Последните данни за икономиката на Европа не са изненадващи. За третото тримесечие в еврозоната се отчита растеж от само 0,6% на годишна база. Това забавяне на растежа не се дължи на страните, засегнати най-силно от кризата - гръцката икономика се развива по-бързо в сравнение с другите държави в еврозоната, а Испания и Ирландия се възстановяват. Държавите в ядрото вече са изтощени - в Германия растежът е само 0,1% през третото тримесечие, след свиване със същия размер през предходните три месеца, пише в анализ сп. "Икономист".
Германският канцлер Ангела Меркел е обект на много чуждестранни критики. Германия трябва да направи повече, за да стимулира вътрешното потребление и инвестициите, се казва в критиките. Това ще помогне на страни като Франция и Италия, които преминават през тежки структурни реформи. По-големият износ също ще намали свръхпроизводството в Германия. Стимулирането на търсенето ще повиши цените - това спаси еврозоната от изпадане в дефлация. Цените през октомври се повишиха с 0,4% на годишна база, което е далеч под тавана от 2%, определен от Европейската централна банка (ЕЦБ).
Подобни призиви се чуват и в Германия. Марсел Фрацшер, съветник на икономическия министър Зигмар Габриел, смята, че Германия трябва да увеличи инвестициите за собствено добро. Според него голяма част от сегашния успех на страната е "илюзия", която се дължи на недостатъчните инвестиции във всяка област - от пътищата през образованието до заводите. Финансовият министър Волфганг Шойбле обеща 10 млрд. евро за инвестиции за 3 г. след 2016 г., а 5 милиарда вече са определени за пътища и мостове, но това е едва 0,1% от БВП. Това няма да увеличи бюджетния дефицит, защото главният приоритет на Шойбле остава "черната нула" в баланса на бюджета за 2015 г.
Кристоф Шмит, председател на Съвета на икономическите експерти, които съветват правителството, смята, че "черната нула не трябва да бъде фетиш". Регионалните правителства в Германия, а не федералното, трябва да увеличат обществените инвестиции. Според него проблемът е, че частните инвестиции са твърде малко. В свободна пазарна икономика като Германия правителството не може да нареди на фирмите да инвестират повече у дома, отколкото в чужбина. Ако бизнесът предпочете друга посока, това означава, че Германия е нерентабилно място за инвестиции, добавя той.
5-членният съвет на Шмит този месец се скара на правителството на Меркел. Бизнесът се тревожи от щедростта на кабинета към държавните помощи, което противоречи на комбинацията в Германия на застаряващо население и намаляване на работната сила. Коалицията на Меркел увеличава средствата за майките и позволява хората да се пенсионират на 63 г.
Предприемачите са притеснени и от новата минимална заплата, която ще влезе в сила от януари, когато ще трябва да се заплаща по най-малко 8,50 евро на час. Противно на надеждите, че това ще даде тласък на потребителското търсене, някои работници просто ще загубят работата си, смята Шмит. Според Шмит поредната грешна стъпка е неясното финансиране в енергийната политика - да се субсидира слънчевата и вятърната енергия, но не и ядрената. Това само увеличава енергийните разходи на фирмите.
Ниската инфлация в Германия е знак за слабост и източник на безпокойство за околните държави. Според Зин крайната цел на реформите е намаляване на цените в южната част на еврозоната по отношение с тези на север, като по този начин се намали продуктивността. Той признава, че така Германия ще изпадне в 5-процентова инфлация за 10 г. или на юг може да се получи дефлация в същия размер, а може да се случат и двете неща.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай