Петък, 1 Ноември 2024

Искрен Веселинов: Вече в България има по- малко българи, отколкото в чужбина

Искрен Веселинов: Вече в България има по- малко българи, отколкото в чужбина
Публикация   02 Март, 2015   /     интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     1267

Всеки българин трябва да отдава първо значение на българския национален интерес, и след това да проявява емоции към Чичо Сам, или към Дядо Иван, смята патриотът- депутат

-           Трети март e национален празник, станахме ли повече българи през последните месеци?

-          Отстояването на българщината е процес и не би трябвало динамиката на този процес да е толкова бърза. На 3 март трябва да си задаваме въпроса- до колко националния идеал, олицитворяван на тази дата, е постоянна доминанта в нашето поведение… Трети март не е само символ на независимостта и държавността на България, но не на последно място е и на обединението на българите.

-          И в навечерието на този празник една голяма част от парламента се обедини около това да бъдат изтеглени 16 млрд лева дълг, макар и в последните 5 минути, как ще коментирате това?

-          По-големият проблем е, че обществото не се обедини зад този дълг и над 2/3 отхвърлиха такова решение. Така държавната политика влезе в пряк конфликт с общественото мнение. Не случайно ПФ не подкрепи това решение, защото толкова фундаментални въпроси трябва да бъдат обединявани дълго и да имат обществена подкрепа.

-          Всъщност, не беше ли по-лесно да се предложи и да се гласуват 14 млрд. лева, както Горанов почти се закле, вместо да се оставя на някакво си джентълментско споразумение, като знаме, че в парламента няма особено много джентълмени, още повече и формации.

-          Основният проблем наистина стои между общата рамка на новия дълг и тази на стария. Нормалното беше вместо „джентълментски” обяснение и водевилни обрати в част в поведението на част от парламентарните групи да имаме сериозна дискусия за ръста на доходите и икономическия растеж. Ако не беше показан работещ алгоритъм за 5 процента ръст на БВП, можеше да подкрепим не 16, а 20 млрд. лв. Но когато намеренията са неясни, а сумите огромни, не може да се играе на доверие. За сметка на това, че ПФ не подкрепи дълга, ще намериха в 12 без една минута да засвидетелстват верноподаничества към правителството, което ако се превърне в модел на работа, го обрича на неуспех…

-          Макар и това да не е работа на ПФ, АБВ като че ли си вкараха сами в капан. Хем гласуваха дълга, сега пък искат останката на Горанов?

-          Това е шизофреничен синдром, който ката АБВ хем са във властта и да я консумират като управляват на 1 млрд. от бюджета, хем да си играят на опозиция пред избирателите, не им завиждам на положението, в което изпаднаха сами.

-          А как стоят отношенията между патриотите ВМРО и НФСБ?

-          Доста колегиални, след доста пространни дискусии и единственият „диктат” е този на мнозинството, на база гласуване…

-          Все пак, вероятно има точки, по-горещи, някои от тях да споменете…

-          Честно казано, до този момент нямаме такива. Най-често важните решения се вземат с пълно или с 2/3 мнозинство, без да има вътрешно разделение

-          Размихме патриотичната тема. В момента българите са изправени да избират, дори по- скоро им се налага определен модел на поведение. Българите трябва да крачат с ЕС и с НАТО, докато сантиментът на една голяма част от тях все още е подвластен на Дядо Иван?

-          Да, така е, един от основните проблеми на България от Освобождението насам е, че е разделена на различни … филства. Да не забравяме, че няколко години след Освобождението нашия народ, който е боготворил Русия, се изправя пред политика, която я възприема като унижение на неговото достойнство. В този дух всеки българин трябва да отдава първо значение на българския национален интерес, и след това да проявява емоции към Чичо Сам, или към Дядо Иван.

-          И пак за българщината, скоро като че ли в България ще останат по-малко българи, отколкото ще са на гурбет, прокудени по една единствена причина- че не могат да живеят нормално в собствената си държава?

-          Да, това е голямата рана на България, от която непрекъснато тече кръв. Ако трябва да сме честни и добавим към традиционните български диаспори, те отдавна българите извън България надхвърлят тези в странство…

-          Как?!

-          Ето- около 2,5 млн. българи е икономическата емиграция /след 1945 година досега/, около 3 млн. българи живеят на Балканите извън сегашната ни територия, поне половин млн. са в Бесарабия и Украйна. Реално дори те са повече отколкото българи има тук /  етнически българи/. Всъщност ние трябва да осъзнаем своята мисия като като българи и държава, че тази цялата общност трябва да остане духовно обединена.

-          Сега сте във властта, говорим за реформи, има настроения поне за промени, както трябва първо и спешно да се направи?

-          Най-спешното е да спрем да се мразим помежду си и да намалим политическото противоборство…

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още