Петък, 10 Януари 2025

Българинът не купува, спестява и така парите му се увеличиха с 5,7 млрд.лв.

Българинът не купува, спестява и така парите му се увеличиха с 5,7 млрд.лв.
Публикация   29 Септ, 2014   /      Красен Йотов, Индъстри Уоч   /     584

Финансовото богатство на домакинствата по света се е увеличило с 10% годишно през 2013 г. според данни от доклад Global Wealth Report.

Това се случва въпреки политическите сътресения в глобален мащаб и опасността от нова рецесия в Европа.

България не прави изключение от тази тенденция.

Финансовите активи на българските домакинства надхвърлят 57,3 млрд. лв.


в средата на 2014 г. според данни на "Индъстри Уоч". Финансовото богатство на българите се е увеличило с 11%, или 5,7 млрд. лева, през последните 12 месеца.
Само че това увеличение се дължи на различни фактори. Докато у нас финасовото богатство расте предимно заради повишена спестовност и дохода от лихви, населението в Западна Европа и САЩ забогатява заради поскъпването на недвижимите имоти и акциите, търгувани на фондовата борса.
На Запад средната класа инвестира много по-масово в акции и затова печели от повишаването на борсовите индекси. Докато фондовата борса е по-скоро екзотика за българските домакинства.

Българските домакинства са по-заможни от румънските според глобалното изследването, макар че България и Румъния отново са най-бедни в Европейския съюз.

На  един българин се падат средно 4876 евро нетно финансово богатство,

докато средният румънец притежава 3443 евро. Българите са 9 пъти по-бедни от средностатистическия германец.
Финансовото богатство включва спестяванията на домакинствата в депозити, пари в брой, пенсионни, взаимни и застрахователни дружества, както и преките инвестиции в акции.
Банковите депозити продължават да бъдат най-предпочитаната форма на спестяване сред българите. 67% от финансовото богатство е именно под формата на банкови влогове.

Част от българите са още по-консервативни, като съхраняват спестяванията си под формата на пари в брой, било то в български левове и евро или други чужди валути.

Спестяванията  в кеш са 16% от финансовите активи

Напрежението в банковата система в края на юни повлия върху общия обем на банковите вложения у нас. Към сегашния момент обаче ефектът от изтеглянето на банкови депозити е почти напълно изчерпан. След изтеглянето на средства през юни банковите влогове се увеличиха отново през юли и август. Ръст на влоговете има не само в България, но и почти навсякъде другаде по света,
въпреки че

лихвите, които депозитите предлагат, паднаха  както у нас, така и в глобален мащаб

Част от спестителите потърсиха други варианти за инвестиция на своите активи. В България в резултат на данъка върху лихвите интересът на населението към взаимни фондове нарасна и в момента на тях са поверени 513 млн. лева, или близо 1% от активите на домакинствата.
В развитите страни в Западна Европа и Северна Америка инвестиционните дружества се радват на още по-голям интерес. За разлика от банковите депозити обаче

инвестициите във взаимни фондове не са защитени с държавна гаранция

Вложенията в пенсионни фондове са 7,6 млрд. лева или 13% от портфейла на домакинствата в България. В чужбина делът на спестяванията в пенсионни и застрахователни дружества е два пъти по-висок, отколкото в България. Разликите се дължат основно на закъснялата пенсионна реформа у нас.
"Забогатяването" на българите напук на бавния икономически растеж звучи на пръв поглед сензационно.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha