Областните градове ще се обособят като центрове за растеж, а по-малките ще получават еврофинасиране за подкрепящи и балансиращи функции. Това е един от вариантите за запазване на 67-те града в новата оперативна програма "Региони в растеж", обсъдени от България и Европейската комисия, съобщиха от Министерски съвет.
В актуализирания 4-ти вариант на програмата градовете са разделени на 4 нива, като първо ниво е столицата София, второ ниво включва девет града (Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Плевен, Велико Търново, Благоевград, Видин), а трето ниво 29 града. Последното 4 ниво включва 28 града, които ще действат като опорни и балансиращи центрове на областните градове от трето ниво.
За градско развитие на 67-те населени места са предвидени 928 млн. евро. От тях 140 млн. евро са за София, 310 млн. лв. са за деветте града от второ ниво. Разпределението на парите зависи от четири фактора – категория на града, население, потенциал да усвои парите и социално-икономически възможности. Градовете от трето си поделят 370 млн. евро, а за по-малките градове от 4-то ниво остават 104 млн. евро. Те обаче ще имат право на финансиране и от Програмата за развитие на селските райони.
Напредъкът по другите програми
Кабинетът отчете и напредъка по преговорите за останалите оперативни програми. В най-напреднала фаза, с постигнати договорености с Европейската комисия, е програма "Човешки ресурси", чийто финален вариант беше одобрен от Министерски съвет в сряда. Бюджетът й е малко над 2 млрд. евро. Тази седмица се очакват първите коментари на Бюксел по Програмата за развитие на селските райони. Предстоят преговорите за програмите "Транспорт" (на 26 септември) и "Околна среда" (на 30 септември). Новата програма новата "Наука и образование" също е в напреднала фаза, като актуализираният й вариант вече е изпратен в Европейската комисия. До края на месеца в Брюксел ще бъде изпратена и последната програма "Морско дело и рибарство".
След преговорите с Еврокомисията по програмите се е стигнало до консенсус да се разшири обхватът на финансовите инструменти, които досега бяха достъпни само за програмите "Регионално развитие" (Джесика) и "Конкурентоспособност" (Джеръми). В новия програмен период сходни фондове ще действат и за програмите "Околна среда", "Регионално развитие", "Човешки ресурси" и "Иновации и конкурентоспособност". Все още е рано да се определи какъв финансов ресурс ще се насочи към въпросните инструменти.
Очаква се до 15 октомври актуализираните варианти по оперативните програми да бъдат изпратени в Брюксел, след което ЕК може да изпрати отново коментари или да покани управляващите органи на среща, се казва в съобщението.
"Отчитаме максимална мобилизация както на политическо, така и на експертно ниво за отразяването на коментарите на Европейската комисия и решаването на отворените въпроси. След края на първия кръг от преговорите с партньорите ни от Брюксел ще отчетем публично напредъка по всички програми за периода 2014-2020 г.", обещава вицепремиерът по еврофондовете Илияна Цанова.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай