Неделя, 29 Декември 2024

Проф. Михаил Константинов: Политиците да се смирят, иначе ще ги усмири народът

Проф. Михаил Константинов: Политиците да се смирят, иначе ще ги усмири народът
Публикация   07 Окт, 2014   /     Красина Кръстева - Труд   /     783

  - Пирова ли е победата на ГЕРБ, както пише АФП, проф. Константинов? Други чуждестранни медии говорят за продължаваща политическа нестабилност в България. Тя може ли да бъде преодоляна?

  - Не бих използвал чак такава метафора. Факт е обаче, че ГЕРБ и БСП се сринаха през последните дни на кампанията. Вместо 95-100 мандата ГЕРБ получиха 84. А пък БСП вместо 55-60 получи 39 - личен отрицателен рекорд за целия период на прехода (даже през 2009 г. БСП имаше 40 мандата). Ако обаче българските политици се стегнат и постъпят национално отговорно, политическата криза може да бъде избегната. Задължително е новото управление да си постави не повече от двегодишен хоризонт. Това значи избори 2 в 1 през октомври 2016 г.: президентски и парламентарни за Велико народно събрание (ВНС). Цел на ВНС е да премахне само себе си като институция. След това от 400 депутати остават 240 и ВНС се превръща в Обикновено народно събрание с потенциално пълен мандат.

           - Кой спечели и какво спечели на изборите в неделя?

      - Спечелиха две по-малки партии: „Атака” и АБВ, за които предварителните прогнози не предвиждаха влизане в парламента. А иначе спечели демокрацията, защото изборите преминаха сравнително цивилизовано. Както винаги имаше и купен вот, но той вече изглежда неизбежен за България. Не останаха хора в гетата, които да гласуват без пари. И това е обяснимо - 50 лева са си 50 лева. Друго добро от политиците тези хора не са видели. И не очакват да видят.

  - Докъде може да стигне сривът на БСП? Докъде може да разширява географията си ДПС? Какво ще бъде бъдещето на АБВ? Как ГЕРБ ще се опази от високомерието и командирския тон – „дежурните” грехове на всяка управляваща партия?

   - Крайно време е БСП да се доразпадне на естествените си компоненти: социалдемократи, сталинисти и бизнесмени. ДПС бавно разширява територията си в България, но в Турция подкрепата за движението е в размер на 50-60 хиляди гласа, което е отстъпление от 2009 г. След крехкия си успех АБВ или ще привлече още разочаровани избиратели на БСП, или ще изчезне. Това зависи и от поведението на АБВ в 43-тото народно събрание. ГЕРБ показа признаци, че е възможно да се опази от високомерието и надменносттта: лидерът Борисов заговори за смирение, което е похвално. Остава наистина да се смирят и да загърбят егото си. Но и малките не трябва да ги дразнят. Недопустимо е да се поставят предварителни условия. Нещо, което реформаторите направиха даже преди изборите. Нека всички политици се смирят, защото иначе ще ги усмири народът. А това може да има тежки последствия и за тях, и за народа.

 - Какво правителство да очакваме в 43-тия парламент?

  - Разчитам на компетентно, отговорно и решително правителство. Но това са по-скоро пожелания. Известно е, че и най-добре скроените мечти на мишките и хората остават често неосъществени. Формално една коалиция ГЕРБ плюс РБ плюс ПФ би имала 126 депутати. Но тези формални сметки не трябва да са водещи. Трябва не само управляващите, но и опозицията да се държат национално отговорно. Когато една страна воюва, няма и не може да има яростна опозиция. А ние сме почти във война. Най-малкото със собствената си глупост.

   - Обществото би ли преглътнало нов експертен кабинет, или е необходимо правителство с ясно политическо лице?

   - Аз не помня да сме имали експертно правителство някога. В правителството на Орешарски имаше някакви експерти, но те бяха по-скоро с „разменена компетентност”. Изобщо такова правителство според конституцията няма. Да си сформират там редовно правителство, което да си гледа работата и да комуникира добре с парламента.

- Трябва ли на всяка цена да има правителство и има ли червена линия срокът, в който то трябва да бъде съставено?

  - Нищо не е на всяка цена. Има граници, зад които никоя държава и никой отделен човек не бива да отстъпва. За държавата това е националният интерес, за отделния човек - достойнството. Или, както са казвали руснаците при Сталинград: „Оступать некуда, за нами Москва!” Въпреки че Москва е на много километри оттам. А иначе добре е да имаме кабинет до един месец след изборите.

- Какъв е делът на купения вот и той може ли да подрони авторитета на още несформирания 43-ти парламент?

  - Трудно е да се оцени, макар че се правят и такива анализи. Можи би числото 100 000 продадени и съответно купени гласа не е много далеч от истината. Няма как това да подрони особено авторитета на новия парламент, ако той си гледа съвестно работата. След 2001 г. масово се купува вот някъде около горната оценка. Някои оценяват този вот даже на 200 000, но мисля, че това е прекалено. Но освен купения съществуват и други видове неполитически вот: етнически, корпоративен и т.н. В САЩ например има силно изразен расов вот: 97 на сто от афроамерианците там гласуваха за Обама. Но на никого не му хрумна да обяви този вот за нелегитимен или за морално укорим.

- Кога според вас ще бъдат следващите парламентарни избори? Въвеждането на мажоритарен и задължителен вот би ли решил проблемите с фрагментирания парламент и купените гласове?

   - Надявам се следващите парламентарни избори да не бъдат преди октомври 2016 г. А иначе мажоритарен вот и задължителен вот у нас няма да има скоро, така че няма да ги коментирам. Преференциите обаче работят добре. Трябва само да се махнат привилегиите за водачите на листи, за да е честно състезанието. И да се премахне кандидатстването в два избирателни района, което е подигравка с избирателите. Тази глупост я въведохме през 1991 г. и още не можем да се отървем от нея. Явно на партийните апаратчици това много им харесва. Но ще трябва да им се вземе тази привилегия.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha