Петък, 1 Ноември 2024

ДПС ще стане втора политическа сила след местните избори

ДПС ще стане втора политическа сила след местните избори
Публикация   25 Септ, 2015   /     akcent.bg   /     441

Конституционният съд си изми ръцете за съдебната реформа и остави цялата отговорност в ръцете на парламента, казва депутатът от ДПС Четин Казак

Четин Казак е роден на 29 юли 1972 г. в Търговище. По професия е юрист. Завършил е право в Сорбоната. Владее турски, френски, английски и руски език. Депутат от ДПС - от 39-ото до 43-тото НС включително. Секретар на ПГ на ДПС. Зам.-председател на правната комисия на НС, член на комисията по външна политика.

----------

- Г-н Казак, как си обяснявате сериозния консенсус, който парламентът успя да постигне за промените в конституцията?

- Признавам си, че не очаквахме толкова широка подкрепа, но това е добър знак, който даде Народното събрание. Така ще се оправдае широко споделеното мнение за необходимостта наистина да се състои съдебната реформа. В знак на добра воля ние също подкрепихме промените. Но тази подкрепа не е безусловна. Според нас някои текстове противоречат на конституцията. Разпределението в колегията на прокурорите и следователите не гарантира независимост от политиците. Затова настояваме между двете четения, без да се променя обхватът на поправките в конституцията, да се прецизират така текстовете, че те да прокламират категорично независимостта на съдебната власт.

- Да разбирам ли, че очаквате преразпределение в прокурорско-съдийската квота?

- Очакваме наистина да се получи такова разпределение, което да отнеме всякакво съмнение за политическа намеса. Само по този начин ще има гаранция срещу нарушаване на принципа за независимост на съдебната система. ДПС е на мнение, че превесът на избора на магистратите трябва да се даде и в двете колегии.

- На какъв компромис е склонно ДПС в текстовете между двете четения?

- Готови сме на всякакъв вид компромиси, ако те не отидат отвъд законосъобразността и конституционността. Когато се отива отвъд това, не е възможно да се правят компромиси. Надявам се всички партии да осъзнават това. Ако идеите за реформи в съдебната власт са отвъд тези, които ни налагат конституционните промени, не очаквайте нашата подкрепа.

- Възможно ли е да се стигне до първоначалния вариант, предложен от правосъдния министър, който взриви политическите сили и се наложи промените да се прекрояват?

- Подобно предположение е абсурдно. Постигнатото широко съгласие не бива да бъде минирано. Не трябва да се връщат текстове и идеи, които вече ни разделиха. Ние няма да подкрепим нито един текст от първия вариант, тъй като онези промени не водеха до целите, за които се афишираха. Сега трябва да се съсредоточим само и единствено върху прецизиране на настоящия законопроект.

- Защо толкова се страхувате от явното гласуване във Висшия съдебен съвет, изслушването на главния прокурор в парламента, съвещателния глас на министъра при назначенията, сезирането на КС от съдилищата, равния брой прокурори, избрани от парламента и от съдебната власт?

- Явното гласуване е категорично неприемливо, тъй като то вместо да реши проблемите със задкулисието, щеше да ги задълбочи. Опитът за изваждането на прокуратурата от съдебната власт и нейното политизиране също е неприемливо. Не сме съгласни и с другите елементи, които споменахте. Мисля, че в крайна сметка бе взето едно мъдро и правилно решение да се преосмислят още веднъж текстовете и да се изчистят от спортните предложения. Поради тази причина ние станахме съвносители в този вариант.

- Как ще коментирате решението на Конституционния съд да не се меси, преди проектът да бъде приет от НС?

- КС отказа да се произнесе, като по този начин просто си изми ръцете и остави цялата отговорност на Народното събрание. Надявахме се КС да внесе правна сигурност и яснота, но за съжаление не го направи.

- Бламирахте реформаторите и с антикорупционния закон, а лидерът ви Лютви Местан обяви, че е необходим "нов ясен европейски и евроатлантически профил на властта - изчистен от ултранационалистически, рекетьорски и прочие ретроградни примеси". Ваши колеги от ДПС коментираха, че под "рекетьори" следва да се разбират партиите от РБ, които непрекъснато се опитвали да извиват ръцете на премиера Борисов. Доколко възможно е влизането ви в управлението и при какви условия?


- Аз не виждам основания да се прави връзка между изказванията, които сме направили във връзка с отхвърления закон, подготвен от екипа на Меглена Кунева, и тези спекулации. По принцип ние сме заявявали неведнъж, че ДПС е конструктивна и принципа опозиция на сегашната формула на управление, която е вредна за България. Формула, която съчетава в себе си уж проевропейски десни политически сили. Тази формула включва партии, които са извън общоприемливия европейски модел на политическо представителство, каквито представляват националистическите и ксенофобските партии, съставляващи Патриотичния фронт. И една политическа сила, която по-скоро се позиционира вляво, както АБВ. Така че при тази формула на управление ДПС категорично остава в опозиция. Докато тази формула на управление съществува, ние не бихме могли да участваме под каквато и да било форма.

- Привидно играете опозиция, но гласуването ви по важни закони показва точно обратното - с вашите гласове минаха пенсионните промени, приеха се поправки в Закона за референдумите, с които те изобщо няма да се улеснят, и пр. Що за опозиция сте тогава?

- Ние не даваме подкрепа за ГЕРБ. Ние подкрепяме онези предложения, онези законопроекти, които са в съответствие и в унисон с нашата предизборна платформа, политическа идеология и с принципите, които сме отстоявали през годините. За нас не е важно кой предлага законопроектите. Ако те са в правилната посока, естествено е, че ние ще ги подкрепим. Ние не сме безпринципна опозиция.

- Премиерът Борисов дори ви благодари за подкрепата...

- Това са само спекулации. Истината е, че ние подкрепяме конкретни текстове. Ние не подкрепяме ГЕРБ или Реформаторския блок, а конкретни текстове.

- Колегата ви Делян Пеевски внезапно осветли част от бизнеса си и се заговори, че ще напусне парламента, а Борисов каза, че ДПС е по-приемливо без Пеевски. Склонни ли сте на такава сделка?


- Това са абсолютно медийни спекулации, които се тиражират от някои "доброжелатели" сред политическите анализатори. Никакви сделки няма. Общо взето, ДПС продължава да отстоява своите принципни позиции.

- Делян Пеевски ще напусне ли все пак Народното събрание?

- Аз не мога да коментирам от негово име. Това е въпрос на негов личен избор. Той е избран за народен представител от листата на ДПС и остава такъв.

- Могат ли предстоящите местни избори да пренаредят управляващото мнозинство, или да променят правителството?


- Категорично тези местни избори ще препозиционират политическите сили в политическата координатна система. Ще препозиционират политическите сили като представителност. Дали това ще се отрази на формулата на управление, остава да видим след това. Но тези избори ще покажат категорично кой колко тежи в момента в България.

- Предложихте кандидат за кмет на София с ясното съзнание, че няма шанс за успех. С каква цел го направихте?

- Ние не за първи път го правим. Целта на ДПС като трета политическа сила е да заеме сериозни позиции и в Столична община. За съжаление в момента нашето политическо влияние в столицата е доста под нашите очаквания и цели.

- Какви са очакванията ви за местните избори?

- Като програма минимум е да запазим така завоюваните позиции, които не са никак малки. А като програма максимум е да разширим нашето влияние и от трета политическа сила да станем втора.

- Ако вие станете втора политическа сила, може ли да предложите нов вариант на управление?

- Ние неведнъж сме отправяли призиви към премиера Борисов да се раздели с антиевропейския субект в управляващото мнозинство в лицето на ПФ. Няма да се уморим да го правим.

- Ако патриотите излязат от управлението, вие може ли да заемете тяхното място?


- Това са спекулации. Това не е игра "стани да седна". По принцип всяка политическа сила заема място, което е отредено от избирателите й. Каква роля ще заеме ДПС, ще решат избирателите.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още