Събота, 11 Януари 2025

Съюзът на Дунавските овощари не е доволен от средствата за специфично подпомагане

Съюзът на Дунавските овощари не е доволен от средствата за специфично подпомагане
Публикация   15 Дек, 2014   /     Румен НИКОЛАЕВ   /     508

Нелегален внос от Балканите и от Европа прави българските плодове и зеленчуци неконкурентни

Николай Колев е председател на Съюза на Дунавските овощари. Земеделски производител е от 2005 година. Има овощна градина 300 дка с ябълки и круши. Сдружението вече направи една година от създаването му.

През това време сдружението успява да привлече 105 души от Русе, Тутракан, Силистра. Вече има желаещи и от Свищов и Велико Търново

 

Началото

 

От началото на 2013 година членовете на УС тръгват и обикалят община по община. Разговарят къде с познати, къде с непознати и представят младото сдружение. Това презентиране продължава два месеца и половина.

 

Равносметка в края на 2014 г.

 

Със задоволство членовете на Съюза на Дунавските овощари отчитат, че по този начин вече на тях се гледа като сериозно представителство и интересът към тях се увеличава. Въпреки че не е постигнато очакваното и желаното, и управляващите вече гледат на сдружението с необходимото зачитане. Освен това две други големи организации искат да привлекат младата браншова структура към себе си- Асоциация на земеделските производители в България и още една, италианска….

 

Над 10 пъти е спаднало производството на плодове в региона от началото на промените. Само през последните 7 години площите са намалели 2 пъти, а при зеленчуците е 6 пъти.

Подкрепата през предишния програмен период 2006- 2015 г. е изцяло насочена към зърнопроизводителите- и директните плащания, и проектите. Овощарите въобще не се чувстват подпомогнати през периода по линия на директните плащания.

През новия програмен период Европа позволява изразходване на средства за специфично подпомагане на сектори, които западат поради недобро финансово състояние.

Отпусканите пари обаче първо, са много малко, а след това и се разделят между три сектора- плодове, зеленчуци и животновъди. Въпреки че държавата твърди, че овощарството е приоритетен сектор, това реално не е така.

От 102 млн. евро на година за специфично подпомагане плюс 15 млн. за протеинови култури, за плодове и зеленчуци общо са отделени 38 млн. евро, като останалите пари отиват при животновъдите. Това Колев отчита като поредното потъпкване на бранша.

 

Нелегалният внос от съседните страни цъфти

 

Твърдят, че има работни групи, твърдят, че се прави нещо, но нищо не се прави. Нелегалният внос от Гърция, Македония  и Турция продължава. Вкарват се от ЕС много ТИР-ове. Стотици камиони влизат в страната без документи, а българските производители продават стоката си на светло с ДДС, което ги прави крайно неконкурентни.

 

Производството на екопродукти

 

Все повече започва да се търсят на пазара екологично произведени плодове и зеленчуци. Най-вече това се усеща в София и другите по-големи градове. За съжаление обаче производителите са малко, тъй като правилата в този сектор не са ясни. При този вид производство добивите са по-ниски, препаратите са по-скъпи и има нужда от сериозно дофинансиране от Европа, каквото в момента няма, няма и от българската държава.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha