В Министерски съвет е внесен доклад от Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията с проект на Решение на Министерския съвет за:
- обявяване на имоти – публична държавна собственост, за имоти – частна държавна собственост и безвъзмездно прехвърляне правото на собственост върху имоти – частна държавна собственост на Община Русе, Област Русе;
- даване на съгласие за безвъзмездно прехвърляне в полза на Община Русе на притежаваните от държавата дялове от капитала на „Летище Русе“ ЕООД.
Имотите, предмет на решението, съставляват летище Русе – „Гражданско летище за обществено ползване – Русе” и включват поземлени имоти, сгради и принадлежности, трайно прикрепени към тях. Предоставянето на летище Русе в собственост на Община Русе е следствие на направеното от кмета на общината искане за придобиване на недвижимите имоти в землището на с. Щръклево и Русе, за които Общински съвет – Русе е дал съгласие с Решение № 209, прието с протокол № 12/21.06.2012 г., и Решение № 1153 по Протокол № 41/11.09.2014 г.
Във връзка с придобиването от Община Русе на дела на държавата в „Летище Русе” ЕООД, общинска администрация счита за целесъобразно изготвянето и обсъждането на варианти за оптималното и законосъобразно стопанисване и управление на обект „Гражданско летище за обществено ползване – Русе” чрез създаване на общинско предприятие или като част от съществуваща общинска структура, след прекратяване с ликвидация на търговското дружество.
Понастоящем летище Русе не функционира. През 2007 г., 2008 г. и 2011 г. от Министерски съвет са обявявани три процедури за предоставяне му на концесия, които са приключили без избор на концесионер поради липса на подадени оферти и потенциална заинтересованост на инвеститори от частния сектор.
Липсата на интерес към концесия на обекта и неосъществяването на дейност в продължителен период от време е белег за това, че като транспортен обект летище Русе има по-скоро регионално значение. Затова, по-подходящо е чрез стопанисването и управлението му да се удовлетворят интереси на местната общност, за което Община Русе е изразила сериозен интерес.
Предвид това, имотите и трайно прикрепените към тях сгради и съоръжения, както и търговското дружество – летищен оператор на летище Русе, са с отпаднала необходимост за Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията /МТИТС/ – Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ /ГД „ГВА”/ и Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение“ /ДП „РВД”/, и проектът на решение предвижда те да бъдат отнети от съответното ведомство и предоставени на Община Русе.
Очакваният резултат след реализирането на тази идея е следването на обществения интерес за общината, а имено: модернизация и разширение на летищната инфраструктура, на системите за охрана и безопасност на летището; увеличаване капацитета на летището и привличане на нов пътнически и карго трафик; развитие на икономиката на региона и превръщане на гр. Русе в модерен транспортно-логистичен и високотехнологичен център с работещи обекти от всички видове транспорт – пристанища, железопътни гари и летища, както и не на последно място – откриване на нови работни места. Важна причина е и опазването на собствеността и по-доброто й стопанисване.
В предлагания проект на решение Министерският съвет дава съгласие за безвъзмездно прехвърляне в полза на Община Русе на притежаваните от държавата дялове от капитала на „Летище Русе“ ЕООД и възлага на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията да сключи договор с кмета на Община Русе, чрез който да прехвърли безвъзмездно тези дялове. Решението влиза в сила, при условие че Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол даде съгласие за намаляване на държавното участие в „Летище Русе” ЕООД и Общински съвет – Русе приеме решение за даване на съгласие за безвъзмездното придобиване от Община Русе на дяловете на летищния оператор.
„Летище Русе“ ЕООД е еднолично търговско дружество, собственост на българската държава и е летищен оператор на летище Русе. Капиталът на дружеството е в размер на 6 510 лева, разпределен в 651 дяла, всеки от които на стойност 10 лева.
Предметът на дейност на „Летище Русе” ЕООД е летищно осигуряване на полети, наземно обслужване на въздухоплавателни средства и пътници, обработка на багажи, товари и поща, зареждане с горива, подготовка и квалификация на кадри и др.
Основните финансово-икономически показатели на дружеството към 31.12.2013 г. съгласно публикуван в Търговския регистър ГФО са, както следва:
Основен капитал на дружеството - 7 хил.лв.
Собствен капитал - 2 хил.лв.
Дълготрайни материални активи (ДМА) - 1 хил.лв.
Текущи задължения - 9 хил.лв.
Текущи вземания - 0 хил.лв.
Собствени финансови средства - 10 хил.лв.
Нетни приходи от продажби - 0 хил.лв.
Разходи общо - 96 хил.лв.
Финансов резултат - 0 хил.лв.
Летището не развива стопанска дейност, няма собствени приходи, не формира финансов резултат и е на 100% финансиране от МТИТС и ГД „ГВА”.
Предвид наличието на подготвен персонал и организация и запазването на работните места на заетите понастоящем в дружеството – оператор на летището, с предлаганото решение Министерският съвет дава съгласие за безвъзмездно прехвърляне от държавата чрез министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията на Община Русе на 651 дяла, представляващи 100 на сто от капитала на „Летище Русе” ЕООД. При последващо решение за възстановяване дейността на летище Русе, първоначално като летателна площадка, а по-нататък и като летище за обществено ползване по смисъла на чл. 43 от Закона за гражданско въздухоплаване /ЗГВ/ и Наредба №20 на МТИТС, е необходимо юридическо лице, което да подготви и получи Удостоверенията за експлоатационна годност, за летищен оператор и за оператор по наземна дейност. Това лице изпълнява и функциите на летищна администрация по смисъла на чл.48а от ЗГВ.
Във връзка с придобиването от Община Русе на дела на държавата в „Летище Русе” ЕООД, общинска администрация счита за целесъобразно изготвянето и обсъждането на варианти за оптималното и законосъобразно стопанисване и управление на обект „Гражданско летище за обществено ползване – Русе” чрез създаване на общинско предприятие или като част от съществуваща общинска структура, след прекратяване с ликвидация на търговското дружество.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай