Остават десетина дни, в които физическите лица, които са регистрирани като земеделски производители или тютюнопроизводители, но нямат регистрация по Закона за данък върху добавената стойност, могат да изберат реда за облагането на доходите от дейността им. Пред тях има 2 варианта.
Единият е да не променят досегашното си статукво, което им дава право да приспадат до 60 % нормативно-признати разходи от годишните си доходи от селскостопанска продукция и върху остатъка да плащат 10 на сто данък като останалите физически лица.
Новата възможност от тази година е да изберат облагането да е по реда, предвиден за едноличните търговци т.е. с 15 % данък върху годишната данъчна основа. Това предполага те да са добре запознати и да могат самостоятелно да водят стриктно счетоводство за своите приходи и разходи или да ползват услугите на счетоводна фирма. Прилагайки този ред, лицата имат възможност да отчитат реално извършените разходи за производството на преработени или непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на разходите за производство на декоративна растителност. Ако сега изберат този вариант, по него ще бъдат облагани доходите им през следващите 5 последователни данъчни години без възможност за промяна. Правото на избор за облагане с данък върху годишната данъчна основа се упражнява чрез подаване на декларация по чл. 29а, ал. 4 от ЗДДФЛ. Образец от нея може да бъде намерен на сайта на приходната агенция www.nap.bg или в офиса на НАП в Русе на ул. „Майор Атанас Узунов” № 19. Декларацията се подава лично от земеделския производител, съответно тютюнопроизводител, или от негов упълномощен представител. Тя може да се изпрати и чрез пощенски оператор. Крайният срок за 2011 г. е 31 май. Досега в офиса на НАП в Русе са получени 2 такива декларации.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай