Събота, 4 Януари 2025

Цветелина Бориславова: Русе излъчва аристократизъм

Публикация   22 Май, 2015   /     Интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     499

Банкерката за стрес теста, за медиите и за заплатите пред Акцент.БГ

- Как ще определите мястото на БАКБ в икономическия и финансов живот на страната?

Аз станах акционер в банката преди 3 години. За това време успяхме да отворим 16 офиса. Преди това политиката е била съвсем различна. Част от тази драстична промяна е откриването на офиса в Русе.

      БАКБ е Зелената банка на България, като част от инициативата включва и иновативния подход на банкиране.

    В началото на своето създаване банката е работила в областта на недвижимите имоти до преди 3 години, като след това се насочи към финансиране на следния и на малкия бизнес, като „добре дошли” са и корпоративни. Основно сме се насочили към зелена икономика- земеделие, екология, животновъдство… Това са характерни области за България, които считаме, че трябва да се подпомагат.

В последно време значително се увеличава борят на физическите лица. Желанието ни е не само с продуктите, които предоставяме, но и отношението ни към клиентите да е такова, че да се чувстват част от нас, комфортно.

- На какъв етап при вас е електронното банкиране, популяризирано ли е вече сред клиентите на банката?

 - Все още няма достатъчно голям интерес от страна на клиентите. Но считаме, че има важно място в развитието на банката и банковата система. Така ще се пести изключително много време на хората. Все повече се предлагат и ползват онлайн услугите, да се пазарува, да се плащат сметки. Вече ще може по този начин да се теглят кредити от витруалните банки.

  От друга страна онлайн банкирането е свързано и с бъдещето на Европа и света и стремежа за създаване на е- правителство и у нас. При наличието на електронно правителство е съвсем логично да се ползват банковите услуги през виртуално банкиране.

-          Говори се за провеждане на стрес тест на българските банки, и вече пък се правят опити да се отложи за догодина…Как оценявате състоянието на банковата система към настоящия момент?

-          Със сигурност мога да кажа, че българската банкова система като цяло е стабилна. Така е, има банки, които не са действали по правилата и ситуацията с КТБ беше най-големият стрес тест. Разбира се, офисите на чуждите банки винаги могат да разчитат на своите майки.

   Българските банки реагираха в тази ситуация напълно адекватно. Никой от потребителите, клиентите на банките, по никакъв начин не се почувства застрашен… така мисля аз. И в същото това време стабилността на банките си остана.

   Друг е въпросът, че като цяло икономиката на България не позволява активно кредитиране. В същото време и няма голямо търсене на финансиране. А банките са едни посредници, които имат няколко регулатора, които следят как функционират. Наистина е имало пропуски в основния регулатор /БНБ/, но това е един урок, който да е научен от всички тези, които трябва да контролират дейността на банките.

   Колкото до стрес теста- не зная каква е причината да се отлага. Той ще бъде извършен от европейски експерти, като не смятам, че е проблем да се извърши и сега.

- Знае се, че парите обичат тишината. Не смятате ли, че в България те не намират такива условия. Дори и за случая КТБ до известна степен  допринесоха определени медии. Как оценявате медийната среда, съотнесена към банковата система?

-          Бях чула преди години един главен редактор на голяма българска медия, който каза, че банка и муха се убиват с вестник. Тогава ми звучеше доста странно. Сега съм убедена, че медиите играят огромна роля, не само за банките. Но те са особено чувствителни, защото недоверието, страхът, може да изиграят много лоша услуга. Като цяло обществената среда се влияе от медиите. Те са тези, които трябва да представят фактите по правилния начин и да бъдат коректни.

Разбирам, че във въпроса ви има и подтекст за собствеността на медиите. Те не трябва да се използват по крив начин, а всички да бъдем обективно информирани, за да вземаме верните решения като граждани.

-          Не смятате ли, че докато не се случи нещо, не зная как, заплатите да се доближат до тези в Европа, ние ще останем без население, да не говорим за качествени специалисти…

-          Абсолютно сте прав. А банките, както казах, са един последник. Те отразяват състоянието на икономиката. Заплатите са елемент от един общ процес. Много сте прав, че това е сериозен проблем. България изостава много от Европа по заплащане на труда… Това подлага на изпитание отново българина, който е доказал през вековете, колко е силен като дух. Затова вярвам, че нещата ще се коригират.

Като човек, който разбира от икономика, считам, че един от начините е да има един публичен, обществен, много добър контрол. За това, какво се случва в парламента и не само. Липсата на прозрачност води до диференциация, тя от своя страна не дава ясна представа как се използват публичните средства.

  Ако съществува достатъчна информираност, със сигурност хората ще харчат по-спокойно и ще бъдат по-уверени на собствените си сили.

-          А като „русенка” какво ще ни кажете, нещо, което малцина знаят?

-          Честно казано, аз не съм живяла в Русе. Баща ми е роден в Русе и семейството му е живяло в централната част на града. Но са били бедни, обитавали са малка къща. Дядо ми е бил с полувисше образование, земемер- техник. Били са 6 деца- пет момчета и едно момиче, живели са доста бедно.

Но аз имам особен сантимент към Русе. За мен е град, който е важен не само със своето ключово местоположение и като история… този град има излъчва някакъв аристократизъм. Не случайно и първата банка е била открита тук.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha