаме разкрити филиали, а също така и Търговище и Велико Търново. В тези пет области ние се утвърдихме като университет- лидер, гарант за добро икономическо развитие на този регион.
Това изисква да се работи в една посока с общинските и областните ръководства. Така се създаде колектив под мое ръководство, който разработи стратегия на област Русе до 2020 г. - документ, който дава визията за развитие на областта.
Русенският университет имам доста добър потенциал и смятам, че се използва добре. Наши преподаватели участват във всички комисии на областно ниво, включително и в местния парламент с няколко общински съветници.
Освен с персоналните участия в обществения и икономическия живот на наши преподаватели, ние създаваме и развиваме база, която да се ползва и от гражданите на Русе. Най-добър пример за това е Канев център, който е място за разнообразни университетски и граждански събития.
Друго, което наскоро бе завършено и ще се ползва както от студентите, така и русенци, е реновираната спортна зала, спортни площадки с изкуствени настилки. По този начин с тази съвременна обновена спортна база Русенският университет ще може да домакинства на различни събития.
Още догодина Русенският университет ще бъде домакин на Студентската републиканска спартакиада. Все по-добре стои ежегодният технически панаир, идеята за който е моя и има запазена марка Русенско изложение….
- Понеже сме в изборно време и сега е допустимо да се говори с политически оттенък, то може ли да кажем, че този мандат не Ви стигна, за да направите и плувен басейн, достъпен и за русенци, какъвто в града няма, за съжаление..
- Начинът, по който в последните години работим, е характерен с една изключителна динамика. Мисля, че краят на моя мандат като ректор по никакъв начин не кореспондира със случващото се на територията на университета, напротив, мисли се за различни нови инициативи и ангажименти. Един от тях е и изграждането на плувен комплекс.
Освен това участваме в един трансграничен проект, който ако бъде одобрен и се реализира с финансиране от ЕС, тук ще бъде създаден регионален иновативен трансграничен център за зелени технологии. В него ще действат пет лаборатории, които ще са свързани с нови технологии в земеделието, оползотворяване на растителни остатъци, биогаз, възобновяеми енергийни източници, екология. Така ще можем да дадем на обществото нови идеи и решения.
Русенският университет ще домакинства форума Европа – Азия „Дунав- Меконг”, както и на няколко други международни форуми…Така че краят на ректорския мандат не влияе с нищо на редица предстоящи събития и развитието на материалната база.
- Вероятно е така, но с наближаването на края на ректорския мандат интересът какво после ще прави проф. Белоев все повече нараства. Ще открехнете ли завесата и да кажете в каква посока ще работите след края на този втори мандат като ректор?
- Още като завършвах института и като отличник на випуска пред мен стоеше дилемата дали да се върна в родния си град или да остана в Русе. От разстоянието на времето разбирам, че тогава съм взел правилно, стратегическо решение.
Останах в Русе, защото имах желание и интерес да се развивам в научната област. Тогава едва ли съм осъзнавал, че мога и че ще достигна до тези хоризонти. От началото в катедрата ССМ, след това декан, два мандата ректор… явно е постигнато много, но човек така е устроен и не знае докъде може да стигне. Аз като студент не съм си и представял, че някога ще бъда ректор на този институт.
Амбициите ми сега, на този етап, след достигане на това голямо признание- член- кореспондент на БАН, ще се опитам да заслужа и най-голямото- Академик на БАН. Трудна цел, не е ясно кога ще се случи във времето, но е една от целите, които стоят пред мен…
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай