Събота, 4 Януари 2025

Петър Бозаджиев: 2014 г. - най-тестовата за Приста ойл

Петър Бозаджиев: 2014 г. -  най-тестовата за Приста ойл
Публикация   12 Ян, 2015   /     Интервю на Румен НИКОЛАЕВ   /     2088

През тази година трябваше да стане категорично ясно дали нашият органичен бизнес е жив и устойчив. Аз мисля, че резултатите са добри…

Петър Бозаджиев изп. директор на Приста Ойл Холдинг ЕАД

Кои бяха основните неща, които трябваше да се случат и да каква степен успяха да се случат?

      2014 г. беше време, тест за възстановяване на бизнеса ни на пазарите, на които имахме добър пазарен дял, но поради кризата и някои др. обстоятелства бяхме позагубили през 2012 г…

 

      Имате предвид най-вече България и Европа, вероятно?

      Точно така, тъй като резултатите и на България, и на Румъния, и на Европа, където е по-конкурентно, по-тежко за работа, са такива, каквито са заложени в бизнес плана ни. Турция продължава да ни провокира със своите изненади, но там не сме очаквали нещо по-различно…Придобиването на Шеврон в Румъния вече дава добри резултати, докато тази стъпка в Чехия все още не.

      В момента около Чехия, Унгария и Словакия се създава един европейски клъстър, който е една оптимална форма на управление както търговски, така и административно. Резултати от неговото създаване очакваме да има през 2015 г…

      2014 г. е една година, един истински тест дали Приста е възстановила нивата си от добрите години, да кажем. Ако се върнем назад, 2013 г. беше втората добра от преди 5 години насам. Резултатите от 2014 г. в някои части са сходни с тези от 2013 г., но по отношение на рентабилност и зает оборотен капитал или по-ясно казано, ефективност, са още по-добри от 2013 г. Така че може уверено да заявим, че тестът е издържан.

      Тук е мястото да отбележа, че през тази година успяхме до отбележим и растеж по отношение на т.н. органичен експорт, който се управлява централно от България в различни точки на планетата /корабните масла например/.

 

      А структурното преобразуване на компанията в кадрово отношение приключи ли вече?

      Почти приключи. Вече има критична маса от нови търговци за районите, където придобивахме и окрупнявахме. Управленският състав се сформира още през 2013 г., когато бяха извършени по-сериозни кадрови и структурни промени.

 

      А кое не успяхте да свършите през 2014 г.?

      Със сигурност не са малко, но по-съществените са намеренията ни по-крупни проекти с експортна ориентация да се случат именно през тази година. Но те изискват по-дълъг период на подготовка…

 

      Имате предвид вероятно пазарите в Африка?

      Да, както и някои други по-конюктурни пазари. Ако има лоша новина, то това е тази, но лично аз не съм и очаквал нещо да бъде финализирано през 2014 г. Най-вероятно те ще се случат през 2015 година. Най-същественото, което трябва да се отчете, е че вече е възстановен фундаментът. Колкото и да има конюктурни пазарни зависимости,  дълги търгови процедури, вече няма да има ситуацията от 2013 г., когато бяхме зависими от всичко.

 

      Как отчитате конкуренцията, която Приста Ойл трябва и води с останалите световно известни марки?

      Приста Ойл извървя един дълъг, но ползотворен път на засилване на взаимоотношенията с Тексако. Вече има отстъпки в договорните отношения, които са в наша полза. Успяхме да реализираме договорените обеми и от тяхна страна се искаше това да постигнем. От Тексако вече се убедиха, че в лицето на Приста Ойл те имат един активен, дори агресивен партньор, който в определени моменти се явява водещ по отношение на специални сделки. Ние изискваме маркетингова подкрепа, каквато досега не е била искана и правена.

      Оттам вече разбраха, че ние искаме да постигнем резултати и това доведе до осигуряване на бюджет за маркетингови дейности през 2015 г., съвместно с Приста Ойл, т.е. те вече инвестират не само пари, но и доверие в Приста Ойл.

      Относно конкуренцията на Тексако - това много зависи от съответната територия, но ние също подпомагаме позиционирането на Тексако. Колкото до това дали Приста Ойл върна позициите си на българския пазар, смятам, че по-скоро да.

 

      Как работи екип от двама изпълнителни директори, успяхте ли вече да се напаснете с колегата ви Цветомир Анастасов?

      Последно пак имаше някакви напасвания, но това по-скоро е еволюиране на този ръководен екип. Когато се направи първия аранжимент на главната изпълнителна дирекция, когато аз се появих като групов финансов директор, беше заложено да бъде разделена дейността на двамата изпълнителни директори малко фрагментарно- единият да отговаря за международния бизнес, а другият- за България и операциите, които подкрепят международния бизнес. В същото време това трябва да е едно тяло с един мозък… Най-опасното при наличие на двама изпълнителни директори е, че могат да имат и две глави... Най-добре е да има една силна, умна глава, която двама души съчетават.

      Сега ние изградихме следната структура- единият изпълнителен директор отговаря за операциите от- до, от маркетинг, доставки, плюс производство. Така той разполага с две ръце- едната е Тиводар Рунтаг, който се стреми да обгърне всички дистрибуционно ориентирани структури, а дясната е Детелина, която се грижи за всички производствени единици.

      Като втори изпълнителен директор аз се занимавам с операциите, със споделените услуги на групово ниво, включително и с „Монбат”. В моя обхват е и цялостно управление на резултатите - планиране, бюджетиране, бизнес модели и т.н. Този модел не позволява да имаме конфликтни точни с другия изпълнителен директор, по-скоро сме постигнали е една синхронна свързаност. Така не се допуска объркване на генералните директори по места по по-малко и по по-значими оперативни въпроси.

 

      Има ли вече Приста Ойл готова концепция или стратегия за развитие, било то и краткосрочна?

      За първи път след идването на новите акционери през септември се събрахме в Букурещ всички генерални директори плюс ключови търговци и там начертахме един проект, който условно може да бъде наречен Амбиция 2017 г. Той включва пазарни намерения както като цифри, така и като стратегия, като в същото време посочва и слаби места, които трябва да се преодолеят.

      Първата стъпка е програма за 2015 г. с отделни инициативи и проекти, която обслужва Амбиция 2017. Сега вече говорим за възстановяване на растежа, а не на нивото на бизнеса, което е по-трудната задача.

     

      А каква е оценката на другите акционери за дейността и резултатите на Приста?

      Явно задоволство от резултатите при маслата. В имейл от ЕБВР благодари за постигнатото добро ниво на управление и качество във всички направления. Резултатите показват отдаденост и добра работа, въпреки огромните пречки и негативни обстоятелства. За Европейската банка за възстановяване и развитие като акционер е важна и цялата институционална стабилност.

      По отношение на ADM, които са по-комерсиално ориентирани, оценката е за крайния финансов резултат. Тяхната оценка е също положителна, тъй като е задържано възстановяването от 2013 г. То е постигнато с по-малко оборотен капитал, т.е. има повече принадена стойност.

      Качеството на финансовия резултат е по-добро и от гледна точка на по-трудните обстоятелства- през 2014 г. нямаше толкова много експортно ориентирани сделки, както през 2013 г.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha