Сряда, 1 Януари 2025

Николина Ангелкова: Плажовете - безплатни или на символични цени

Николина Ангелкова: Плажовете - безплатни или на символични цени
Публикация   28 Юли, 2015   /     С министъра на туризма разговаря Ралица Даскалова   /     478

 

- Г-жо Ангелкова, въпросите не ги задавам аз, а всеки ден обикновените хора. Българите отидоха на българските плажове, но едни се налага да се бият, за да паркират колата си, други ги пъдят от чадъра, на трети им искат по 5 лв., за да си сложат кърпата. Знам, ще кажете, че до края на тази година концесиите на плажовете са към МРРБ. Но какво да се направи, за да бъде задържан българинът и да спрем да го обиждаме по време на почивката му?

-  Междуведомствената група, която сме създали заедно с МРРБ, работи с основната цел прехвърлянето на концесиите за плажовете към Министерството на туризма да не бъде просто механично, а да има промяна и в методологията, и в контрола. Личното ми мнение е, че задължително трябва да има категоризация на плажовете

  Дали ще се стопанисват от общината, дали от хотелиери или концесионери, ще се реши впоследствие. Най-важното е туристите да са доволни от услугата. Т.е. или плажовете да бъдат безплатни или до такава степен да бъде минимизирана цената, че тя да не се усеща.

  Аз също не одобрявам това, което се случва в момента. Проверката на МРРБ показа, че концесионерите на плажа надвишават търговските площи, които могат да оттават. В Слънчев бряг и Несебър концесионерите дори плащат глобите и си продължават по същия начин.

-  Открехнете все пак врататата- говорите ли за варианти да се върже плажа с например със собственика на хотела и как биха могли да станат безплатни?

-  Ще бъда по-конкретна, след като обсъдим с бранша част от идеите. Преглеждаме добрите практики - в Гърция, Турция, Испания и Хърватия. Още от създаването на министерството проучваме опита, за да видим кой ще ни ползва най-добре. Със сигурност, като се вземе решение, не всеки ще е доволен, но за мен е много важно туристите да са доволни. И да не се случва едни да се бият, други да ги пребиват, трети не ги допускат. Това подпомага имиджа на страната, но в кавички. А сезонът е толкова труден...

-  Колко точно е труден?

-  С около 20% в момента е спадът на руски туристи, дошли тук с цел ваканция и почивка. Увеличават се тези, които ползват собствените си жилища. Очакваме до края на годината да отчетем и 30% спад на руските туристи, дошли на морски туризъм с цел ваканция и почивка. Т. е. около 130-150 хил. руски туристи по-малко. Има обаче голямо раздвижване на пазара за юли и август, особено от Русия, но не само. От Асоциацията на руските туроператори казват, че това е може би единствената година, в която сезонът е толкова непредсказуем. Според някои руски туроператори България вече е в топ 5 на желаните дестинации. Надявам се да успеем с този интерес да намалим спада. Има раздвижване от Германия. Наблюдаваме обаче намаление на гръцките туристи у нас заради събитията там.

   Но пък и това се компенсира от повече български туристи, които отменят своите почивки в Гърция и се насочват към България. Обиколих цялото Черноморие. Колегите споделиха, че очакват добри юли и август. Дано те компенсират юни и май, които бяха изключително слаби и дори някои хотели не можаха да отворят. Всичко това показва, че трябва да се планира предварително. Което и правим. Защото в туризма вече се договаря сезон 2016. И се правят постъпки за сезон 2017 г.

-  А ние събираме гилзите от 2015...

-  Събираме ги. Досега в сектора е липсвало адекватно планиране и образно казано борба за туриста. Затова още сега министерството на туризма приема националната програма за туристическа реклама за 2016 г. Искаме сега и веднага да започнем да рекламираме 2016 г., заложили сме стратегическо партньорство с големите туроператори. Такъв подход в рамките на 2 г. ще обърне планирането и тогава ще бъдем желана дестинация, а не дестинация, за която, ако някой се сети да попита, ще му я предложат. България трябва да е за чужденеца мястото, което You must see. (Ти трябва да видиш от английски.) Затова е важно да се фокусираме и на външните пазари.

-  Пак ще ви критикуват, че внасяте китайци за туризъм, а не можем да върнем българите...

-  Този, който се смее последен, се смее най-добре, но все пак това важи, когато си постоянен. Няма как с щракане на пръсти да се изсипят 250 000 китайци или 300 000 индийци. Разделили сме работата по 4 основни линии. Първи и основен пазар - България- да върнем доверието в себе си. Втори пазар - Турция, Гърция, Румъния, Сърбия и Македония- всички съседи са ни важни. Трето - Европа по същата причина, имаме транспортната достъпност. И разбира се, в по-далечна перспектива- Китай Индия Япония, Близък изток. Трябват ни последвателни действия, а политическа воля за реформи и контрол в туризма имаме. Премиерът не веднъж каза, че туризмът е приоритет.

-  Можем да направим хиляди стратегии, но като няма кой да те защити от бабаита по гащи, който те гони от плажа...И в него е силата. Къде е държавата и контрола ѝ?

-  Законопроектът за туризма предвижда да се увеличи контрола от министерството. Честно да ви кажа сега аз понякога се чувствам като туристически омбудсман,

защото всички се оплакват, но нямаме достатъчно правомощия. Контролът в туризма е от Комисията за защита на потребителите, но те работят по всички закони. Отбелязвам прекрасното ни сътрудничество с тях. Сега обаче, ако възникне проблем в хотел министерството не може да реагира. Трябва да сезираме КЗП и да отидем на обща проверка, защото самостоятелната не произвежда действие.

-  Какво ще контролирате след новия закон- туроператори, хотелиери..

-  Да. Всичко, което извършваме като дейност по Закона за туризма. Изключително много разчитаме на КЗП и заедно работим за прехвърляне на част от правомощията, след което постепенно да се прехвърлят и останалите. Друга промяна - предлагаме в бъдеще туророператор, който N пъти е нарушил закона, да спира дейността си, докато тече производството. Така ще има гаранция за хората. Ще завишим и санкциите. Те са най-голямата превенция.

-  Какво пиете вечер, г-жо Ангелкова?

-  Вода.

-   А по барове ходите ли?

-  (Смее се). Колкото и да не ви се вярва пия вода с лимон и ако се смея, сигурно ще е от лимона. Не пия алкохол, а откакто заемам обществена длъжност, не ходя и по барове.

-  Защо замълча ведомството, когато избухна скандалът със снимката на почерпената министър Надя Маринова и тя бе уволнена от премиера?

-  Надя Маринова вече не е част от моя екип. Премиерът достатъчно ясно заяви позицията, която ние напълно споделяме. Когато човек заема обществена длъжност, е длъжен да спазва определено поведение.

-  Намерихте ли човек на нейно място?

- Ако има нещо, то ще стане ясно със заповед на премиера.

- Сигурна съм, но скоро ли да я чакаме тази заповед?

- Търсим кандидати...

- Какви средства се чакат по еврофондовете за туризма?

- За периода 2014-2020 г. може да влязат около 1 млрд., но те са по всички програми и финансови инструменти на ЕК, някои от които директно се управляват от различните генерални дирекции там. По оперативните програми, които са само за България, по “Региони в растеж”, 106 млн. ще влязат за регионален туризъм. Там, за съжаление МТ не е бенефициент. Ведомството е получател по ОП “Иновации и конкурентоспособност”. Може да ползваме директно и програмата за развитие на селките райони за селски туризъм, също така за винени маршрути програмата за рибарство, трансгранични програми и Програма “Дунав”. Бих искала да спомена и проектите, по които в момента работим. При създаване на министерството миналата година за около 20 млн. лв. се изпълняват 5 проекта. От тях единствено проектът за 6-те целеви пазара за 7 млн. бе в действие и един подписан договор за вътрешния пазар.

8 млн. бяха изцяло под риск за усвояване

  Към днешна дата под риск са 3 млн. лв. Надявам се да успеем и да наваксаме загубеното време и тези средства да бъдат спасени. Най-фрапантното е, че по голяма част от европроектите имаше забавяне повече от 300 дни, което за мен е абсолютен абсурд. Другото, което изключително много ме притеснява, е че заради ненавременно планиране на практика 2016 г. може да се окаже доста трудно, да не кажа невъзмъжно, за министерството да ползва европейски средства. Сега МТ канди датстства за бенефициент по “Иновации и конкурентноспособност”, но трябва да минат различните процедури. Само като минимални срокове те ще са поне година. Затова правим план А и план Б и план C в националната програма за реклама според средствата, които ни бъдат отпуснати. На практика първата половина на 2016 г. няма изобщо да разчитаме на европейски средства, защото просто чисто технически процедурно няма да имаме тази възможност.

-  Вече не може да отидете при Бойко Борисов да искате пари, защото трябва да си вземете и оставката...

-  До края на годината не можем. Затова водим разговори с Министерство на финансите. За да сме горе- долу наясно каква ще е ситуацията за следващата година. Знаем целевите си пазари. И според средствата ще приложим различни подходи в рекламата. Задължително ще имаме акцент върху дигиталния маркетинг, но за много голяма и разширена тв реклама отиват най-много средства.

-  Кога ще се обсъждат промените в закона за туризма?

- Почти готови сме. Вероятно официалното обсъждане ще бъде през септември. Приключваме работата на работната група за статута на националните курорти- ще поставим основите на добра регулация за управление на националната инфраструктура на националните курорти.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha