Петък, 10 Януари 2025

Спирка по пътя за Ловеч

Спирка по пътя за Ловеч
Публикация   29 Септ, 2014   /     capital   /     623

Лагерът на бившия съсобственик в "Петрол" ...

Много компании са обвити от неизвестност кой е реалният им собственик. При публичната "Петрол" обаче в резултат на няколкогодишни акционерни битки и преврати с всякакви средства мистерията вече се простира и до спор кои са съвсем номиналните акционери.


  Това даде основание на лагера на бившия съсобственик в дистрибутора на горива Денис Ершов, който продължава да води дела в опит да си върне контрола, да пробва да блокира решенията на последното общо събрание на "Петрол" на 17 септември. На него беше решено седалището на компанията да се премести в Ловеч и в надзорния съвет влязоха две новосъздадени компании, регистрирани в "Литекс тауър" и ръководени от приближени до Гриша Ганчев управители. Ловешкият бизнесмен влезе в управлението на "Петрол" през пролетта по покана Цветан Василев, който тогава през кредити от сега затворена Корпоративна търговска банка успя да овладее дружеството.

  По всичко личи обаче, че в момента Ганчев е водещата фигура и едва ли опитите за спиране на вписването на решенията ще са сериозно препятствие. Вече доста от дружества от групата са прехвърлени в Ловеч и с подменено ръководство, а последното свидетелство, че "Петрол" и "Литекс" се управляват като една група, е сключеният от тях договор с Инвестбанк за банкови гаранции с лимит до 35 млн. лв. за доставка на горива от "Лукойл", който е обезпечен с активи на "Литекс".

          Дупки по шосето


  Вписването на решенията на общото събрание е атакувано чрез две молби до Агенцията по вписванията от 24 септември. Едната е от управлявания от Ершов "Петрол холдинг", като в нея се обяснява дългата фактология по последните смени на собствеността. Накратко твърдението е, че доскоро основни акционери са били именно "Петрол холдинг" (47.5%) и дъщерното на "Петрол" "Нафтекс Петрол". Твърди се, че акциите на холдинга са прехвърлени незаконосъобразно, а тези на "Нафтекс" трябва да бъдат обезсилени, за което са се произнесли Комисията за финансов надзор и Върховният административен съд. Другата молба е от миноритарен акционер - Александър Каиков, който е близък до Ершов и е в управата на няколко дружества от структурата холдинга, и е със сходни мотиви.

  Лагерът на Ганчев обаче бързо нанася контраудар. На 25 септември "Петрол" подава в Агенцията по вписванията своите обяснения. По първата молба твърдението е, че "Петрол холдинг" в момента не е акционер и няма пряк интерес. Освен това е и в процедура по несъстоятелност и съответно правата на Ершов като изпълнителен директор са ограничени и съответно действията му трябва да бъдат одобрени от временните синдици.

  По-екстравагантно е решението по втората молба. Там "Петрол" предоставя документ, подписан от Каиков на същата дата - 24 септември, с което той оттегля пълномощното си за защитаващия Ершов адвокат Мариана Брага, която е внесла молбата му. Не е ясно какво точно е мотивирало акционера да промени мнението си, но, изглежда, това се случило в сградата на "Литекс", тъй като до печата на нотариуса изрично е посочено, че удостоверяването на подписа му е станало на 15-ия етаж на "Литекс тауър" "поради участие на уведомителя в преговори". Така обаче неговата молба се оказва неправомерно подадена и вероятно няма да бъде уважена.

                Кой е шофьорът


  Като изключим тези малки препятствия, по всичко личи, че пред овладяването на компанията няма сериозни пречки. От четирите компании, които имат по-сериозен дял в "Петрол", едната - "Корект фарм" (18.3%), беше купена от бившия световен шампион по борба и кумец на Ганчев Николай Гергов, а други две гласуват синхронно с него на общото събрание. Имаше опит за прехвърляне и на още един акционер - "ВИП пропъртиз" (18.3%), но то беше блокирано чрез внесен в съда иск от Бисер Лазов, бившата дясна ръка на Цветан Василев, който обаче след затварянето на КТБ даде показания срещу банкера. Още един от акционерите също се приема, че е в сферата на влияние на Лазов. "Юлинор" (23.1%) формално се води собственост на Юлия Илиева, но след затварянето на банката Лазов се оказа в ръководството на няколко нейни дъщерни дружества като "Аквафинанс" и "Синектик". По подобен начин доскорошният довереник на Василев се оказа управител и на още едно важно дружество - "Кемира", което е собственик на 99% от завода за боеприпаси "Дунарит", но пък беше отстранен от ръководството на контролираното от банкера "Мел финанс" - миноритарен акционер в застрахователя "Виктория".

  Според източник, близък до корпоративната война в "Петрол", след разрива с Цветан Василев Лазов се е озовал в лагера на Делян Пеевски и зад неговите действия по овладяване на дружества от структурите на КТБ стоят интересите на политика от ДПС. Ако това е така, възелът от интереси и игри около дистрибутора става още по-оплетен, защото остава въпросът какви уговорки има Лазов с Ганчев.

           Зареждане с кеш


  Сигурен отговор на въпроса кой с кого играе няма, но по нищо не личи собственикът на "Литекс" да е притеснен за позициите си в "Петрол". Напротив, той бърза по всякакъв начин да сближи двете структури. През август дъщерното на "Петрол" "Варна сторидж", което е собственик на петролна база в морския град, придоби от "Литекс трейд" недовършена база в съседство и вече е заложено в полза на продавача, а управител му е председателят на спортния клуб по борба "Миньор - Перник" Методи Пенев.

  А от септември активи на "Литекс" са заложени в полза на Инвестбанк, с което са осигурени банкови гаранции за до 35 млн. лв. на самото него, "Литекс комерс" и "Петрол" за пред "Лукойл". Така трите дружества си обезпечават доставките на горива, като преди това ги обслужваше КТБ, но след поставянето й под специален надзор трябваше спешно да се намери нов партньор. По информация на "Капитал" Ганчев е преговарял за това и с държавната Българска банка а развитие, но до споразумение не се е стигнало. Това е доста голяма експозиция за Инвестбанк, която възлиза на 20% от нейния близо 180 млн. лв. капитал. Друга традиционно обслужваща "Литекс" банка е ПИБ, но след кризата с юнските тегления и ангажимента да си преструктурира портфейла, за да върне държавната помощ, сега за нея може да е по-трудно да поема нови мащабни експозиции.

  Вече основни дружества на "Петрол" са със седалище на ул. "Търговска" 12, където е контролираният от Ганчев хотел "Ловеч". Така че дори и с една по-малко пререгистрация преселението едва ли ще спре толкова лесно. Но войната около тази компания е доказала, че могат да се ползват всякакви иновативни юридически техники. А също и че винаги е рано да се брои за приключила.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha