Русенският университет получи от Siemens техника за оборудването на модерна лаборатория, която ще улесни повишаването на квалификацията в областта на съвременните индустриални комуникационни средства. Дарението е част от дългосрочното сътрудничество между университета и компанията.
Предоставеното от Siemens ново оборудване е на стойност 50 000 лева. То ще бъде монтирано в специалнa Siemens лаборатория, в която ще се провежда обучение по промишлени контролери и промишлени комуникации. Лабораторията ще бъде открита през пролетта на 2011 г.
Освен дарението, на среща между ректора на висшето училище проф. д.т.н. Христо Белоев и главния изпълнителен директор на Siemens за България инж. Боряна Манолова на 25 ноември, бяха обсъдени и теми от взаимен интерес за университета и компанията. За 2011 г. те обхващат области като възобновяеми енергийни източници, електромобилност и енергийна ефективност.
Дарението за лабораторията е част от проекта Siemens Automation Cooperates with Education в рамките на европейската програма CoNeT (Co-operative Network Training). CoNeT е многостранен проект под егидата на програма Еразъм - част от европейската програма "Учене през целия живот". Целта на CoNeT е да засили сътрудничеството между висшите училища и предприятията. Програмата предвижда разработването на 7 обучителни модула и 7 мобилни лаборатории от октомври 2009 до септември 2012 година. В нея участват 11 представители на университети и компании от 7 държави и 17 асоциирани партньори, сред които Русенският университет и Siemens.
Сътрудничеството на Русенския университет със Siemens датира от 1993 г., когато се създава „Център по промишлени контролери” и започва обучението по дисциплината „Промишлени контролери”. Лабораторната база на центъра е обновявана с нови генерации апаратура през 1998 и 2001 г. През 2008 г. Siemens доставя контролер SIMATIC S7 300 с възможности за комуникация по полева мрежа PROFIBUS DP. Той се използва в обучението по „Промишлени комуникации”.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай