Васил Василев, председател на Фондация „Братя Василеви“, в интервю за Радио „Фокус“.
Г-н Василев, необходим ли ни е заем от 16 милиарда лева?
Проблемът с този дълг е, че за него няма абсолютно никакво логично обяснение и очевидно е, че този дълг плаши и много хора виждат зад него една величествена, нагла, ненаситна лакомия за пари и за власт. Първо – заради лихвата, разбира се. 10%, за колкото се говори, е безумна, убийствена цифра. Гърция – една фалирала Гърция, чиито дълг е 175% от брутния вътрешен продукт, т.е. тя трябва две години да не ядат нищо и да не пият вода, за да си изплащат дълговете – та, тази Гърция взе през септември миналата година дълг с 5,89%. А България – с осем-девет пъти по-малко дълг, взима пари с два пъти по-висока лихва. Не е ли чудовищно това? Това е все едно да купуваш хляба за детската кухня за 10 лева килограма, при положение, че той струва на пазара, във фурната 2 лева. Второ – заради обосновката. Казват: ако не се вземат тези милиарди, държавата ще фалира. Та нали и преди да вземете властта - не ви ли беше ясно, че предстоят и тези плащания, че няма да сте в състояние да вържете бюджета? Да не бяхте мълчали тогава, а да бяхте казали: да, искаме да спечелим изборите, ще извадим България от калта, но ще ни трябват толкова заеми – за това толкова, за онова толкова, и всеки лев ще се похарчи в обществения интерес при пълна прозрачност и ще бъде вложен така, че след 10 години този лев да се превърне в 5 лева. Днешното обяснение е присъщо не на демокрацията, не на социализма, даже не и на капитализма, а на феодализма или диктатурата. Аз мога да представя на чиновниците справка, която показва, че преди повече от 100 години държавните дългове, лихви, падежи са били изчислявани до стотинка, наистина до стотинка. Ето ви един пример: 22 864 094, 72 са били предвидени през 1909 г. за изплащане на стари дългове. А сега се въртят едни пари с точност до няколко милиарда лева, плюс-минус, като че ли става дума за взаимоспомагателната каса. Да приемем и друга хипотеза – не са знаели. Тя е още по-убийствена. Щом искаш властта, без да си проучил състоянието на държавата, т.е. без да знаеш какво ти предстои и какво трябва да направиш, значи целта ти не е да управляваш добре, а да отклоняваш пари или да се снимаш по телевизиите. И трето – какво е станало със старите заеми, за които сега се претендира, че трябва да ги изплащаме? Кой ги е взел – Костов ли, Симеон, Станишев, „Борисов 1“? За какво са ги похарчили? Очевидно тези пари са прахосани или окрадени, и сега – хоп, връщай. С лихвите, разбира се.
Г-н Василев, в момента се провежда заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Работодателите заявиха желание въпросът за новия държавен дълг да бъде обсъден на заседанието. Те се опасяват, че нов заем би довел до увеличение на дефицита и проблеми за икономиката. Имат ли основание опасенията на работодателите?
Разбира се, че имат основание, защото това във всички случаи ще окаже такова влияние върху икономиката, че ние няма да сме в състояние да си стъпим дълго време на крака. Работодателските организации имат пълно основание да искат цялостно осветляване на всички елементи по този дълг - така, както се е правело още един път не преди пет, не преди 50 години, а преди 120 години в България, когато всяка една стотинка обществени пари са били показвани на повърхността. Стотинките, да не говорим за милиони, стотици милиони и милиарди. Та, за какво ще се изхарчат тези пари? Да предположим, че ще ги вземат. Първо – за военни цели, защото там са най-тлъстите комисионни. Ще ни бъдат заети едни пари, за да ни бъдат продадени едни стари оръжия, с които пак няма да можем да се защитим, защото потенциалните противници или потенциалният противник разполага с далеч по-усъвършенствани системи. Т.е. ще си купим едно ненужно желязо, при това забутано в складовете на тези, към които сме насочени да го купим. Второ – за да се поддържат със свежи пари декапитализирани банки, които благосклонно са раздавали пари на всяка камарила, докопвала се до властта през годините. Трето – доста пари ще отидат, за да се привличат и издържат близкоизточни и африкански емигранти. Четвърто, например – за да се поддържа точката на кипенето, цените на тока, раздути поради непоносимо скъпата енергия от ВЕИ-тата и „Мариците“. Не бива да пропускаме, че всеки от нас плаща тока и на тези махали и гета, за които комунизмът дойде преди 25 години. Тези пари можеха да имат някаква обосновка, ако се кажеше, че ще бъдат вложени в производството, в стимулиране и подпомагане на българското производство за износ, в подпомагане на селското стопанство, в подпомагане на българската индустрия, така че тя да произвежда и да изнася повече, и да се създават работни места. А сега се размахват едни призраци, с които ни се обещават по 100 лева за края на годината на пенсионерите. Това е несериозно и аз наистина мисля, че тази съпротива, която има в парламента срещу поемането на този дълг, има много сериозни основания и там е въпрос на политически и национален морал всеки да реши проблема според собствените си виждания за бъдещето на нашата държава.
Правителството обеща множество реформи. Търсят се пари за увеличение на пенсиите и други социални плащания. Откъде според вас ще се намерят тогава пари за всички тези обещания и как предлагате да се изплатят дължимите 12 милиарда от стари заеми, ако не се вземе този нов дълг?
Първо трябва да се каже за какво са взети тези 12 милиарда, кой ги е прахосал и какво е станало с тях. Нека да бъдем наясно – не може да се взимат непрекъснато пари, защото следващият, който дойде на власт, утре ще се появи някой и ще каже: ей сега ще вземе 30 милиарда дълг, за да платя дълга, който е взело това правителство, и т.н., и т.н. Т.е. ние влизаме в един омагьосан кръг и това със социалните плащания също е една тема, която цели да гъделичка социалното чувство на българина. А като имаме предвид, че там се прахосват огромни пари в тази сфера, единствено под благовидния предлог за това, че това са пари за бедстващите хора, можем да разберем какво става и накъде отива. Така че не бива да се спекулира с тези чувства на българския народ, когато става въпрос за заеми. Защото тези заеми, този заем точно ще ни зароби да изплащаме в продължение на години и правнуците ни да изплащат някакви заеми, които с тази безумна лихва само ще се увеличават.
Ние всяка година оттук нататък ще имаме да плащаме много повече, отколкото сме поели, т.е. лихвата плюс главницата прогресивно ще нарастват, защото няма да сме в състояние да ги изплатим тези пари. Този заем може да има някакво разбиране, някаква обосновка, само ако бъде вложен първо в образованието и второ – в производството на български стоки, в земеделието, в животновъдството и в индустрията.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай