Петък, 1 Ноември 2024

Стефко Бурджиев: Областният управител трябва да има повече правомощия и да бъде избиран

Стефко Бурджиев: Областният управител трябва да има повече правомощия и да бъде избиран
Публикация   23 Март, 2015   /     интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     551

Губернаторът на Русе смята, че работи добре с разнородния си политически екип

   / продължение/      

 -  Г-н Бурджиев, разбирате, че сме в предизборна година и всяко едно подобно изказване се насочва в тази посока, така ли е?

-       Радвам се, че гледаш на идеята като слънчева, не само заради настъпващата пролет. …

-       Да, но аз помня преди сигурно 30 години имаше някакъв инициативен съвет, в който участваха и Николай Събев на Еконт експрес, на Илия Хлебаровския и др. актуални за него време бизнесмени и общественици … просто тази тема да се бъде дъвка в предизборни време, това притеснява и не само мен…

-       По- ясно от това няма как да кажа- ако не бъде вкаран проекта в общия план никога няма да се случи, а сега има шанс. Аз искам да стане въпрос за онези 2-3 неща, по които работим и ще търсим финансиране в този програмен период.

              Естакадата на Кръговото при Дунав мост- изключително важен за мен проект, който със средства по програмата „Шенген” има вече изготвен инвестиционен проект. Той е договорен и с Окръжен съвет Гюргево да бъде финансиран алтернативно 2 срещу 5,5 млн. евро, за да бъде решен един сериозен проблем, за който сме говорили вече доста често. Следващата стъпка е да получим финансирането в началото на този програмен период- средата на следващата календарна година. Изпълнението му може да започне в края на 2016 г, което е добра перспектива.

    Трябва да бъде отбелязан и веломаршрутът по Поломието, който ще стига до пещерата Орлова чука. Дължината му е 68 километра и преминава през изключително атрактивна природа- Басарбовския манастир, Ивановските скални църкви, Природен парк Русенски Лом до Орлова чука. Тук съотношението при финансиране ще бъде 2 млн. евро от румънска страна и 6 млн. от българска. Веме е инал етапът на предпроектното проучване, направено безплатно от група ентусиасти архитекти. Ако се прецени, че за въпросните 12 млн. лева няма да може да се изгради цялото трасе от 68 км., участъкът ще се редуцира. Русенското трасе ще бъде от Дъговия мост до Пепелина… И тук финансиране ще се очаква през следващата година.

-       Като приоритет наскоро определихте изграждането на Градска железница, какво се случва?

-       За съжаление нещата са дотам, докъдето ги оставих като си тръгнах…Бяха осигурени 40 000 лева за проектиране, които сега ги няма. Откровено заявявам, че сега съм молил финансовия министър да ми осигури отново една такава сума. Това проучване ще позволи да се направи техническо задание. В разговори съм с Мартин Заимов, който управлява Джесика, за да може да има пари за изработване на същинския проект. След което вече със съдействието на транспортния министър, който в Русе заяви, че подкрепя идеята и министерството да финансира държавното участие…

 При проведените разговори с г-н Станко Станков, собственик на фирмата, получила лиценз и станала първия български лицензиран частен ж.п. превозвач, при условие, че държавата предоставя субсидията за превоз на пътници също бъде плащана, ще закупи 2 мотриси. Говорим за разговори, които съм водил с него преди 10-на дни. Община Мартен също ще участва в удължаването на ж.п. трасето до града и изграждането на спирка.

-       Оптимист сте, явно, и като такъв как и кога виждате да се случи екоселището край „Образцов чифлик”?

-        Във връзка с тези и други проекти имах среща с представители на Дунавската общност, дунавските градове и региони преди около 2 месеца във Виена. Имам подкрепата и очаквам да се прояви интерес към екоселището… Единственото, което сега ни спира, е превръщането на идейния проект до прединвестиционно проучване.Затова са нужни обаче доста средства, защото самото селище предполага не само жилищна част, а и инфраструктура, енергийна обезпеченост и доста други неща.

-       За какви пари става въпрос?

-       Поне половин милион лева… Тук трябва да се срещнат иновативни технологии не само в областта на строителството, но и в областта на енергетиката и редица други области.

-       Да каква степен екологията е приоритет в работата ви като областен управител, още повече и че сте химик? Следите ли ситуацията около показали се като по-инфаркти производства – в района на Индустриалния парк, броженията около изграждане на инсталация за производство на биодизел край Пиргово чрез изгаряне на стари автомобилни гуми?

-       Смятам, че ми задаваш този въпрос малко несериозно, знаеш, че съм преподавател именно по тази дисциплина….За мен екологията и екологообразното живеене са приоритет. Но мисля, че има компетентни органи, които трябва да контролират този процес. Но за мен е новост, че край Пиргово ще се прави биодизел чрез изгаряне на автомобилни гуми.. Вероятно ще се използва пиролизна технология, нова инсталация ще има, явно е се е случило, докато не бях н това място.

-       Кои проекти, по които в момента се работи в Русе, смятате, че ще бъдат финализирани до края на годината?

-       Смятам, че готови ще са Пробивът „Кауфланд”, Кръговото, Спортната зала, ремонтът на бул. „Тутракан”, на главната „Александровска”… Колкото до онова, което трябва да се направи, е да се подготвят нови добри проекти, за които вече говорих. Проекти по линия на Трансгранично сътрудничество.

-       Как се чувствата в кожата на областен управител. И темата за статута на тази длъжност вече от доста време се дъвче. Смятате ли, че губернаторът трябва да има повече правомощия и тогава да стане изборна длъжност?

-       Благодаря за този въпрос. Откровено ще кажа, че е без значение името на областния управител. В този момент с тези правомощия той не може да координира по най-добрия начин взаимодействията между териториалните звена на министерствата и ведомствата, а те са повече от 80. Само на земеделското министерство са 11.

Областният управител със сегашните правомощия не може ефективно да осъществява координацията между тези институции, да иска от тях по-добра работа. Това обаче не трябва да се тълкува като желание за повече власт. Но е необходим инструментариум за ефективно управление….

-       И  ако има повече правомощия, тогава трябва да се говори за изборност?

-       Да. Този въпрос вече се коментира и беше поставен пред вицепремиера Бъчварова от други колеги при последната ни среща в Правец преди по-малко от месец. На места се стига до незачитане на този орган на държавната власт, още повече че това се случва и в извънредни ситуации.

-       Този път екипът ви не е политически еднороден. Заместниците ви са наложени от квотния принцип на управленския модел. Как се работи в тази ситуация? Как се чувствате?

-       Чувствам се чудесно…,защото още при първия разговор, който проведох с всеки един от двамата, се разбрахме- тук ще работим това, за което сме се събрали, политиката остава извън работно време. Така и правим.

 

                                                                                                                                                     /край/



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още