Неделя, 22 Декември 2024

Шокираща сексуална скулптура нищи отношенията между Европа и Латинска Америка

Шокираща сексуална скулптура нищи отношенията между Европа и Латинска Америка
Публикация   17 Окт, 2015   /     akcent.bg   /     566

Скандална скулптура бе показа на откритата в германския град Щутгарт изложба „Звярът и Суверенът“. Нейна създателка е австрийката Инес Дужак, която е кръстила творбата си „За завоюването не са необходими дрехи“.

Шокиращата скулптурата показва 77-годишният испански крал Хуан Карлос, който царстваше 39 години, преди да сдаде трона сина си Фелипе. Той е клекнал над ръждясали нацистки каски и е изнасилван отзад от жена, която изобразява боливийската синдикалистка и феминистка Домитилиа Бариоз. Тя пък на свой ред е изнасилвана от куче. Кралят е показан да повръща тревисти цветя от рода метличини, пише БГНЕС.

Противоречивата скулптура е част от поредица от творби на Дужак, която според обясненията в сайта й цели да хвърли светлина "върху изключително сложни и асиметрични отношения между Европа и Латинска Америка", засягащи въпросите на колониализма и експлоатацията. Известно е, че немалка част от населението на Латинска Америка възприема колонизаторската роля на Испания изцяло отрицателно и оспорва тезата на Мадрид за цивилизационната роля на иберийското кралство в развитието на континента (затова кралят е изнасилван от боливийска синдикалистка и феминистка).

Очевидно е обаче, че кралят е избран за герой на скулптурата и по друга причина. Популярността му сред испанската общество бе силно спаднала след поредицата от кралски скандали, включително и заради негово сафари в Африка, където бяха убити слонове (очевидно заради това е метличината в устата му). При това за сафарито бе потрошена държавна пара в момент, когато финансовата и икономическа криза в Испания бе достигнала своя връх преди две-три години. Що се отнася до кучето, то обяснението за присъствието му оставяме на въображението на читателя.

Скулптурата е толкова възмутителна, че бе поискано да бъде махната и дори да бъде спряна цялата изложба. В крайна сметка обаче надделя мнението тя да бъде показана.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha