Снимки 1,2,3 Последното за годината заседание на Съвместната българо-румънска земеделска работна група се проведе в хотелски комплекс „Седем поколения” с. Мечка, община Инаново. Заседанието се организира от Областна администрация Русе, Окръжен съвет Гюргево, Асоциация Еврорегион „Данубиус“ и Трансграничен Бизнесцентър „Данубиус”. Българската група беше водена от Областния управител Стефко Бурджиев. Участваха Станимир Станчев, зам. областен управител и представители на службите по безопасност на храните и земеделието, на държавен фонд „Земеделие“ и на националната служба за съвети в земеделието. Начело на румънската група беше Димитру Гаврила, зам. председател на Окръжен съвет Гюргево и председател на земеделската група. В нея бяха включени председателят на парламентарната комисия по земеделие румънски хотелиери и ресторантьори, производители на вино и лозари.
Една по-динамична работеща структура обеща новият председател от българска страна зам. облестният управител Станимир Станчев през новата 2015 г.
Домакин на заседанието беше Любен Рабчев, собственик на лозови масиви, винарна и хотел „Седем поколения“, с. Мечка. Ивалинка Цанкова, агроном и земеделски производител представи темата „Производството на лозов или овощен посадъчен материал на територията на Русенска област“. По преме на презентацията и стана ясно, че от 12 000 дка лозови масиви в землището на Иваново, Тръстеник и Мечка сега има близо 1500 дка, и то благодарение на винарска изба "Две могили" и на "Седем поколения". Създаването на посадъчен материал в с. Мечка бележи началото си през 1958 г.
От българска страна участие взеха и фамилия Коеви, земеделски производители и развиващи собствен бизнес.
Всички участници отбелязаха, че мястото е уникално и оцениха високо усилията на Рабчев да започне производство на грозде и вино, с което да възроди стари традиции. Идеята за построяване на местно малко пристанище на р. Дунав за 40 лодки се възприе като една добра възможност за засилване обмена на стоки, услуги и хора от двете страни на реката. Участниците в заседанието бяха силно впечатлени от избата, където в 300 френски дъбови бъчви отлежава вино от сортовете „каберне совиньон“, „каберне фран“ и „мерло“.
Лили Ганчева, изпълнителен директор на Асоциация Еврорегион Данубиус, представи възможностите за съвместни трансгранични проекти между община Иваново и Гюргевската община Малу, свързани с подобряване на инфраструктурата и създаване на условия за развитие на туризма.
До края на годината ще бъдат идентифицирани темите, по които Съвместната българо-румънска земеделска работна група ще заседава.
Следващото заседание ще се проведе през януари и на него ще бъде приет планът за 2015 година.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай