Петък, 10 Януари 2025

Токът за бита поскъпва средно с 9.79%

Токът за бита поскъпва средно с 9.79%
Публикация   02 Окт, 2014   /     в-к "Сега"   /     507

Бизнесът не приема увеличението на такса

Без никаква промяна спрямо първоначалните разчети Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) одобри вчера новите цени на тока от 1 октомври. Това трябваше да стане още във вторник, но неясно защо, решението бе забавено с един ден. Средното поскъпване за битовите абонати е 9.79%.

  Най-голямо е увеличението за клиентите на ЧЕЗ, а най-малко - за тези на ЕВН, въпреки че те поискаха най-голям скок - с почти 18%. За клиентите на ЧЕЗ поскъпването на дневния ток е с 9.97%, а на "евтиния" нощен - с 9.84%. Клиентите на "Енерго -Про" ще плащат с 9.80% повече през деня и с 9.51% през нощта. За ЕВН дневният ток поскъпва с 9.70%, а нощният с 9.35%.

  Повишава се и цената, на която НЕК продава ток на крайните снабдители. Тя нараства от 114.10 до 125.32 лв. за мегаватчас. Целта на увеличението е частично да се покрият дефицитите в НЕК. Според служебния министър на икономиката Васил Щонов само за последната година в дружеството се е отворила нова дупка от 1 милиард лева. С увеличението на цената обаче ще бъде компенсирана само 1/5 от дефицита. "Още 200 милиона лева ще бъдат покрити от таксата "задължения към обществото", в която са включени плащанията към зелените централи и двата американски теца и която се плаща от бизнеса. Така всеки участник в енергийния пазар ще поеме част от недостига в системата", обясни служебният министър на икономиката Васил Щонов. По думите му останалите 500 милиона лева ще бъдат компенсирани чрез подобряване на ефективността на държавните дружества и предоговаряне на дългосрочните договори.

  Според изпълнителния директор на Федерацията на индустриалните потребители на ток Константин Делисивков обаче бизнесът не приема увеличението на таксата "задължения към обществото", която е 18.93 лв. за мегаватчас. Пред в. "Сега" той обясни, че това ще доведе до унищожаване на тези индустрии, а фирмите ще платят допълнително общо 17.1 млн. лв. за 1 година. "Вместо мерки за решаване на проблемите ние виждаме липса на предвидимост и дългосрочност в доставките, кръстосано субсидиране и високи разходи за обществото. Не се прилагат мерки за повишаване на износа на наша продукция, а продължава да се стимулира износът на работни места и добавена стойност към съседни страни чрез износ на ток на преференциални цени", заяви той.

               Варианти

  Алтернативата на скъпия ток е отоплението на природен газ, смятат експерти. При увеличената цена на тока разходите за отопление и гореща вода с конвенционални електроуреди, като радиатор, конвектор, калорифер и бойлер, на четиричленно семейство в апартамент с площ 80 кв. м биха били около 230 лв. на месец. Ако същото домакинство използва природен газ, разходът ще възлиза на 150 лв. на месец, което е с около 30% по-малко. За целия отоплителен сезон икономията е значителна - около 450 лв.

По-ниската цена на природния газ означава по-голяма сигурност при планиране на ежемесечните битови разходи, както и възможност за спестяване в дългосрочен план. Това е сигурност, която липсва при електроенергията, най-вече след едни от последните законодателни промени, които позволиха на регулатора да определя нови цени на тока тогава, когато сам прецени.

 Изразено в цифри, икономията на газифицираните домакинства в страната от замяната на електричество с природен газ само за 2013 г. е 14 млн. лв. С природен газ значителни средства се пестят и в производството, и в обществено-административния сектор - за 2013 г. икономията им е 125 млн. лева. Използването на синьо гориво вместо електричество се отразява позитивно и на околната среда. За последните 13 години са спестени 4 милиона тона емисии в атмосферата - въглероден оксид и диоксид, серни и азотни оксиди, летливи вещества и прах.

 

 

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha