- Кръгово ще замени Т-образното кръстовище в ж. к. „Чародейка” |
- Мечките от Лесопарка остават общински
- До 2017 г. Русе ще има два закрити басейна, единият с олимпийски размери
- Ежегодно ще се подновяват по 20 детски площадки и ще се изграждат 1-2 нови
- Сепариращата инсталация за отпадъци ще заработи до края на годината
- Очакваме 20 млн. евро заедно с Гюргево по трансгранично сътрудничество
- Предстои надграждане на Кейовата стена и разширяване на Крайбрежната зона
- До месец ще стартират обществените поръчки за саниране, минимум 21-22 блока ще бъдат обновени, като стойността на един по-голям ще бъде няколко милиона лева
- Община Русе в лицето на БСХР очаква те да бъдат основни нейни партньори за възраждане на града като туристически център.
- Търси се вариант за закупуване или ползване на корабче за разходки по Дунава
- Г-н Стоилов, да започнем този разговор по по-различен начин. Като човек, натрупал определено управленски опит и като кмет, и като областен управител, има ли неща, които не сте успели да реализирате, въпреки предварително проявено желание, по една или друга причина?
- Когато искаш нещо да се случи, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание. Не мисля, че има нещо, което е заложено в Програмата на кмета и в Програмата за развитие на Русе и региона, което няма да се случи. Най-много до известна степен да бъде забавено.
Вече е ясно, че на 5 юни откриваме бул. „Тутракан”. До 26 юни проектите по „Градска среда” изцяло приключват.
Очаквам около 20 септември пробивът при Кауфланд да бъде завършен и открит.
До края на септември трябва да бъде изградена довеждащата улица при Т-образното кръстовище в „Чародейка” при газстанцията, разширяване и изграждане на кръгово движение. Строителството трябва да започне в началото на м. юни. В момента се съгласуват всички проекти.
До седмица ще започне реконструкцията на 20 нови детски площадки и на две нови спортни. Едната ще бъде в района на новата детска градина в „Чародейка”. Две нови площадки ще бъдат изградени за фитнес на открито и още две- за стрийт фитнес.
По програмата за развитие на града всяка година ще бъдат изграждани по две спортни площадки за фитнес на открито, по 20 реконструирани и една- две нови детски площадки. За съжаление обаче проблем , и то сериозен, има при опазване на това, което се прави.
Но на въпроса- продължаваме стриктно да изпълняваме програмата, по която вървим. Инфраструктурата, която е заложена, ще бъде изпълнена на 100 процента.
В края на септември очакваме да стартира и реконструкцията на ж.п. надлеза в района на Дунав мост при изхода за Силистра. От НКЖ обясниха, че са избрали това време, тъй като движението на влакове е най-слабо.
Друго важно нещо, заложено в програмата „Да възродим Русе”, е за приключи до празника на Русе замяната и община Русе да стане собственик на Лесопарка. Това ще позволи да се правят инвестиции, да се реконструира и да се поддържа.
- Няма как да не стане въпрос тогава за съдбата на мечките, стана ясно, че отиват в Белица. Завинаги ли?
- При положение, че сме на финала на замяната и прехвърлянето на собствеността, не е добре да се извършват строително- ремонтни работи те да бъдат извършвани предварително, както и животните да бъдат държани повече при тези условия.
Затова се споразумяхме с екоминистерството да бъдат преместени при по-добри условия, каквито са в Белица. Категорично сме против варианта да бъдат преместени в зоопарка в Добрич.
В подписаното споразумение е записано изрично, че мечките са собственост на Община Русе и след изграждане на Лесопарка и неговото лицензиране те ще бъдат върнати.
В обобщение, не виждам да има нещо, което сме планирали и то да не се случи. И стратегическият проект Арена Русе вече стана ясно, че ще бъде открит на 23 юли.
- Как стоят нещата по изграждане и пускане на сепариращата инсталация?
- Вече стана ясно, че не е добра идея да се спекулира с кризисни ситуации в дадени предприятия и да се използват за политически цели. Ако някой се поинтересува, ще разбере, че основната роля за това, в „Дунарит” да се реши проблема, е на кметския екип и на депутатите, най-вече на Пламен Нунев. Координацията с държавната власт не позволи отнемането на лиценза. По същия начин се реши и проблемът с „Топлофикация”. Ние не сме излизали с позиция, не сме говорили, но в крайна сметка успяхме да решим проблемите в полза на русенци.
И на въпроса, поетият от „Топлофикация” ангажимент за изграждане на сепариращата инсталация- имам уверения както от изпълнителния директор Желев, така и от бившия директор и настоящ депутат Георги Недев, че тя ще бъде готова в рамките на договора до края на тази година. Предстои всеки момент да започнат основните строителни дейности, като в момента се извършва препроектиране на основния проект.
- Говорихте за обекти, които предстои да бъдат готови. В същото време има сигнали, че някои от тях са компрометирани още преди да бъдат пуснати в експлоатация… - бул. „Тутракан”, пл. „Батенберг”…
- Не мога да не се сдържа и да не кажа, че има хора, които мразят Русе. И ми е много странно как тези хора ще ходят в Спортната зала, ще минават по пробива Кауфланд, ще ползват бул. „Тутракан”, след като през цялото време саботират това, което се прави и говорят неистини. Не може да се говори, че има компрометирани участъци на един строеж, каквото е бул. „Тутракан”. Искам да заявя, че става въпрос за един изключително сложен обект, при който продължение сигурно на 100 години и слагал бетон, камъни, тръби, кабели и какво ли не. Освен това досега правените ремонти трудно можеше да бъдат установени, как и какво точно е правено.
Колкото до компрометираните участъци- това се случва под влиянието на високи подпочвени води. А със завършването на трасето ще бъде отстранена една огромна транспортна язва на Русе.
- Отново идват избори, този път местни. Вероятно отново ще питат граждани за басейните, сега какво ще им обещаете?
- На предните избори говорихме приоритетно за спорта, при положение, че 30-40 години не е правено нищо… има приоритети, които изпълняваме. Аз вече съм заявил, че басейните са приоритети.
До края на 2017 година Русе трябва да има два закрити басейна, като единият ще бъде с олимпийски размери. Подкрепяме идейния проект на СОУ „Васил Левски” за спортна зала със закрит басейн. Другият има възможност да бъде изграден върху общинска територия между бул. „Липник” и ул. „Потсдам” до МОЛ-а.
В същото време завършихме концесията на комплекс „Норд”, който беше пред тотално затваряне, защото басейнът е спукан и можеше да доведе до разрушаване на инфраструктурата при ж.п. линията. Надявам се до края на годината процедурата да бъде изпълнена и да има изпълнител, който да изгради модерен комплекс с възстановителен център, който да обслужва както спорта, така и гражданите.
- И все пак, има като че ли неща, които не се случиха. Имам предвид Крайбрежната зона, за която вече повече от 20 години само се говори, и то предимно предизборно?
- Не може да изграждаш нещо, за което нямаш визия и проекти….
- …проекти има, дори имаше и публично представяне по времето на Николай Василев като транспортен министър- дори ако не греша, бяха четири…
- Това, което е представяно, са били идейни проекти. Аз говоря за реални проекти, на базата на които може да се кандидатства за европейско финансиране. На сесията беше представен трудът на двама архитекти- арх. Силвия Алексиева и арх. Венцислав Илиев. Предвижда се и генерална реконструкция на терена.
В тази връзка очакваме финансиране по линия на Трансгранично сътрудничество и по отворените вече проекти да бъдат усвоени 20 млн. евро, като бъдат ориентировъчно разпределени по равно. Това, което искаме да се случи, е надграждане на Кейовата стена и свързването и от т.н. Мост на въздишките до познатия като Конски плаж. По този начин ще площта на крайбрежната ивица там ще се увеличи с над 30 метра.
- Какво още сте набелязали като перспектива?
- Едно от основните неща, които Общината ще прави през следващите 4 години, е да бъде решен проблемът с междублоковите пространства, които са в окаяно състояние, с тротоарите и преасфалтиране на основните улици. Това е желанието и на гражданите.
За съжаление не е инвестирано в междублокови пространства, не е инвестирано в пътната инфраструктура в кварталите и между блоковете. Миналата година облагородихме района около бл. „Плиска”, тази година работим част при ЦЮР-овете. Ще работим около бл. 305 и блок „Вида”. Това са намерения, които имаме.
- Как русенци реагират и приемат идеята за санирането, докъде сме?
- Националната програма за финансиране на санирането върви много добре. Предстои в рамките на около месец ще бъдат стартирани обществените поръчки, като минимум 21-22 блока ще бъдат обявени за саниране. Към тях трябва да добавим още 20 блока, които са одобрени и имат сключени договори с МРРБ. Вероятно до края на годината те ще бъдат завършени.
- Това звучи добре, но недоверието у голяма част у русенци съществува, независимо дали се насажда изкуствено или не…?
- И тук процесът се политизира и нещата са насочени към саботиране на една Програма, която дава шанс за втори живот на блокове на 40- 50 години за още толкова време. Аз съм сигурен, че когато станат готови първите блокове, ще има огромен наплив, но вече няма да има средства.
Няма да коментирам какъв ще е ефектът за строителните фирми, каква мощна финансова инжекция е за строителния бранш.
Ние категорично ще следваме указанията на МРРБ всеки един блок да представлява отделна обществена поръчка и една строителна фирма да кандидатства за една поръчка /един блок/. Критериите ще бъда занижени, за да може да участват повече фирми. Но те трябва отрано да се подготвят добре. Предполагам, че стойността за ремонт на един сравнително голям блок ще надхвърля няколко милиона…
- Като кампанията за комарите сякаш по същото време започва и тази срещу Търлата, пак недоволство, въпреки че се смени мястото…
- Ще кажа само, че тази година до момента срещу Търлата няма постъпили жалби от граждани. Изключвам Групата пишещи срещу всичко, които явно имат съвсем други интереси и изпълняват някакви поръчки. Миналата година, когато беше в Парка на младежта, имаше жалби от „еколози”, живеещи в района хора. Отзивите, които идват до мен от гражданите, е че са доволни. Вярно е, трудно може да се угоди на човек, но не мисля, че една традиция с над 100 години история да се прекрати. Не смятам, че въпросът се решава конюктурно относно организаторите на атракционите- комисия разгледа кандидатурите.
- Имаше заявен интерес от две юридически лица, две сдружения, като едното от тях нямаше никаква дейност, никога не беше организирало подобно събитие и трето- нямаха доказателства, че са работодатели. Община Русе в лицето на БСХР очаква те да бъдат основни нейни партньори за възраждане на града като туристически център. Новата зала и събитията, които ще се случват в нея, ще привличат хиляди туристи, които ще трябва да бъдат настанени в хотели и да бъдат обслужвани на ниво в магазини, ресторанти …
- Въртим разговора около Дунава, не е ли странно, че колкото и нерентабилно да е, няма едно корабче за разходка по Дунава?
- Търсим варианти това, което направи Бургас, да направи и Русе. При положение, че имаме пристанище, и то общинско, което подлежи на концесия, Община Русе трябва да има или собствен кораб, или такъв, който да ползва… защо не и няколко.
Ако има нещо, което все още не съм успял да направя вече 6-та година, е да променим Закона за водите, който забранява урбанизация на заливаемите зони. Това изключително много пречи за обръщането на града към реката.
Имахме конкретни идеи, конкретни предложения… за пореден път ще внесем това предложение за промяна в Закона за горите, като към един от членовете само трябва да се добави текст: „По предложение на областните управители, с решение на Министерски съвет, части от публичната държавна собственост, каквито представляват участъци от крайбрежните зони, да бъдат предоставени за стопанисване на областните управители, а те- на кметовете”. Това Законодателство е само у нас по поречието на Дунава и пречи Русе да се обърне към Дунава.
Ако това се случи, може и да се направи желания от много русенци плаж с атракциони в района на хижа „Приста”.
Няма да скрия, че тук разчитам на депутатите от всички политически сили, а те са показали вече, че в името на Русе може да действат единно.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай