Неделя, 22 Декември 2024

В Европа вече ще се знае в коя страна е произведено месото

В Европа вече ще се знае в коя страна е произведено месото
Публикация   16 Юни, 2011   /     Дневник   /     473

   Европейският съюз се споразумя за новите правила за етикетите на храните, предаде "Ройтерс". Целта на новите изисквания е да се намали броят на хората с наднормено тегло в Европа, като им се даде възможност да правят информиран избор.

Според споразумението, постигнато от преговарящите европейски институции, всички хранителни продукти трябва да имат етикети с информация за тяхната енергийна стойност и съдържанието на сол, захар, протеини, въглехидрати, мазнини и наситени мазнини.

Не е задължително етикетите с хранителната стойност да бъдат на предната част на опаковката, но компаниите ще могат да повтарят част от информацията на която част от опаковката пожелаят. Информацията за "ориентировъчния дневен прием" също няма да бъде задължителна, въпреки че някои държави членки настояваха за това, заяви за агенцията дипломат, запознат с темата.

След месеци дебати споразумението беше постигнато в сряда от представители на унгарското председателство на ЕС, Европейския парламент и Европейската комисия. Сега предстои то да бъде официално одобрено от държавите членки и на пленарно заседание на Европарламента, преди да стане част от законодателството на ЕС.

Новите правила ще включват задължително споменаване на страната на произход на свинското, агнешкото, козето и птичето месо, като страните от ЕС ще имат две години, докато те влязат в сила. Задължителните етикети за произход бяха въведени за говеждото и телешкото месо през 2000 г. заради кризата с болестта "луда крава".

Преди новите етикети да бъдат представени, Еврокомисията трябва да измисли начин как да се справи с обозначаването на месото от животни, които са родени, отгледани и заклани в повече от една страна. До 2013 г. институцията трябва да обяви дали етикетите за произход трябва да се поставят и за обработено месо, а до 2014 г. - дали трябва да обхванат и млечните продукти.

Според споразумението държавите членки ще могат да изискват етикети с повече информация от предвидените на европейско ниво изисквания.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha