Понеделник, 23 Декември 2024

Обединението на болниците водело до икономии на 4-5 млн. лева

Обединението на болниците водело до икономии на 4-5 млн. лева
Публикация   04 Май, 2015   /     akcent.bg   /     812

Започва проверка за заетостта на акушерките, казва зам.-министърът на здравеопазването Бойко Пенков

Очакваният финансов ефект от сливанията на около 10 болници ще дойде от отпадането на близо 500 души от администрацията, парите за които ще отидат към лекарите и пациентите, заяви пред БНР зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков.

Това са 10 болници със средно 40 човека, което прави някъде разходи за фонд „Работна заплата“ около 5 милиона и още около 2 милиона за издръжка. Ако тези администрации се обединят в една годна, работеща, знаеща и можеща администрация, която да обслужва интересите на болниците, и то от можещи хора, това означава, че ако там вложим 1 милион - от тези 5 или 6, за заплащане на хората, които да бъдат силно мотивирани да си вършат работата като трябва, това означава минимум 4-5 милиона спестяване. А това не е малък ресурс за болниците, обяснява Пенков.

Според него мястото на отстранения от здравния министър Петър Москов шеф на болницата св. "Иван Рилски" Дечо Дечев е в системата:

Министър Москов събира отбор, събира чета, за да може да направи много тежки промени. Те трябва да се извършат, защото в докладите на ЕК постоянно се посочва, че болничното здравеопазване е нискоефективно и неефикасно. Трябва да се направят максимални усилия тези заключения да прекъснат. Тепърва ще се създават структури и т.н. Ще се правят нови неща, така че принципно  на специалист като д-р Дечев мястото е в системата. Лично аз бих го използвал, безспорно, казва Пенков.

Пенков отхвърли твърденията на Дечев, че сливането на лечебни заведения цели извършването на подмолна приватизация на болници:

Те са в забранителния списък на болници, които са гръбнакът на здравеопазването и няма как да стане. Никой не може да ги продаде под масата или тихичко зад вратата, зад ъгъла. Изключено.

Заместник-министърът коментира и случая с малтретираното бебе Никол и претовареността на акушерката, която е от началото на годината е работила над 240 часа месечно при законово ограничение от 160 часа:

Започнали са засилени проверки за случаи на прекомерно полагане на труд. Сега ще направим проверки. Доколкото разбрах и колегите ог Главна инспекция по труда също засилват такъв тип кампания, защого това е основно по трудово законодателство. Но аз съм убеден, че това става и ще ви кажа защо.  Преди около 30 години, акушерките в България, които са работили реално в доста по-малко родилни и неонатологични отделения, са били към 8300 – 8400, а сега са към 3 300. Виждате какъв огромен недостиг на кадри имаме. И вероятно това се случва и на много други места.

Пенков заяви, че не е имало такъв проблем в болницата, докато той е бил директор на „Софиямед“, но в момента ситуацията е по-критична и професионалната миграция между болниците е по-засилена. Той e разпоредил да се събере събира информация в кои болници с предимно държавно участие липсва наблюдение. Целта е да се създадат условия и майките да могат да наблюдават децата си.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha