Събота, 4 Януари 2025

От есента фирма ще се регистрира за 24 часа

От есента фирма ще се регистрира за 24 часа
Публикация   20 Авг, 2015   /     Румяна Гочева   /     505

Над 80% от дружествата в България вече подават финансовите си отчети онлайн, твърди Елена Маркова, директор на Агенцията по вписванията

Елена Маркова е изпълнителен директор на Агенцията по вписванията от март. Тя е била юридически съветник на министъра на отбраната. Преди това е работила като главен юрисконсулт в администрацията на президента и като директор на дирекция "Правнонормативна дейност" на Министерството на отбраната. Завършила е право в Русенския университет. Специализирала е международно търговско право и международен бизнес в Стопанската академия "Д. А. Ценов".


- Г-жо Маркова, колко лесно е да се регистрира фирма? В последния доклад на Световната банка - Doing business, се казва, че общо за започване на бизнес са нужни 18 дни и 4 процедури...

- Не е точно така - зависи какво точно са проучвали и измервали. В Агенцията по вписванията регистрацията на една фирма от мига на подаването на документите до получаването на самата регистрация отнема три работни дни, не повече. Заявленията могат да се приемат в цялата страна в рамките на работното време. С електронен подпис пък регистрацията може да стане 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, 365 дни в годината. Единственото, което ви трябва, е компютър, сканиращо устройство и електронен подпис. Нещо повече - от ноември е предвидено регистрацията на една фирма да отнема 24 часа, т.е. това да става в рамките на един работен ден.

  Съкращаването на този срок е записано в последните промени на Закона за Търговския регистър, приети в края на юли, с които ние трябва да се съобразим в рамките на 4 месеца. Така, след като надградим електронната си система до ноември, гражданите ще бъдат значително облекчени от бюрократична гледна точка. Отделно от това таксите на агенцията бяха намалени, което значително облекчи бизнеса. Веднъж седмично нашите експерти имат приемни дни в София и в офисите в страната, в които консултират гражданите по по-сложните казуси, свързани с откриването на фирми.

- Наскоро в. "Сега" публикува интересна статия, в която начинаещ млад бизнесмен описва как е регистрирал ООД. Той твърди, че има какво да се направи за по-добро информиране на клиентите на Търговския регистър.

- Ние непрекъснато се стремим да улесняваме хората. Информация за подаване на заявления по електронен път е качена и на официалната интернет страница на агенцията, и на страницата на Търговския регистър - http://www.brra.bg. За да улесним потребителите при работата им с информационната система на Търговския регистър, дори сме публикували и видеоуроци - различни според вида на вписването и на фирмата. Видеоуроците могат да бъдат намерени на адрес http://www.brra.bg/ContentManagement.ra?contentType=7.

  Искам да отбележа, че над 80% от заявленията при нас се подават по електронен път, а справките се извършват единствено посредством интернет.

  Освен това трябва да подчертая, че има различни търговци - търговски дружества, кооперации, еднолични търговци, клонове на чуждестранни търговци, държавни предприятия и др. Така че не е възможно в офисите на Агенцията по вписванията да бъдат разлепени упътвания за всяко предвидено в законодателството действие, свързано с търговската регистрация. Документите, необходими за извършване на конкретно вписване за определен вид търговец, са изброени в Наредба №1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до Търговския регистър.

- Какъв е средният живот на една фирма, съдейки по вписванията и заличаванията, за малките фирми министър Лукарски казва, че е до 3 години?

- Трудно е да се каже, защото много от фирмите всъщност не се заличават. В момента имаме вписани около 750 000 търговски дружества. Наблюдаваме обаче един друг положителен факт - вече над 80% от фирмите подават годишните си финансови отчети по електронен път. Нещо, което не беше така само допреди няколко години.

- Но част от фирмите продължават да си спестяват подаването на отчет и предпочитат да си платят глобата, което логично постави на дневен ред нейния размер от 2000 лв. Не е ли малко за фирма, чиито обороти са милиони левове например?

- В последните години все повече фирми подават годишните си финансови отчети в срок и не се опитват да ги крият. Но да - има и такива, които не го правят. В последно време обаче бизнесът се стреми да е изряден, защото има интерес от това - неподаването на отчета се отразява директно като негатив във фирменото досие на компанията. А то е важно при сключването на договори с бизнес партньори или когато тази фирма реши да потърси европейско финансиране.

- Трябва ли размерът на глобата да зависи от оборота на фирмата, или да бъде процент от него?

- Не, по-скоро трябва да има възможност глобите да бъдат налагани защото те се налагат спорадично и доста рядко поради липса на възможности и персонал, които да правят това. Общо взето, Търговският регистър е организиран на принципа на добронамереност на управляващите дружествата и на спазването на закона от страна на фирми и граждани.

- Но някои от тях очевидно не го спазват...

- Понякога може да става въпрос просто за пропускане на даден срок, без това да е свързано с някаква умисъл. Ние сме разработили система за есемес известяване в Имотния и в Търговския регистър, която от началото на годината е безплатна. Чрез нея всеки търговец и всеки собственик на имот може да заяви в офисите на агенцията желание да получава есемес, когато има каквото и да е движение или е подаден какъвто и да е документ по неговата партида, независимо дали е търговска, или имотна. Това е и една превантивна мярка срещу посегателства върху фирми и посегателства върху имоти от недобросъвестни граждани и търговци.

- Има ли интерес към нея?

- За съжаление засега към услугата няма достатъчно голям интерес. Към момента заявките за тази безплатна услуга са над 3000, което е нищожно на фона на над 750 000 фирми, регистрирани при нас. Ще опитаме да я популяризираме, защото бизнесът би имал голяма полза от нея.

  Притесненията ми са свързани най-вече с реформата в Агенцията по вписванията, която предстои от началото на 2016 година. От януари 2016 г. се предвижда Централният регистър за особените залози да премине към нас. Към нас ще премине и Регистърът на юридическите лица с нестопанска цел - фондации и сдружения. А това логично ще доведе до необходимостта от по-голям бюджет и кадри. Надявам се това да може да се случи, защото работим на ръба. Само в последните 4 месеца направихме съкращения на два пъти с по 5%. Експертите от регистъра за особените залози са 28 и те трябва да преминат към нас. Отделно от това са ни нужни минимум 14 нови длъжности лица по регистрации и минимум 28 деловодители за цялата страна.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha