Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще провери за пореден път дали има картели и злоупотреба с монополно положение на пазара на бензин и дизел у нас.
Антимонополистите правиха проучване на пазара на горива през 2009–2011 г., при което не бяха установени сериозни злоупотреби. През 2012 г. обаче от ведомството откриха, че има картелно споразумение между петролните компании „Лукойл България“, „Ромпетрол България“, „Нафтекс Петрол“ и „ОМВ България“.
Те обаче така и не бяха глобени. Антимонополният орган им даде срок от 30 дни, за да се поправят, ако искат да избегнат санкции. Според ведомството четирите фирми са изпълнили предписанията в срок.
Според КЗК има основания за нов секторен анализ заради сериозното понижение на цените на петрола на световните пазари и начина, по който това понижение се отразява в цените на дребно на бензина и дизела.
В същото време повечето от дружествата са променили пазарния си подход, като в опита си да привличат повече клиенти фирмите предлагат различни видове отстъпки от крайните цени на горивата, отчитат от комисията.
Сред пиперливи дебати, но не съвсем по същество, парламентът гласува окончателно на второ четене поправките в Закона за защита на конкуренцията - проект, станал по-известен като Закона за търговските вериги.
След четири години усилия промените, за които настояваха както депутатите от БСП, така и българските производители вече са факт, заяви депутатът от БСП Корнелия Нинова, която е един от авторите на промените.
Депутатите пуснаха една от най-спорните поправки, която задължава търговските вериги и търговци с оборот над 50 млн. лв. да съгласуват договорите със своите доставчици с КЗК, след което ще ги публикуват на сайтовете си.
Разплащането с производителите от страна на търговските вериги трябва да става в 30-дневен срок, гласи друго прието изменение. Ако в договорите са указани по-дълги срокове, те ще се считат за нищожни. "Производители масово се жалват от забавяне с месеци наред плащания - някои търговски вериги не плащат по 6 месеца, което доведе до фалит на много български фирми", посочи още Нинова.
Тя представи и официална справка от Националния статистически институт за приходите и търговските обороти на големите търговски вериги у нас. "Този оборот е в размер на 8 млрд. лева годишно, а те постоянно обявяват, че са на загуба. Няма как да имаш оборот от 1.5 млрд. лева и да обявяваш загуби, като при това не плащаш и данъци в България", подчерта тя.
С новите изменения отпадат и всички такси, които търговските вериги събират от български производители. Отново Нинова цитира договори, в които са начислявани 14 различни вида такси сред които за реклама, за откриване на нов магазин, за билбордодве, такса "рожден ден" и т.н. Тя отсече, че всички подобни начисления вече са невалидни и призова българските производители да не ги плащат.
Промените решават и съществуващия досега проблем със забраната производителите да продават продукцията си на различни цени в различни магазини. "Ако, например, в една верига млякото струва 1 лев, то никъде в страната не можеш да го продаваш под тази стойност, което е абсурд и ограничава свободната конкуренция", съобщи Нинова.
Отменена е и стопроцентовата отговорност на производителя за продукцията му в магазина. "Досега доставчикът си доставяше стоката, веригата я приемаше и ако тя се развали без да е продадена, целият риск се връщаше при производителя - той трябва да си намери транспорт, да си я вземе, загубата на парите е за неговата сметка и т.н. Такива текстове ще бъдат нищожни в бъдещите договори", поясни Нинова.
Глобите за неспазване на новите правила от търговските вериги са от порядъка на 10% от годишния оборот на дадена стока в съответната верига.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай