Петък, 10 Януари 2025

Въпреки кризата спестяванията се увеличават с 8,5 % за година

Въпреки кризата спестяванията се увеличават с 8,5 % за година
Публикация   29 Окт, 2014   /     Иван Стойков   /     440

В края на септември БНБ отчете близо 39 млрд. лева депозити на домакинствата и обслужващи ги нетърговски организации

  Българските потребители бият всички рекорди. Ограничават покупката на храни, подготовката на зимнина, отказват се от почивка и развлечения, но… спестяват! В края на септември БНБ отчете близо 39 млрд. лева депозити на домакинствата и обслужващи ги нетърговски организации. Напук на кризата, за една година спестяванията са се увеличили с 8,5%.

  Какво е правилното потребителско поведение – да отлагаме потреблението и “свиваме коланите” или се поотпуснем с харчовете? Съветва Иван Стойков – Старши анализатор Потребителски финанси в MoitePari.bg

  Понеже говорихме за индивидуалните решения и отговорности, дали да спестяваме или дали да харчим, също ще бъде индивидуално решение за всеки. От гледна точка на съживяване на икономиката е по-добре са харчим, отколкото да спестяваме. Парите, които се намират в банковата система всъщност не работят особено за икономиката. От друга страна, ако имаме притеснения от финансово естество, за работно място, за доходи и други, спестяванията ще бъдат приоритет.

  По отношение на самите банкови продукти, ако изберем спестяването, вариантите са известни – депозит или спестовна сметка. Както си приличат тези продукти, така имат и съществени разлики. Ако на нас ще ни трябват регулярно пари, които да са ни на разположение всеки момент, като същевременно да получаваме някакъв доход, тогава по-добрия вариант е спестовната сметка. В случай, че разполагаме със сума, която сме готови да „заключим“ в банката и да не я ползваме за определен период, тогава трябва да изберем депозит.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha