Понеделник, 23 Декември 2024

Султанка Петрова инициира дебат за психичното здраве в парламента

Султанка Петрова инициира дебат за психичното здраве в парламента
Публикация   18 Май, 2015   /     akcent.bg   /     473

Психичната болест не е заразна, но равнодушието е, смятат участниците в кръгла маса за психичното здраве.

В първата тематична дискусия, посветена на психичното здраве, която се проведе в парламента, участие взеха медицински специалисти, директори на центрове за психично здраве и пациенти. Тя бе инициирана от народния представител от Патриотичния фронт, член на здравната комисия и председател на Националната женска организация на ВМРО д-р Султанка Петрова.

Кръглата маса премина под мотото „Психичното здраве и предизвикателства на днешния ден“, с подкрепата на Пациентски организации „Заедно с теб“ и други неправителствени сдружения.

Когато говорим за психично здраве, трябва да търсим и ролята на институциите, и тяхната грижа за хората, които имат тези проблеми, защото предизвикателствата на днешния ден оказват пряк ефект върху психиката на всеки един българин. Именно липсата на адекватна грижа от страна на държавата влошава допълнително нашето здраве. Основен принцип при провеждането на здравна политика в сферата на психичните заболявания трябва да бъде спазването на човешките права.

С тези думи Султанка Петрова откри дискусионния форум.

Сред основните обсъждани теми бяха промените в лечението на зависимостите, концепция за модерна система на психиатричната помощ в България и оценка на ефективността на рехабилитационния модел в комплексното обслужване. Друг акцент в дискусията бе сливането на центровете за психично здраве с болниците.

Психичното лечение в България не е добре организирано, не е достатъчно финансирано и не е достатъчно разяснено. Една от първите стъпки, които трябва да се направи в тази област, е създаване на информационна система или регистър. Имаме данни, че в България има около 50 000 души, които минават годишно на изследвания и се лекуват, но повторното хоспитализиране дава много по-различна бройка, поясни още Петрова.

Във връзка със зависимостите последните проучвания показват, че изключително много се увеличава употребата и злоупотребата с психоактивни субстанции от деца и подрастващи. Възрастовата граница намалява - вече 12-13 годишни употребяват алкохол в комбинация с амфетамини. Негативна тенденция се наблюдава и сред жените в България.

Възможността за създаване на Национална програма за съхраняване на психичното и духовното здраве на нашата нация е една от целите на тази дискусия, допълни Петрова.

Предстои да бъде изготвен подробен документ с предложения за реформа в сферата, който ще бъде изпратен до Министерство на здравеопазването и до Министерство на труда и социалната политика.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha