Най-големите енергийни компании в света масово се отказват от мащабни проекти за проучване и разработване на петролни находища, изграждане на нефтени платформи и други скъпи инвестиции.
Причината е рухналата цена на черното злато, която прави много от проектите нерентабилни или недостатъчно печеливши, пише Financial Times.
В сряда „Роял Дъч Шел” и „Катар Петролиум” обявиха, че се отказват от плановете си за строителство на голямата рафинерия „Ал Караана” в Катар, чиято стойност е 6,5 милиарда долара. „Роял Дъч Шел” обясни отказа с „настоящата икономическа ситуация в енергийната промишленост” .
Същия ден британската компания „Премиер Ойл” съобщи, че ще замрази проектите „Морски лъв” на Фолклендските острови и „Брийм” край бреговете на Норвегия, докато цената на петрола не се установи на ниво над 50 долара за барел. Заедно с това компанията оряза заплатите на служителите си и извънщатните работници, заети в проекти в Северно море и Югоизточна Азия.
От своя страна норвежката петролна компания „Статойл” се отказа от три лиценза за проучвания за петрол в западното крайбрежие на Гренландия.
В същото време енергийните гиганти масово започнаха да наемат супертанкери и да трупат петрол, който да държат в открито море, докато цените не започнат да се покачват. Така например „Витол” е наел един от най-големите супертанкери в света с капацитет от 3 млн. барела, което представлява почти половин милиард литра.
„Роял Дъч Шел” пък е наела два подобни кораба. Според първите изчисления в момента в открито море се съхраняват между 12 и 15 милиона барела, като количествата ще растат. Не е прецедент петролните търговци да трупат петролни запаси с надежда за последваща продажба на по-високи цени. При предното сриване на цените на суровината през 2009 г. над 100 млн. барела са били складирани в открито море.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай