Първа инвестиционна банка (ПИБ) е пристъпила към принудително изпълнение на заложеното пред нея търговско предприятие на свързаната с Гриша Ганчев "Кристъл асет мениджмънт". Това става ясно от вписване по партидата на кредитополучателя в Търговския регистър от 23 януари. Заемът е за 28 млн. долара и е отпуснат през ноември, за да се рефинансират задължения на компании от групата на "Петрол" към КТБ, чийто лиценз бе отнет. Обезпечение са и над 50 имота, основно бензиностанции, собственост на "Елит Петрол". Съобщението означава, че ПИБ започва да осребрява имущество на "Кристъл асет мениджмънт", което е странно предвид на това колко скоро е договорен заемът.
Допълнителна неяснота идва и от факта, че дни по-рано дъщерно дружество на "Петрол" - "Петрол-запад", е прехвърлено на "Кристъл асет мениджмънт" и е станало поемател на дълга на новия си собственик към ПИБ. "Кристъл асет мениджмънт" е свързано с Гриша Ганчев, който контролира и "Петрол". Седалището му е в "Литекс тауърс", където се намират и много от дружествата на Ганчев. Официално негов собственик е Калоян Петков Енчев.
Преди няколко дни в свое разследване сайта "Бивол" цитира името на "Кристъл асет мениджмънт" като една от компаниите, кредитирани от ПИБ с голяма експозиция – наред с нея бяха изредени и други фирми, контролирани от Ганчев. Списъкът беше изваден в контекста на разследване за фирми, на които са отпускани огромни заеми от ПИБ – повечето с един и същ собственик с регистрация в офшорна зона. Случаят с "Кристъл асет мениджмънт" не е такъв, но остава въпросът как ПИБ е отпуснала заем на компания с едва 15 хил. лв. приходи за 2013 г. според последния й отчет.
За какво се води битката
Звездата на "Кристъл асет мениджмънт" изгря, след като то рефинансира задълженията на "Елит Петрол" по два договора за кредити към затворената КТБ и към ЦКБ. Общата стойност на заемите е близо 70 млн. долара, а договорът за прехвърлянето е сключен на 9 ноември. С това залозите върху търговското предприятие "Елит Петрол" в КТБ бяха заличени. Преди това, в края на октомври, още активи на "Петрол" бяха преместени в дъщерното му дружество. И дотогава то беше собственик на голяма част от активите на дистрибутора на горива. Справка в Търговския регистър показва, че имотите са предимно бензиностанции, сгради и терени в различни градове из цяла България. Към апортната вноска има и движими вещи, става ясно от описание в учредителния акт. До редакционното приключване на броя управляващи от "Петрол" не бяха открити за коментар.
Затова и няма обяснение защо структурата на публичната компания "Петрол" става все по-сложна. В последните месеци нейни дъщерни дружества апортират ключови активи в новосъздадени дъщерни дружества. Първият случай от края на миналата година е "Варна сторидж", което обособи активи за 15 млн. лв. в "Петролна база - Петрол Варна". В началото на 2015 г. пък "Елит Петрол", което е собственик на най-ценните и реновирани бензиностанции на групата, апортира активи за 45.7 млн. лв. в "Елит Петрол – Ловеч". Не е ясно дали операцията е провокирана от действията на банката или от нови битки за овладяване на контрола върху "Петрол".
В интервю за "Банкеръ" мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев твърди, че атаките към него и банката му са били заради отказа му да прехвърли дружества, сред които и "Петрол", на лица около ДПС. Той посочва, че "касата на финансовия благодетел на ДПС се е поизпразнила" и че "търсят нови активи за разграбване като "Петрол" и "Виваком".
При липсата на информация обаче има притеснения сред миноритарните акционери, че контролът над ключови активи отслабва. Когато те не са директно в компанията собственик, а в дъщерни на дъщерни дружества, в някакъв момент е възможно те да бъдат прехвърлени, без за това да се иска разрешение на общото събрание. За последния месец цената на акциите на "Петрол" спада с над 50%, а само на 28 януари - с 20% до 1.20 лв. за акция.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай