Сряда, 1 Януари 2025

Водачът на листата на БСП в Русе се оттегля от парламента, още преди да е влязъл

Водачът на листата на БСП в Русе се оттегля от парламента, още преди да е влязъл
Публикация   13 Окт, 2014   /     Интерю на Румен НИКОЛАЕВ   /     664

Проф. Белоев: По-полезен съм като експерт, отколкото като депутат

13 октомври 9.00 часа, водачът на листата на БСП в Русе проф. Христо Белоев обяви категоричното си решение да не влиза в Парламента. За това му решение и как се е стигнало до него- отговорът в настоящото интервю, което www.akcent.bg успя да потърси и получи отговорите.

 

-          Хубав ден и спорна седмица, проф. Белоев. Като че ли имате нужда от добри пожелания именно днес? Всъщност имаме новина и тя е, че окончателно сте решили да се оттеглите от парламента?

-          Да, решението ми е категорично, но за мен беше много тежко да взема това решение, като се надявам то да е правилно. Колкото за седмицата- прав сте, ще бъде доста напрегнато… Иначе и през почивните дни бях в университета и работих от тъмно до тъмно. Това донякъде се дължи и на факта, че ангажиментите ми с предизборната кампания не бяха малко, а тук нещата също не търпят отлагане и искат своевременно решение. Трябва да спомена, че имам също така и в национален план поети ангажименти, както и в международен.

         По време на кампанията вложих много сили и енергия, за да обединя всички към общата кауза повече русенци са гласуват и повече да гласуват за БСП.

 

-          Каква е оценката на водача на листата във ваше лице за изборните резултати на БСП в Русе?

-          За съжаление изключително слабо. …

 

 

-          А какви са според Вас причините?

-          Не искам да сравнявам резултата в Русе с този в страната или с другите области. Оглавявайки листата в Русе, очакванията ми бяха, че партията ще получи солидна подкрепа, минимум два мандата. Целта беше да се запазят поне резултатите от изборите през 2013 г. Отстъплението е огромно- от 27 500 гласа сега са два пъти по-малко…Пак ще де върна на това, че водейки листата, разчитайки на авторитета си и че ме познават много хора, очаквах много по-голяма поддръжка. Но получените гласове показват, че партията като цяло както в страната, така и в Русе, се е сринала като имидж , като доверие. Хората не припознават БСП като партията, която може да ги изведе към по-добро. Избирателите я поставят в опозиция и ще трябва да се направи много, за да се промени тази оценка.

 

 

-          Партийното решение БСП да е опозиция в предстоящото управление ли Ви накара да се оттеглите от възможно участие в един бъдещ коалиционен кабинет, за който има очакване, че ще бъдете част от него?

-          Смятам, че трябва да изчакаме да минат окончателно преговорите, които ще текат през тази седмица. Миналия петък имаше партиен пленум, в който аз участвах и се прие обща позиция БСП да бъде опозиция. Това е и нагласата за тези преговори.

         Но все пак нека преговорите да минат, да стане ясно какви ще бъдат разговорите с другите политически сили, не се знае какъв ще бъде крайният резултат. Затова смятам, че е рано да се говори за състава на правителството и евентуално мое участие. Има различни варианти, включително и за нови избори, което е най-лошо, ако се случи.

 

 

-          Да се върнем на сегашните избори. Вие имахте най-много преференции, най-много гласоподаватели са Ви посочили. Това добър знак ли е за по-демократичното провеждане на изборите?

-          Въпросът с преференциите се коментира много в последно време. Видяхме, че грешката от последните избори с 15-15 се повтори и сега- с 9-9 и с 18-18 в няколко града. Явно това не се е разбрало още много добре от част от избирателите и има някаква инерция за повтаряне на цифрата на листата и за преференция…

 

 

-          Професоре, но това, че по принцип някой не познава Закона, не го освобождава от отговорност, а в случая говорим и за ниво на интелигентност на избирателите…

-          Да, така е, явно трябва и от партиите повече разяснения да се правят. Това, че имам най-много преференции, няма как да не ме радва, но трябва и да заявя, че при среща с избирателите никъде никого не съм агитирал да се гласува за мен. Още повече, че сега законът гарантира мястото на водача на листата и без преференция. Дори и в моето семейство, дори и съпругата ми не е гласувала с преференция за мен, тъй като, както вече казах, законът го гарантира.

         Фактът, че съм получил над 1400 преференции означава, че доста хора са ме подкрепили като водач на листата… Колкото до преференцията по принцип, явно има и посбъркани неща, но като цяло е нещо положително. Това дава възможност и на избирателите да се произнесат по листата. Да, това е стъпка към един по-ясен мажоритарен вот.

 

 

-          Какво ще се случи днес в посока на Вашето оттегляне от депутатското място?

-          Много време разсъждавах пред последните дни кое ще е по-добро и се водих единствено от възможността да бъда по-полезен на повече хора. От една страна стоят многобройните дейности, с които се занимавам и в момента. В основната си част те са насочени към Русе, към региона, към Североизточна България. А това, което бих правил в народното събрание, то не е проблем да върши и следващия в листата. Като депутат аз щях да съм полезен с позиция по отношение на образованието- средно, висше, развитие на академичния състав и др. нормативни актове, които трябва да бъдат променени.

  Вероятно предвид сложната обстановка, в която се намира държавата, те няма да бъдат приоритет на това управление. В същото време и като ректор, и като зам. председател на съвета на ректорите, мога да продължа и да изготвям с колегите законопроекти. В момента работя в 4 групи, които подготвят различни нормативни актове в образователната сфера. Бях в групата от трима експерти, които подготвяхме Закона за висшето образование. Последните месеци работя върху Стратегията за развитие на висшето образование, както при министър Клисарова, така и сега със служебния кабинет. Тази стратегия бе приета от правителството и предстои да се гласува и от парламента.  

  Друг важен закон, върху който работя, е за академичния състав. Трета година вече се бълват доценти и професори, като аз съм направил обобщенията и предложенията за наложителни промени, които предстои да бъдат приети.

  И от позицията, която имам в момента, работя и ще работя. Тази ми дейност по никакъв начин не отстъпва от работата на един народен представител, дори я прави по- продуктивна. Тези инициативи и проектозакони могат да бъдат внесени в парламента и от колегите, които ще влязат на мое място или от други от парламентарната група. Вече съм убеден, че извън парламента ще бъда по-полезен на повече хора…

 

 

- Но нека да се чуе онова, което очакват да разберат повечето от хората, които четат тези редове- ще приемете ли поста просветен министър в новия кабинет и при какви условия?

- Смятам този въпрос да не се дискутира, тъй като никой още не ми го е предложил. В момента има доста сериозни неща за решаване в университета. Освен че работя в областта на законотворството, имам и други сериозни предизвикателства като ректор. Поне в този момент този въпрос не стои пред мен.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha