Производството на български плодове и зеленчуци в следващите години ще се увеличава, но това трябва да бъде дългосрочна стратегия и държавна политика. Това каза в Русе министърът на земеделието и храните Десислава Танева. Тя съобщи, че през тази година 232 млн. лв. от предвидените 1,4 млрд. лв. за директни плащания ще отидат за производството на плодове, зеленчуци и животновъдство. Според земеделската министърка става дума за дълъг процес и резултатите ще са видни чак след няколко години. "Няма как да сметнем, че от догодина ние ще влезем в магазините и пазарите и всичко ще е българско.
Да ликвидираш едно производство е лесно, така както стана през 90-те, но да го възстановиш, да стигнеш до ефективност, която ще те направи конкурентноспособен на вече общия европейски пазар, е доста по–дълъг процес", заяви тя. Според земеделския министър държавата трябва да развива земеделието си балансирано, диверсифицирано като вид производство, за да има достатъчно българска стока, която със сигурност е предпочитана от потребителя. "Най-важното е политическите кабинети и ръководства, които се сменят в тази институция, да не излизат от пътя на дългосрочното развитие поради конюнктурни или политически съображения", добави змеделската министърка.
Според нея има два пътя за тютюнопроизводителите у нас след 2020 г., когато ще спрат европейските субсидии. Единият е свързан с ориентирането към конкретен сорт тютюн със съответното качество, който да има пазарно търсене и да осигурява самоиздържане на производителя. Другият вариант е свързан с програмата за развитие на селските райони, която стартира тази година.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай