Петък, 1 Ноември 2024

Петър Кънев: Семейният бизнес е дъвката на политиците преди избори- да му помогнем обаче сега!

Петър Кънев: Семейният бизнес е дъвката на политиците преди избори- да му помогнем обаче сега!
Публикация   17 Фев, 2015   /      Румяна Денчева   /     733

- Кабинетът отбеляза 100 дни управление, получи оценки от среден, до почти отличен. Вашата каква е, г-н Кънев?

- Добрата новина е, че имаме правителство. Лично аз съм умерен песимист. Казвам умерен от добро възпитание. А съм песимист, защото от 2009 г. насам България не успява да излезе от кризата благодарение на неадекватното поведение на всички правителства, включително и на нашето. А повечето държави успяха. И съм силно притеснен, че движението на държавата прилича на влачене по корем. Което мисля, че ще продължи още поне 5-6 години.

- Бих ви репликирала, че това не е умерен песимизъм, а си е черна прогноза, но кабинетът май мисли като вас, след като иска 16 млрд. лв. заем, за да финансира очаквани дефицити до 2017 г.

- Предложението на финансовото министерство за нов заем от 16 млрд. лв. в следващите 3 г. потвърждава очакванията ми. Сметнете - това означава, че се залагат по минимум 2 млрд. лв. дефицит годишно. Аз дори мисля, че няма да им стигне и дефицитът ще е поне 3 млрд.лв. Още по-страшното е, че външният ни дълг ще доближи малко над 31% от БВП към края на тригодишния период. Това не би бил страшен ръст, но само ако икономиката е в подем. При дефлация в рамките на процент, процент и половина няма да можем да занулим дефицита си в следващите няколко години. А само лихвите за 2015 г. ще са над 800 млн. лв. С тези темпове за нови дългове ще минем над милиард годишно само

от лихвени плащания и то до 2 години. И тогава гръцкият сценарий няма да изглежда толкова далечен.

- Държавата е на минус, неизбежно е, виждате ли друг изход?

- Има два изхода. Единият - да имаме инфлационна икономика, която да трупа излишък и като при тройната коалиция да връщаме главници по взети кредити. Вторият - да се проведат реформи. Мисля, че първият е илюзия, дори само защото дефлацията е нещо много добро за потребителите и нещо ужасно за производителите. А и цяла Европа вече е в дефлация. Знаете, че над 70% от българската икономика е свързана с ръста на европейските икономики. Вторият изход са реформите, за които винаги и всички се бият в гърдите преди избори. Ние затлъстяхме от много проблеми, затлачихме се, имаме спешна нужда от пенсионна, здравна, административна и още какви ли не реформи. За съжаление и това правителство не ги започва и не дава знаци, че ще ги започва, с някакви малки изключения от отделни министерства. И така ще е поне до президентските избори през 2016 г.

- Да се върнем към програмата на кабинета, там не виждате ли посока?

- Не съм макроикономист, но разбирам от цифри. За съжаление, в програмата видях същото, което видя професор Гарабед Минасян, затова ще го цитирам- той каза, че програмата му прилича на длъжностна характеристика на отделните министерства.

Съгласете се, че е доста несериозно да кажеш, че имаш 182 приоритета, а основният е запазване върховенството на закона. Питам се може ли конституционно задължение да е приоритет за когото и да било. Редно ли е да декларирам, че ще си изпълнявам съвестно задълженията!

- Вие, като председател на икономическата комисия имате поглед към реалния бизнес, той как се чувства, какво очаква?

- Аз оставам с умерено песимистичните си нагласи. Но това не ми пречи да се опитам да помагам с каквото мога, в реално време за решаването на реални проблеми, които бих нарекъл камъчета в обувката на българския бизнес.

- Такова камъче ли са промените в Кодекса на труда, които внесохте в парламента?

- Такова са. Те бяха приготвени още от миналата година, но поради революционната ситуация тогава не се състояха. Аз не съм от всеядните политици, от много неща не разбирам, но разбирам достатъчно от реален бизнес, затова предпочитам да не говоря, а да действам. Поправките засягат малкия и средния бизнес, който е любимата дъвка на политиците, но само преди избори.

По данни на НСИ от 370  хил. фирми около 350  000 са микрофирми, в които работят около 600  000 човека. Те са, банално, но факт, гръбнакът на малкия семеен бизнес със своите средно 1,8 човека персонал. Е, пълен абсурд е да ги товариш с бумащина със същите изисквания, които имаш към някой от ранга на "Лукойл"! Затова предлагам да отпадне задължението да се прави график за отпуските. Само си представете - 370  000 фирми по 4-6 пъти в годината да правят график - колко хартия и колко спасени дървета са това? Не ми се усмихвайте, ние ще се изпотрепем за 5 дка гора покрай втори лифт в

Банско, защо да не го направим?

- Имате и текстове, които май разгневиха синдикатите - работодателите да получат право да уволняват хора пред пенсия...

- Предлагаме връщане на стария режим за пенсиониране - всеки работодател да може да пенсионира свой слуител, който е добил правото за пенсия по години и стаж. Не виждам какво лошо има в това! То ще отпуши затлачените главно училища и висшето образование. Разчитам на подкрепа от всички политически сили. Предстои ни и разширено заседание на комисията- дори кръгла маса и по проблемите на туризма. Очаква го тежка година при тези събития и от юг, и от север. Така че ще опитаме да помогнем, с каквото е възможно.

- Вас пускат ли ви да пазарувате в хипермаркети? Питам, защото пак нещо нарочихте големите вериги...

- Промените, които засягат големите вериги, влизат в парламента за трети път. Предполагам, ще се стигне до някакъв консенсус. Още повече че натискът да се спазват правилата има положителни резултати. Пресирането на българските производители намаля. Но трябва да сме сигурни, че това не е някакво временно събитие.Аз лично бих посъветвал големите вериги да не предпочитат да платят 2000 лв. глоба, за да не си публикуват годишните отчети, защото, да , това е законно, но не е морално! Едва ли същите те биха си разрешили подобно поведение в Австрия или Германия например. Бих ги посъветвал също да се стараят да формират някаква печалба. Защото няма логика голяма австрийска, немска или друга верига вече 10-а година да работи на загуба, нали?!

- Очертава се поне до есента да няма председател на надзора в БНБ, след като ГЕРБ и РБ отказаха да подкрепят кандидатурата на Димитър Костов. Това не е ли опасно?

- Това, което стана в последната седмица, бе напълно неадекватно. А и Митко Костов, какъвто и да е бил той във времето, е доказан професионалист и почтен човек. Поставям акцент върху почтен. Много съжалявам, че се отложи вземането на решение за есента.

- Как, според вас ще приключи сагата с пенсионните фондове?

- Не съм специалист в областта, но като познавам практиката в българските институции, много се надявам, че до 6 -7 години ще се появи българският Орбан, който ще реши проблема.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още