Петък, 10 Януари 2025

БНБ отне лиценза на КТБ

БНБ отне лиценза на КТБ
Публикация   07 Ноемв, 2014   /     capital   /     345

Основният мотив е отрицателен капитал в размер на 3.75. млрд. лв.

БНБ отнема лиценза за извършване на банкова дейност на Корпоративна търговска банка. Основният мотив е отрицателен капитал от 3.75 млрд. лв. на база на оценките на Deloitte, EY и АФА, които приключиха на 20 октомври. Това обявиха от централната банка около два часа след като оповестиха, че банката се е финансирала циклично и е превръщала средства от вложителите в капитал.

  Предстои БНБ да подаде искане до съда за откриване на производство по несъстоятелност на КТБ, да уведоми Фонда за гарантиране на влоговете в банките за подаденото искане за откриване на производство по несъстоятелност, с цел извършване на подготвителни действия за назначаване на синдик, като дотогава квесторите ще продължат да изпълняват дейността си. В съобщението не се казва дали е взето някакво решение за другата затворена банка - дъщерната на КТБ "Виктория".

          Дълбоко на минус


  Според съобщението на централната банка (което в голямата си част е обзор на действията от поставянето на КТБ под специален надзор на 20 юни досега) финансовите отчети на банката за деветмесечието, за които беше възложено на квесторите да са готови до края на октомври, са били представени на 4 ноември. На база на тях "Управителният съвет на Българската народна банка установява отрицателна стойност на собствения капитал на КТБ, определен според Регламент (ЕС) № 575/2013, в размер на минус 3 745 313 хил. лв., както и че банката не отговаря на капиталовите изисквания, съгласно чл. 92 от Регламент (ЕС) № 575/2013"

  Това прави съотношението на базовия собствен капитал от първи ред -188.03 %, колкото е и съотношението на капитала от първи ред (-188.03 %). А общата капиталова адекватност се оказва -180.18 %.

  Затова и БНБ се позовава на задължението по чл. 36, ал. 2, т. 2 от Закона за кредитните институции, да отнееа лиценза на банката поради неплатежоспособност, когато установи, че собственият й капитал е отрицателна величина.

           Спасяване поединично

  За пръв път се публикуват официални данни за постъпилите уведомления за цесии на вземания, сключени между клиенти на банката, както и за прихващания на задължения със вемания.

  По данни от квесторите към 31.10.2014 г. прехвърлените вземания по договори за цесия са на обща стойност 1.18 млрд. лева, а волеизявленията за прихващане са на стойност почти 780 млн. лв. лева.

  БНБ обаче подчертава, че дори всички уведомления за цесии и прихващания да бъдат отразени в счетоводните регистри на банката, финансовият и резултат би се подобрил едва със 161.5 млн. лв., а собственият капитал на КТБ, определен според Регламент (ЕС) № 575/2013, би останал отрицателна величина.

  Сега ключовият момент ще е каква част от тези прихващания ще бъде призната, като според юристи решаваща за това ще е датата на неплатежоспособност, която трябва да бъде определена от съда. Като цяло сделките по цедиране и прихващане стават извън банката и са напълно законни и не увреждат масата на несъстоятелността, но се намесват директно в процедурата като разместват реда на кредиторите. Накратко те позволяват на негарантирани депозанти, облигационери и т.н. да прередят гарантираните вложители и респективно Фондът за гарантирне на влоговете, който ще поеме вземанията им. Затова и Фондът, който по закон избира синдика, ще има изгода да иска максимално ранна дата на несъстоятелност и съответно в последствие синдикът да се опита да отмени колкото се може повече от тези сделки.

           Какво следва

  По закон от днес започват да текат 20 работни дни в рамките на които Фондът за гарантиране на влоговете трябва да започне да изплаща гарантираните депозити. Това означава, че до края на месеца реалистично вложителите може да получат достъп до средствата си. ФГВБ има и опция да отложи с до 10 дни изплащането при извънредни обстоятелства. През това време в седемдневен срок той трябва да обяви през коя банка ще започне да изплаща около 3.6 млрд. лв. влогове, като индикациите са, че в този случай те ще са поне три, поради големият обем депозити.

  Фондът разполага с 2.1 млрд. лв. активи, които в голямата си част са на депозит в БНБ и около 500 млн. лв. са вложени в ДЦК. В следващите дни ФГВБ ще трябва да направи и тях незабавно ликвидни, както и да набави недостигащите около 1.5 млрд. лв. Това трябва да стане чрез заем, като очакванията на пазара той да бъде чрез емисия облигации с държавна гаранция. За това обаче е нужно да бъде приета актуализация на бюджета.

         Криминалният момент


  В отделно съобщение БНБ обясни, че се е запознала с гласуваните в парламента препоръки да сключи договор с международно юридическо лице за проследяване на операции с активи, имущество, финансови инструменти и парични трансфери в банката от акционери, администратори или свързани с тях лица.

  Както и в парламента, БНБ изтъква независимостта си по българското и европейското законодателство, но "поделя загрижеността на Народното събрание, подкрепя осигуряването на проследимост на извършените операции с активи на КТБ, довели до настоящето тежко финансово състояние на банката".

  Затова след отнемането на лиценза управителният съвет на централната банка е взел решение да възложи на представителя на БНБ в Управителния съвет на ФГВБ "да предложи Фондът или назначеният от него синдик на КТБ да сключи договор с юридическо лице, притежаващо съответния за това международен опит, което да проследи извършените операции с активи на КТБ, довели до достигане на собствения й капитал до отрицателна величина и до отнемане на лиценза на банката".



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha