Вторник, 15 Октомври 2024

Председателят на КЕВР: Работодателите защитават корпоративен интерес по брутален начин

Председателят на КЕВР: Работодателите защитават корпоративен интерес по брутален начин
Публикация   03 Авг, 2015   /     akcent.bg   /     270

"Бизнесът 2 години беше неправомерно толериран по отношение на добавката "задължение към обществото"

Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов, който от петък насам, когато бе обявено новото ценово решение на комисията, отново стана обект на нападки от работодателските организации, ги обвини, че защитават манипулативни тези. По думите му пък КЕВР защитава интересите на цялото българско общество.

Пред БНР в неделя Иванов заяви, че тези организации защитават единствено корпоративни интереси по "един брутален и безпардонен начин”.

Той запита защо председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев (който в събота атакува новото ценово решение) "не каза на хората, че КЕВР, срещу който негодуват, в продължение на 6 месеца намали с 20% цената на природния газ, което е основна суровина за голяма част от българската индустрия”. "Някой забеляза ли намаление на цената на продуктите от тези производства, където той се използва. Не се почувства никаква промяна”, добави Иванов.

Той припомни, че от 1 октомври цената на електроенергията за бита беше повишена с 10%, а за бизнеса само с 1,5%. "Защо тогава не излязоха да протестират в защита на българските граждани?”, попита председателят на КЕВР и отговори: "Те защитават само своя корпоративен интерес”.

"В момента с решението на КЕВР добавката "задължение към обществото“ става с един и същи размер за гражданите и за бизнеса. В продължение на 2 години бизнесът беше толериран в нарушение на правилата, защото законът посочва, че тази добавка трябва да бъде справедливо разпределена върху всички участници на пазара”, каза Иванов.

Той заяви, че не е чул нито едно смислено възражение от работодателите срещу изравняването на добавката "задължение към обществото" – на 38 лева, вместо досегашните 53 лв. за домакинствата и 19.93 лева за бизнеса.

Освен това Иванов обясни, че с влизането на сила на специална наредба, която чака нотификация от Европейската комисия, голяма част от индустрията ще получи значителна отстъпка от размера на добавката "задължение към обществото”. Той определи тази наредба като „първата важна реформаторска промяна в Закона за енергетиката от 6 март 2015 г.”.

"В продължение на 3 месеца екип от три министерства - на енергетиката, икономиката и финансите - разработи тази наредба, в която определи два прага, от които следва намаляване на добавката. Единият праг - за големите енергоемки производства, които са над 30 гигаватчаса – намалението ще бъде с 85% и това е максимумът, който директивите на Европейския съюз (ЕС) ни дават. Беше въведена една втора стъпка за не до там енергоемките производства, за да не бъде ощетена българската индустрия - от 10 до 30 гигаватчаса добавката ще бъде намалена с 50%. Веднага искам да отбележа, че беше манипулативно това, което каза г-н Велев. Той брои предприятията, които работят, но именно предприятията над 30 гигаватчаса консумират много повече от половината от цялата енергия, която отива в българската индустрията. Т. е. подпомага се наистина енергоемката индустрия, която има нужда от електрическа енергия за своето производство”, обясни Иванов.

Той обърна внимание, че след очакваната нотификация наредбата ще влезе в сила за целия ценови период, тоест, със задна дата от 1 август и изрази мнение, че няма да има ощетени производства от новата цена на добавката. Иванов цитира разчети на регулатора, според които само 5% от разходите на хлебопроизводителите, например, са за електроенергия и поскъпването на хляба заради новите цени трябва да е с под 1 стотинка - 0.76 ст.

По повод експлозивното разрастване на ВЕИ сектора през последните години, заради чиито преференциални цени се налага налагането на добавката "задължение към обществото”, Иванов опроверга тезата, че в това отношение България е следвала сляпо волята на Брюксел. Истината според него е, че има прекалено много хора, които успяха да се вкоренят в електроенергийния бизнес с преференциите.

"Идеите на Брюксел са много добри в своята цялост и те бяха успешно приложени в много страни от Европейския съюз, но у нас бяха дадени изключително високи преференциални цени. По криминален начин беше увеличен на 25 години срокът за задължително изкупуване на тази енергия. Това стана в парламента в нарушение на всички процедури. Това се оказа едно Ел Дорадо не само за български, а и за чуждестранни инвеститори. В България беше изродена тази добра европейска идея”, каза председателят на КЕВР.

В отговор на обвиненията, че не са били намерени и използвани други резерви, преди да се пристъпи към повишение на размера на добавката за бизнеса, Иванов заяви, че комисията е изпълнила ангажиментите си и противопостави факти.

От рестрикциите спрямо ВЕИ сектора ще бъдат спестени 55 млн. от разходите на НЕК. На КЕВР се възлага намаляването на количеството на изкупуваната електроенергия с електроенергията, която е за собствено потребление, на което на НЕК се спестява 25 млн. лева. Енергията, която е извън лимита на преференциалната цена и досега се изкупуваше по 125 лева, сега ще се изкупува само по 5-6 лева и ще се спестят други 20 млн. на НЕК. Там, където има изградени ВЕИ-та, финансирани от европейски или централни програми и това е укрито, ще бъде намалена цената. Това спестява още 10 млн. лева на НЕК.

Иван Иванов коментира проблемът с мощностите за производство на електричество от животински тор. Той посочи, че общата мощност от този източник е трябвало да бъде само за 18 мегавата. "Оказа се обаче че в България има определена категория хора, които искат от всяко нещо да направят далавера", заяви Иванов и даде пример, че само към едно от ЕРП-тата са заявени 60 мегавата производство на ток от тор.

По думите му Народното събрание може да направи промени в законодателството през есента и да наложи рестрикция, а комисията да намали рязко това производство.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha