Сряда, 1 Януари 2025

Живко Георгиев: Гибелта на застаряващия плейбой Немцов целеше да се предизвика Майдан

 Живко Георгиев: Гибелта на застаряващия плейбой Немцов целеше да се предизвика Майдан
Публикация   03 Март, 2015   /     блиц   /     677

- Смешно е да се мисли, че Путин стои зад това убийство, защото няма нито логика, нито психологическа причина

 В Русия не може да има Майдан. Майданът се случи на друго място. Освен застаряващ плейбой, Немцов вече не е интересна политическа фигура. Поведението на АБВ беше пример за това колко трудно е да си едновременно и в правителството, и в опозицията. Управлението няма нужда от такъв тип малки партньори. Политическият елит може да продължи да тупа топката и след президентските избори.Това каза в ексклузивно интервю пред БЛИЦ социологът Живко Георгиев.

- Г-н Георгиев, смятате ли, че убийството на Борис Немцов наистина ще провокира негативни за Путин процеси в Русия и че то е плод на официалната власт в Москва?

- Не виждам да настъпи бог знае каква промяна. Това очевидно е замислено да провокира преформатиране в Русия, но не виждам потенциал да се случи нещо такова. Замисълът е да произведат политически последствия, но няма как да стане. Не очаквам никакви радикални промени нито в политиката на Русия, нито пък ще има затягане на властта спрямо опозицията, нито ще има разклащане на политическото статукво.

- А защо целият свят призовава за бързи разкрития само защото смята, че това убийство е политическо ли? И защо заговори в още по-черни краски за Путин?
- Защото това е замислено точно така. Няма никакви черни краски. Може би по-скоро част от този свят, който иска бързи разкрития, стои зад това убийство. Не виждам вътрешни причини зад убийството. Смешно е да се мисли, че Путин стои зад това убийство, защото няма нито логика, нито психологическа причина, нито Немцов е бог знае каква заплаха за Путин. Просто някой очакваше в резултат на това убийство да се случи чудо. Да се случи Майдан. Няма да се случи Майдан. Майданът се случи на друго място. Явно някой се надява нещо да стане, но не виждам какво. В епохата на самодържавието в Русия са били убивани далеч по-значими фигури. А един Немцов, освен застаряващ плейбой, вече не е интересна политическа фигура. В политически план той е незначим, както и цялата опозиция в Русия. Подозирам, че това би могла да е и чисто човешка. Вчера по време на шествието също не видях нещо да става. А то беше направено точно затова – да стане нещо. Това само консолидира руското общество.

- А можем ли да прогнозираме преформатиране на българските политически реалности заради начина, по който се гласува заемът преди празниците?
- Не очаквам и там да се случи нещо. Никой не можа да ме убеди, че има смисъл от това гласуване. Ако някой има полза от него, това са управляващите в какъвто и формат да ги мислим, за да си осигурят ресурс да се успокоят олигарсите, за да има ресурс за политическия елит. Тъй като политическият елит няма друг начин да си осигури кредит от българските граждани, в крайна сметка пожела да им стовари един кредит. Той си го взе в чужбина и им го остави те да го плащат.

- Скандалите около гласуването ще доведат ли до разпад АБВ, или това бяха просто публични жестове от тяхна страна и от техния лидер Първанов?
- Не зная какво става в АБВ. При всички случаи там ще има някакво развитие. Но поведението на АБВ беше пример за това колко трудно е да си едновременно и в правителството, и в опозицията, колкото и привлекателна да е тази ситуация, макар всички да си мечтаят за нея. Но така иначе не е позволено и не е политически обосновано за млади политически формации, които трябва да доказват себе си и да изграждат идентичност, да допускат такъв тип непоследователно поведение. Очевидно има проблем с вътрешния диалог.

- Да не би това гласуване да е начин всички малки партньори на управлението да бъдат елиминирани?
- Такъв тип малки партньори не са особено нужни в момента. Друг е въпросът, че и на тях не им е особено нужно да играят подобни сложни за изиграване роли. Но времето ще покаже, идват местни избори, когато ще се види кой е малък и кой голям. При всички случаи това изпълнение на АБВ беше доста рисково. Можеха да си спестят тази рискова игра.

- А Патриотичният фронт не игра ли рисково с тази двойствена позиция "въздържал се", запазиха ли лице?
- В малко по-голяма степен.

- ДПС също направи жест, който обясни, но в него като че ли имаше повече политическо послание, отколкото подкрепа за заема. Те връщат ли се във властта?
- ДПС не се връща във властта на национално равнище и еднозначно си е опозиция. Но каквото и да направи ДПС, то е стабилна партия. За него е важно да прави нещо. В някакъв смисъл това е секретът за оцеляване на ДПС – непрекъснато да прави нещо, без да има значение какво прави. Това е партия, която е вкоренена в съответния сегмент на обществото, вкоренена в местната власт там, където има присъствие, и нищо не може да я извади оттам. Едва ли някой очаква те да играят силно прогнозируемо. Секретът за успешността на ДПС е да бъде трудно прогнозируемо.

- В името на непрогнозируемостта ли първо заяви, че няма да подкрепи заема, а 12 часа по-късно единодушно го подкрепи?
- В края на краищата от случването на този заем няма риск да пострада ДПС. Напротив, по-скоро да му мислят управляващите.

- А реформаторите ще излязат ли сухи от водата, в смисъл от този мандат, той ще им донесе ли дивиденти за бъдещи успехи, или това е лебедова песен?
- Съмнявам се, че ще излязат консолидирани и с ясна позиция. Този мандат им дава глътка въздух, дава им шансове за заемане на публични позиции и частично за реализация на свои идеи, но те си остават в сянката на големия брат.

- До местните избори ли ще тупка топката политическата класа, или до президентските?
- Целият политически елит е в състояние да тупка топката и след президентските избори. Той няма много ходове. Но това означава, че няма и много полезни ходове. Икономиката си е такава, каквато си е и няма изгледи да стане по-добре, а по-скоро обратното – ще се влошава, тъй като страната ни очевидно все повече и повече губи лице, губи интересността си за всякакви чужди инвестиции. И общо взето, ще я караме така – безидейно, със заеми, а те все повече ще повишават нашата огромна зависимост от всякакви външни фактори. Ние нямаме опорна точка в себе си.

- Това няма ли да намали още повече гласуващите на следващите избори, което ще сложи край на тази т.нар. политическа класа?
- Политическата класа няма интерес от масови гласувания. А и да има гласуване, засега поне няма алтернатива. Когато се появи алтернатива, цялата класа може и да бъде изметена. Но ще трябва да почакаме.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha