Министърът на финансите Владислав Горанов ще предложи увеличение на минималната работна заплата на два етапа догодина. Така тя ще достигне 380 лева. Това съобщи той в неделя пред БНР. Позицията е в пълен противовес на заявеното в проектобюджета за 2015 г. намерение размерът да не се променя заради слабия пазар на труда.
Ако новото решение стане факт, увеличението на минималната заплата за последните три години ще е почти 60% (виж графиката). То идва при символичен ръст на икономиката за периода, дефлация и висока безработица. Очакванията на финансовото министерство за догодина са в същата посока - миниатюрен ръст на БВП и леко нарастване на безработицата.
И Горанов признава, че рязък ръст на минималното възнаграждение ще притисне трудовия пазар. Но позицията му не срещнала разбиране от синдикатите, както и от част от работодателските организации и затова е променил мнението си. В петък двата профсъюза заявиха, че настояват за вдигане на размера. В събота пък новият председател на КРИБ Кирил Домусчиев изрази личната си позиция, че е за увеличение.
"Готов съм да отстъпя от позицията си запазване на размера на минималната работна заплата и всъщност ще предложа тя да расте, само че не толкова рязко, колкото бяха предложили колегите на един предходен етап, а на две части в рамките на следващата година – с 20 лева до 360 лева от 1 януари и с още 20, ако няма някакъв сериозен катаклизъм, от средата на 2015 година, т.е. тя пак ще достигне в следващата година 380 лева, така както се предлага от синдикатите и от служебното правителство", разясни Горанов пред БНР.
Вдигането на минималната заплата е само една от тежестите за работодатели за догодина. С 200 лева до 2600 лв. расте максималният осигурителен праг, с 4% се качват и минималните нива на осигуровките по браншове. Обикновено подобни привидно социални, но без пазарна логика решения, водят до посивяване на икономиката или до загуба на работни места.
Друго възможно отстъпление от първия вариант на бюджета за догодина е в посока по-бавно нарастване на възрастта за пенсиониране. Вместо с 4 месеца социалният министър и синдикатите обсъждат тя да порасне с 2 месеца.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай