Събота, 11 Януари 2025

56 млн. лева за Община Русе по новата оперативна програма "Региони в растеж"

56 млн. лева за Община Русе по новата оперативна програма
Публикация   24 Юни, 2015   /     akcent.bg   /     314


Кметът Пламен Стоилов и още 38 кметове на големи български общини подписаха споразумения, с които Министерството на регионалното развитие и благоустройството делегира правомощия общините сами да избират и оценяват проектите, които да бъдат финансирани от Оперативна програма "Региони в растеж".

Това стана на официална церемония, която се състоя днес в Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Седмица след официалното решение на Европейската комисия за одобрение на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., Министерството на регионалното развитие и благоустройството разпредели 1.4 млрд. лв. на 39 големи български общини. С това се поставя реалният старт на ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 г. Община Русе ще разполага с 56 млн. лева по новата оперативна програма.

С тези средства ще реализираме важни проекти за подобряване на градската среда, транспортната свързаност, както и за модернизиране на образователната, социалната и културната инфраструктура в града. По време на церемонията кметът Пламен Стоилов благодари на министър Лиляна Павлова за високата й оценка за работата на кметовете на големите градове. "Благодарение на натрупания от нас и екипите ни административен капацитет и опит в управлението на европроекти Министерството на регионалното развитие и благоустройството ни делегира правомощията сами да избираме и приоритизираме проектите си през новия програмен период“, допълни още кметът.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова връчи споразуменията на общините, определи новата им роля на междинни звена на Управляващия орган на програмата през периода 2014-2020 г. като голяма промяна. Тя посочи, че проектите и дейностите занапред трябва да бъдат реализирани в партньорство. Предстои общините да изготвят инвестиционните си програми, да направят подбора на проектите и да ги представят пред Управляващия орган за одобрение, обясни Павлова. Тя гарантира, че министерството ще предоставя на местните власти цялата им необходима подкрепа под формата на обучения, експертиза, указания, наръчници и всичко друго от което се нуждаят.

Това, че сега общините носят цялата отговорност за избора на проекти има и своите рискове, посочи министърът и подчерта, че ако те сгрешат, няма да могат да обвинят Управляващия орган на програмата в липса на съдействие. „Всичко е във Ваши ръце. Изборът, отговорността и рискът са Ваши“, допълни тя.

България е първата от 28-те страни членки на Европейския съюз, която започва да разпределя най-много средства от Европейския фонд за регионално развитие за интегрирано градско развитие и то на пълен децентрализиран принцип. Предвиденият за тази цел ресурс е 54% от бюджета на ОПРР 2014-2020 г. или 22% от общия размер на средствата от ЕФРР за България. С това заставаме на първо място по изпълнение на картата за устойчиво и интегрирано градско развитие, която беше приета от 28-те страни членки на ЕС.

Целта на ОПРР 2014-2020 г., чрез ЕФРР, е българските градове да станат по-красиви, по-облагородени и по-добро място за живеене. В това се включват не само улици, тротоари, градска среда, паркове, училища и детски градини, но и културна, социална и здравна инфраструктура, обясни министърът на регионалното развитие и благоустройството. За да постигнат тази цел общините на 39-те големи български града получиха възможността самостоятелно да изберат как да влагат предоставения им ресурс от 1.4 млрд. лв.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha