Радикален лобизъм. Точно с две думи може да се опише поредицата случки, разиграли се през седмицата в парламента при приемането на поправки в Закона за акцизите и данъчните складове. Накратко - депутатите първо решиха, че ще затегнат контрола върху производството на цигари, алкохол и горива, а после се отказаха. Какво се случи за тези по-малко от 48 часа, така и не стана напълно ясно. Ясен обаче е ефектът - беше отхвърлена възможност за по-голям контрол върху производството на цигари и алкохол и преработката на горива. Големите губещи от това са бюджетът и всички данъкоплатци заради проваления опит да се намали контрабандата и да се събират повече пари от акцизи. Големите печеливши са компаниите, които произвеждат и продават безакцизни цигари, алкохол и горива. И, разбира се, политиците, които са ги обслужили.
Случката е показателна и за политическото влияние на собствениците на засегнатите компании върху новата власт. Ефективността, с която беше организирано спирането на тази законова поправка, е доказателство както за това колко биха били засегнати компаниите, производители на акцизни стоки (тоест колко сериозни са съмненията, че биха загубили много от увеличения контрол), така и за това, че задкулисието е изключително добре представено и в сегашната власт.
В случая в клуба на печелившите от депутатската милост влизат "Булгартабак" и "Лукойл", както и групата, произвеждаща "Кингс" и алкохол "Пещера". В резултат на каквото там се е случило между вторник вечерта и четвъртък сутрин производителите на цигари в България още неясно колко време няма да са длъжни да поставят на машините си електронни броячи, свързани с митниците, същото важи и за дестилацията на алкохол, а тръбите на горивната рафинерия ще продължат да отчитат само какво влиза и какво излиза от тях, без данни какво се случва по междинните станции.
Всъщност и трите големи компании, които щяха да бъдат засегнати, ако новите правила бяха въведени, имат достатъчно лостове за влияние върху управлението на страната. Въпросът е само коя е използвала своя.
Строгост, но друг път
Историята започна с това, че по предложение на депутати от ГЕРБ и Реформаторския блок бюджетната комисия в парламента прие производителите на акцизните стоки да бъдат задължени да монтират допълнителни уреди, които в реално време да отчитат към Агенция "Митници" колко точно тютюнева смес в колко цигари се влага, какви питиета и с какъв градус се произвеждат, както и колко и какво гориво се рафинира и къде отива то. Очевидната цел е да се спрат възможностите за "пестене" на акциз, а оттам и на ДДС. Само ден по-късно депутатите "размислиха", резултатът от това беше обявен с овации в някои медии в четвъртък сутрин и няколко часа по-късно текстът претърпя радикална промяна. Със 112 гласа "за" (77 от ГЕРБ, 12 от ДПС, 13 от Реформаторския блок, 9 от Патриотичния фронт и независимата Ана Баракова), 20 "против" и осем "въздържали се" парламентът гласува задължението да го има, но да влезе в сила шест месеца след като България получи нотификация от Европейската комисия за него. Кога ще бъде поискана тази нотификация и колко ще трае процедурата по издаването й - не е ясно.
Какво точно се е случило междувременно - сигурна информация няма. Очевидното е, че депутати от БСП и Патриотичния фронт яростно бранеха интересите на "българските производители", тези от ГЕРБ и коалицията на Бареков и Ковачки подкрепиха отлагането на новите изисквания, а накрая това направиха и такива от Реформаторския блок. Що се отнася до последното - източници на вестника твърдят, че гласовете на РБ са били осигурени след разговори с ГЕРБ.
Аргументите, с които определени депутати обясниха пред медиите милостта си конкретно към "Булгартабак", са най-любопитни. Всъщност именно правилата за цигарите бяха в основата на дискусията, разиграла се в парламентарната бюджетна комисия по темата.
"Заради притесненията на производителите записахме компромисен текст, според който измервателните уреди ще се въведат, но шест месеца след одобряване на евродирективите и след като работна група предложи коректен текст, който да не засяга интересите нито на хазната, нито на производителите", твърди депутатът от Патриотичния фронт Емил Димитров-Ревизоро пред "24 часа". Георги Кадиев от БСП също публично настоя въвеждането на задължението за допълнителните измервателни уреди да се отложи, за да не се "прекалява с контрола" и да не се "умори" българският бизнес. В подкрепа на същата теза се обяви и Светлин Танчев от коалицията на Бареков и Ковачки. "ДПС ще подкрепи исканите промени, но настояваме за прецизност. Нищо не налага такава спешност", издипломатства Йордан Цонев. Единствени "против" застанаха Мартин Димитров от Реформаторския блок и Делян Добрев от ГЕРБ. "Не чух други фирми освен "Булгартабак" и явно това се превръща в причина БСП да иска отлагане. Виждам, че има желание да не се случи затягането на контрола над големите монополисти", каза Димитров. Добрев пък беше категоричен, че е против нотифицирането на ЕК, тъй като то може да отложи с една година влизането на текста в сила и така да компрометира инициативата за по-стриктен контрол върху акцизните стоки.
Всъщност да бъде чут "Булгартабак" по време на дискусията не беше трудно - зад аргументите на представителите на холдинга пред депутатите трудно можеше да бъде разпозната най-голямата цигарена компания в България, с пазарен дял твърдо към 33%, приходи над 508 млн. лв. за 2013 г. и чиста печалба 70 млн. лв. Оказа се, че за нея представлява изключителен финансов проблем да монтира електронни везни за измерване на вложените смески тютюн във всяка цигара и броячи за всеки къс тютюнево изделие. По думите на Цанка Кемалова, мениджър "Регулации" в холдинга, инвестицията се оценява на 1 млн. лв. на машина, или 28 млн. лв. за всички. Кемалова беше категорична, че "Булгартабак" няма как да намери тези средства и ще се принуди да затвори фабриките си на 31 март 2015 г. "На първо четене законопроектът е по-страшен от роман на Стивън Кинг. За производителите са въведени разпоредби, които са технически невъзможни за изпълнение", каза по време на обсъждането на законопроекта в комисия представителят на компанията. От другият местен производител на цигари - "Кингс" отказаха коментар.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай