Износът на България продължава да изостава спрямо миналата година, показват предварителните данни на Националния статистически институт към края на октомври. За периода януари-октомври стойностният обем на експорта е 35.9 млрд. лв., което е с 1.4% по-малко спрямо същия период на предходната година. Макар и спадът постепенно да се забавя от началото на годината, обемът на експорта остава под равнищата, наблюдавани през миналата година.
В основната си част забавянето се дължи на свиването на износа към трети страни, докато този за държавите от ЕС показва малко по-добри резултати благодарение на постепенното възстановяване на икономиките в Европа. За първите десет месеца на годината експортът към държавите извън ЕС е за общо 13.5 млрд. лв., или над 1 млрд. лв. по-малко сравнение с изнесените количества за периода януари – октомври 2013 г. В процентно изражение спадът е със 7.1%. Разликата се натрупва постепенно от началото на годината, когато бяха отчетени най-сериозните понижения в търговията с трети страни от кризисната 2009 г. насам. Фактори за пониженията тогава бяха както политическата несигурност в някои от основните търговски партньори извън ЕС като Украйна и Турция, така и пониженията на цените при горивата, металите и храните. В течение на годината към негативните фактори се добави и ембарго за внос на храни от ЕС на руския пазар, който традиционно е сред основните за България.
Закъде изнасяме
Турция и Русия остават едни от водещите пазари извън ЕС, към които се насочват български стоки. Заедно със Сингапур, Китай, Македония и Сърбия те приемат 53% от износа към трети страни (виж графиката). В този смисъл свиването на експорта към пазарите в Русия (с 8.65% от началото на годината) и в Китай (с 14.58%) е тревожен сигнал. В случая с Русия основната причина е ембаргото, докато износът за Китай през последните месеци намалява заради забавянето на икономиката на азиатската страна.
В същото време популярността на Сингапур като експортна дестинация нарасна по-съществено от началото на годината, като за периода януари – октомври 2014 г. обемът на насочените натам стоки се е повишил със 121.6% и достига 972 млн. лв. Статистиката обаче сочи, че в основната си част износът към островния град държава е на петролни продукти, като остава налице съмнението за извършване на фиктивен износ с цел укриване на ДДС. До началото на годината подобни операции се насочваха главно към Гибралтар, като статистиката сочи, че за периода януари – октомври износът към офшорната зона е спаднал с 67.2%.
По-съществен е и ръстът на износа към Иран, който от началото на 2014 г. се е повишил с 405.8% на годишна база. Страната обаче остава сред по-малките търговски партньори на България, като към нея се насочва едва 0.8% от българския експорт.
Доза оптимизъм
Данните само за октомври показват, че за последния отчетен до момента месец общият износ на България е нараснал с 1.9% на годишна база. Общият му обем е 4 млрд. лв., като остава в рамките на отчитаните през третото тримесечие стойности от 3.8-4 млрд. лв. месечно.
Подобрението идва от стоките, изнасяни към ЕС, чийто стойностен обем от 2.5 млрд. лв. за месеца е бил с 4.8% по-висок спрямо октомври 2013 г. Експортът за трети страни през октомври се е свил с 2.5% на годишна база до 1.5 млрд. лв.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай