Понеделник, 23 Декември 2024

Отпадат талоните за лекар специалист

Отпадат талоните за лекар специалист
Публикация   21 Ноемв, 2014   /     в-к "Труд"   /     439

Направленията за преглед при специалист ще отпаднат, джипитата няма да ни отпращат с извинението - „Няма талони, елате следващия месец".

Това ще се случи с въвеждането на електронното здравеопазване, а още следващата седмица стартира обществена поръчка за възлагане на изпълнението му. „Финансирането ще дойде от европрограмата „Добро управление", вървим с много бързи стъпки, защото това е единственият начин да улесним достъпа на болните до лекар и да „изсветлим" разходите", заяви здравният министър д-р Петър Москов. Според него е-здравеопазване ще даде възможност за основната структурна промяна в системата - преминаване от модела на финансиране „заплащане за услуга" към „заплащане за резултат".

Министърът съобщи, че ще има различни пакети в доболничната помощ, които ще покрива НЗОК. А достъпът до тях ще става чрез здравен идентификатор, най-вероятно карта. „Ако вие сте осигурен, възрастен и с 4 различни заболявания, ще имате един собствен квази лимит от определено количество прегледи, лабораторни и образни изследвания. А д-р Ваньо Шарков (министърът посочи заместника си), който е млад, здрав и прав, ще има право на по-малък такъв пакет", обясни д-р Москов. Ако се окаже, че тези лимити са проблем и има нужда от още изследвания, те ще се договорят допълнително чрез доброволните фондове. Т.е. новата власт ще заложи на надграждащ модел на здравно осигуряване.

„Основен проблем за мен и българите, които плащаме вноски и издържаме системата е, че когато имаме нужда от нея, нямаме достъп. Моята здравна карта ще бъде моят достъп, моето право за лечение и аз сам ще си го нося. Моят лекар само ще установява медицинската целесъобразност на изследването", заяви д-р Москов.

Законови промени и заради цените на лекарствата

За да се извършат всички описани промени, екипът на здравния министър подготвя два пакета от законови промени - краткосрочни и дългосрочни. Първите трябва да дадат ефект върху системата още през 2015 г., сред тях са нововъведения в контролните функции на МЗ и НЗОК (касата ще проверява за качеството на лечение с лекарския съюз) и за провеждането на търговете за лекарства. „За един и същи медикамент при сходни обеми в две различни болници има разлика в цената на лекарството от 200-300%, т. е. с по 2000 до 7000 лв.! Дори при най-простите консумативи има драстични разминавания. Подготвяме конкретни нормативни промени и те ще бъдат въведени още догодина там, където може", каза д-р Москов.

Вторият пакет е свързан с кардиналните промени в системата като тези в структурата на НЗОК и за надграждащия модел на здравното осигуряване, т.е. с допълнителните фондове.

Код „зелено", „синьо" и „червено" за пациентите в линейките

Код „зелено", „синьо" и „червено" ще бъдат въведени за линейките, за да работи „Спешната помощ" по-добре и да достига най-напред при най-тежко болните.
Това съобщи вчера зам.-здравният министър д-р Ваньо Шарков, а министър д-р Петър Москов заяви, че „Спешната помощ" ще е приоритет номер 1 на екипа му.
Код „червено" ще се дава за най-тежко болните българи - примерно с инфаркт или инсулт. Линейките ще ги откарват в болнични комплекси като университетските или националните центрове, които имат възможност да покриват 90% от всички спешни случаи.

С код „синьо" ще се превозват средно тежките пациенти, които ще остават в спешното отделение до 48 часа. Такъв пример са болни с изключително висока температура или някои травми. Те ще се извозват до болниците, в които се покриват 60% от спешността, като областните лечебни заведения.

Код „зелено" ще е за пациенти - например с болки в корема, които след прегледа не се нуждаят от болнично лечение, а ще си отиват у дома с предписаната терапия. Те ще се транспортират до спешните отделения или до доболнична помощ. „Ако националните консултанти настояват, може да въведем още два „цвята" за деление на пациентите (примерно само за температурни състояние или травми), както е във Франция и Румъния - там има пет степени на повиквания", коментираха от МЗ.

Очаква се стартът на реформите да е до половин година (може и по-рано), като те ще бъдат подкрепени с пари от ЕС. Ако Брюксел одобри готовата нова концепция за „Спешната помощ", която ще бъде внесена в Министерския съвет след седмица, ще получим 85 млн. евро като 85% от тях ще отидат именно за линейките, а останалите 15 на сто - за развитие на системата за долекуване. „Изпълнили сме всички изисквания и би трябвало да получим еврофинансирането, с което до 2020 г. ще са приключили всички промени в този сектор", заявиха за „Труд" от МЗ.

Концепцията на екипа на Москов предвижда още да се подобри санитарният транспорт, медицинската апаратура в него, да се осигурят достатъчно екипи, „Пирогов" да се превърне в център за продължаващо обучение на всички кадри, не само на парамедици. Да се въведат протоколи за поведение на лекарите и сестрите при всички нива на работа в „Спешната помощ", да се подобри комуникацията между мобилните екипи и диспечерите, а още от следващата година възнаграждението им да се доближи до това в извънболничната помощ, а после - да стигне средноевропейско ниво.

Безплатна специализация за лекарите

- Лекарите повече няма да плащат за специализацията си, тя ще е безплатна и освен това ще имат право да сключват трудови договори с болници. Така ще могат да получават като най-нископлатените лекари в тях, предвиждат промени в наредба на МЗ. Целта е младите доктори да останат в България, а не да бягат зад граница.

- Най-вероятно ще отпадне по-ниската потребителска такса от 1 лев за пенсионерите. Останалите осигурени броят по 2,90 лв. „Не че съм против социално слабите да имат по-облекчен достъп до системата, но не това е подходящият механизъм", коментира здравният министър д-р Петър Москов.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha