Петък, 10 Януари 2025

772 лв. такса за 196 бона кеш от КТБ

772 лв. такса за 196 бона кеш от КТБ
Публикация   02 Дек, 2014   /     akcent.bg   /     335

3,7 млрд. лева са депозитите от КТБ, които ще изплаща Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ). На 22 декември врати ще отвори дъщерната ТБ "Виктория", в която има депозити за над 160 млн. лв. Очакванията са голяма част от средствата да останат в банките. През октомври депозитите на домакинствата нарастват със 147 млн. лв. до 36.9 млрд. лв. Заедно с отблокираните пари в КТБ и ТБ "Виктория" в края на годината спестяванията на българите може отново да преминат границата от 40 млрд. лв.

Най-бърза, но и най-скъпа е транзакцията през системата RINGS

772 лева такса ще трябва да платят вложители на КТБ, които решат да изтеглят цялата гарантирана от закона сума от 196 000 лева още на 4 декември. Начислението ще е по-малко, ако се направи предварителна заявка. Изчислението е направено според тарифата на Корпоративна, публикувана на сайта на Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Защото първата транзакция, която може да наредите за парите си, се таксува по тарифата на КТБ, а всички следващи - според таксите на обслужващата банка. Безплатни са само две транзакции - ако си откриете сметка в новата банка и ако наредите междубанково прехвърляне на сумата от влога в друг трезор през операционната система БИСЕРА.

Тарифата на КТБ е еднаква за физическите лица и корпоративните клиенти. За теглене в брой до 3 хил. лв. се плащат три лева. От 3 до 20 хил. се иска двудневна предварителна заявка, като таксата е 3 лв. + 0,2% върху горницата над 3000. Същите са условията и при теглене на суми от 20 до 196 хил. лв. Може и без предварително предизвестие, но тогава се плаща 0,4% върху горницата над 3 бона. Така таксата набъбва до 772 лева.

За междубанкови преводи чрез операционните системи БИСЕРА и RINGS се плаща доста повече, но затова пък транзакциите са доста по-бързи и сигурни. За суми до 100 хил. лв. обикновено се ползва БИСЕРА, чиито такси не са толкова високи като RINGS. Тази система обаче се ползва за доста по-големи суми - доста над 100 хил. лв., както и за валутни и международни преводи. Тя е много бърза, на практика разплащанията стават на секундата. Другото й предимство е, че не се чака определено време, както е при БИСЕРА, преводите при която стават три пъти на ден в определено време. Таксите и по двете операционни системи се определят от банките и са различни при всяка банка.

"Не теглете 200 хил. лева в брой, ако ви е мил животът. Съвсем сериозно!" Този коментар се появи във форума след поредната публикация за КТБ и той наистина е съвсем сериозен.

50 лева за инкасо

50 лева е средната цена за инкасо на суми до 200 000 лева. Това показа проверка на "Стандарт" в охранителните фирми, предлагащи подобен род услуга. Срещу тази скромна сума от услугите на частните охранители могат да се възползват вложителите в КТБ, които на 4 декември ще решат да изтеглят в брой и накуп парите си от КТБ. Още в края на миналата седмица по-големите охранителни фирми са провели съвещания с директорите по сигурността на банките. Набелязани са допълнителни мерки, гарантиращи сигурността на офисите и персонала в банковите клонове, както и реда при приемането на клиентите и обезпечаване тяхната сигурност. В някои от банките се предвижда вложителите на КТБ да теглят парите си на отделни гишета. В други подобна екстра не е предвидена.

 

Причината за това се обяснява с мерките за сигурност, които са предприети. Освен персонални гардове за сигурността на вложителите ще се грижат и частните мобилни охранителни екипи. Гардовете вече са провели консултации с МВР, за да си оказват взаимно съдействие в дните след 4 декември. Уточнени са общите действия на фирмите, охраняващи банковите офиси, и съответните районни полицейски управления. Осигурена е пряка телефонна линия с дежурния от МВР. Гражданите, теглещи над 10 000 лева, ще са задължени и по закон да си наемат охрана. Това е предвидено в специална Наредба номер I-121/2004 г. на МВР за реда за организиране охраната при транспортиране на ценни пратки и товари. Превозът на суми над 10 000 лева задължително се нуждае от защита и се извършва с охрана.

2 млрд. заем за фонда

Заем от 2 млрд. лева ще е одобрил кабинетът за Фонда за гарантиране на влоговете, съобщи финансовият министър Владислав Горанов. Той е упълномощен от името на държавата да сключи договор с фонда. Заемът е със срок 5,5 години, с възможност за усвояване на части, с фиксиран лихвен процент от 2,95%, който е формиран на база на доходността, с която се финансира правителството, с минимална премия отгоре. Веднъж годишно на всеки 15 април фондът ще прави лихвени плащания към правителството, като погасяването е до 15 април 2020 г. Има и опцията за предсрочно погасяване - изцяло или частично, в зависимост от постъпленията във ФГВБ. Владислав Горанов отново увери, че правителството и служителите на МВР са създали организация и подготовка за физическата сигурност на 1500-те клона на 9-те търговски банки, които ще изплащат гарантираните влогове на гражданите, и че няма причина да се създава напрежение в първия ден от изплащането. Той препоръча хората да си изберат търговска банка, в която да вложат парите си, като припомни, че първият трансфер е безплатен. "Парите са на хората, те могат да правят каквото искат с тях, но не е разумно да държат в себе си огромни суми кеш, които да затворят "под дюшеците си". Това би провокирало битовата престъпност и би изложило на несигурност спестяванията им", посъветва хората министър Горанов.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha