САЩ взеха короната от Русия като най-големият производител на петрол и природен газ, знак за осезаемите промени в световния енергиен пейзаж заради американските шистови полета.
Производството на петрол от САЩ се покачи до рекордно нива миналата година, достигайки 1,6 милиона барела на ден, съобщиха от петролната компания "ВР". Добивът на газ също се увеличи, извеждайки САЩ пред Русия като производител на въглеводороди, съобщи агенция "Блумбърг", цитирани от БГНЕС.
Данните потвърдиха тенденцията, която помогна на най-голямата икономика в света да намали вноса, причинен от спада в световните цени, променяйки приоритетите на външната политика на страната.
"Ние наистина сме свидетели на смяната на караула на глобални доставчици на енергия", каза икономистът на BP Спенсър Дейл в презентация. "Последиците от шистовата революция за САЩ са дълбоки", заяви той.
Друг важен елемент е, че търсенето на енергия в Китай нараства с най-бавни темпове от азиатската финансова криза в края на 1990 г., докато икономиката се забавя и страната се опитва да намали зависимостта си от тежката промишленост.
"Ръстът в някои от най-добрите сектори на Китай, като стомана, желязо и цимент, които процъфтяваха през бързата индустриализация на Китай, почти се срина през 2014 г.", каза Дейл, бивш главен икономист на Английската централна банка.
В САЩ бумът в добива на петрол и газ започна сериозно да променя икономиката. Производството на евтино гориво се завърна в САЩ, а страната е произвела около 90% от енергията, която е консумирала миналата година. Миналата година вносът се равнява на 1 на сто от БВП, на фона на 5% през 2007 година.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай