Петък, 10 Януари 2025

Георги Недев: Подкрепяме на първо четене измененията в Закона за енергетиката. Преди второ четене ще внесем конкретни поравки

Георги Недев: Подкрепяме на първо четене измененията в Закона за енергетиката. Преди второ четене ще внесем конкретни поравки
Публикация   15 Ян, 2015   /     akcent.bg   /     329

 

 

 

„Внесеният на първо четене в Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката безспорно цели подобряване на енергийното и водно регулиране, осъществявано понастоящем от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране“. Това заяви от парламентарната трибуна Георги Недев, народен представител от ПГ Български демократичен център и зам.-председател на Комисията за контрол на ДКЕВР.

По думите му в законопроекта проличава и стремежът, регулаторният орган да е правно отделен и функционално независим от публични и частни образувания и органи за управление, включително национални, местни и регионални структури. Според него по този начин вносителите целят постигане и на изискванията на членове 35(4) от Европейската директива за електроенергия и 39(4) от Директивата за газ, които предвиждат - “Държавите-членки гарантират независимостта на регулаторния орган и безпристрастното, и прозрачно изпълнение на правомощията му“.

„В същото време, предлаганите конкретни промени в разпоредбите на закона, въпреки претенцията на авторите за подобрение при осъществяване на регулаторните правомощия на комисията, не гарантират изцяло постигането на поставените цели“, заяви Недев. 

„Позицията на парламентарната група на Български демократичен център е, че разделянето на комисията на два състава няма да доведе до подобряване на ефективността на работата й, а само излишно ще натовари председателя, който ще трябва да изпълнява отредените му от настоящия правилник функции в пълен размер, като освен това присъства и ръководи заседанията и на двата състава“, категоричен бе Георги Недев.

Според Недев през последната година възникналите проблеми в енергетиката може би са изместили  акцента в работата на ДКЕВР, като комисията се е занимавала основно с болезнените за обществото проблеми с цената на тока, но това не може да обоснове едно такова изкуствено разделяне от типа „ни риба, ни рак“. Недев допълни, че в състава на комисията трябва да фигурират както специалисти в областта на енергетиката и ВиК, така и юрист, и икономист.

Относно прозрачността на работа на комисията, Георги Недев заяви: „Не приемаме идеята на предлагания законопроект всички заседания на комисията да са открити. Основният ни мотив е, че това е практически неосъществимо, изисква много време и допълнителен ресурс и не съответства на практиката на регулаторните органи“ и допълни че, досегашната практика показва, че откритите заседания, без предварителната подготовка, изключително ще обременят, а няма да подобрят работата на комисията. За БДЦ проблемът не е в наличието на закрити заседания в процеса на вземане на решения, а в неосигуряване на равнопоставеност на засегнатите от регулираните дейности субекти и пренебрегване от комисията на аргументите на участниците в откритите и обществените обсъждания, както и в качеството на приеманите доклади.

„Ние ще подкрепим разширяването на обхвата на публикуваната от комисията информация, включително от откритите заседания и обществените обсъждания и особено оповестяването на начина, по който е гласувал всеки член на комисията при вземането на окончателното решение на закритото заседание“, заяви Недев и допълни, че тези изменения в Закона, съчетани с указаната по-горе практика са достатъчни за осигуряване на необходимата прозрачност в работата на комисията.

„Парламентарната група на БДЦ подкрепя на първо четене Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетика, защото считаме, че промените са наложителни за подобряване работата на ДКЕВР. Едновременно с това, предвид многото конкретни забележки, между първо и второ четене на Законопроекта ние ще внесем своите конкретни предложения за неговото изменение“, завърши изказването си Георги Недев. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha