ОБЛАСТНИЯТ УПРАВИТЕЛ СИМЕОН ИВАНОВ ПРИВЕТСТВА УЧАСТНИЦИТЕ В ЗАСЕДАНИЕТО НА БЪЛГАРО – РУМЪНСКАТА ЗЕМЕДЕЛСКА РАБОТНА ГРУПА В ГЮРГЕВО
Днес в конферентната зала на Окръжен съвет – Гюргево се проведе заседание на Съвместната българо-румънска земеделска група /СБРЗРГ/.
Участници в събитието бяха Областният управител на Област Русе Симеон Иванов, Председателят на Окръжен съвет – Гюргево Василе Мустъця, неговият заместник Димитру Гаврила, Изпълнителният директор на Асоциация „Еврорегион Данубиус” Лили Ганчева, директорът на Държавен фонд „Земеделие” – Русе инж. Георги Стоилов, земеделски производители от двете страни на Дунава, пчелари и др.
Малко преди началото на работната среща, Председателят на Окръжен съвет – Гюргево Василе Мустъця прие в кабинета си Областният управител Симеон Иванов. В неформална обстановка те обсъдиха трансграничното сътрудничество между България и Румъния. Взаимно споделиха професионалния си опит и отбелязаха, че е много важно и занапред духа на добрите традиции и сътрудничество на двете страни да продължат.
Като домакин Председателят на Окръжен съвет – Гюргево господин Василе Мустъця откри работната среща и даде думата на Областният управител на Област Русе Симеон Иванов за приветствие. Областният управител отбеляза, че „в качеството си на Главен секретар на Областна администрация, а сега и на Областен управител, добре познавам дейността на комисията, която е безпрецедентна по цялата ни обща българо-румънска граница.
Основните теми, които бяха представени дискутирани по време на работната среща са:
- Защита срещу замърсяващи фактори на терени, използвани за паша на пчелите;
- Техническо оборудване за механизация в селското стопанство с намалено въздействие върху околната среда в трансграничната зона Гюргево – Русе;
- Технологии и съоръжения за създаване на агро-лесовъдни пояси.
Презентации бяха направени от екип на Националния институт за машини и съоръжения за селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост в Букурещ. Оживена дискусия породи първата презентация в рамките на която бе представен метод, използван за маркиране на кошерите чрез GPS и местоположението им на цифровата карта, използвайки слоевете на релефа и културите. Този метод дава възможност да се генерира карта на областта на действие на групи пчелини/кошери/. Русенските пчелари бяха поканени да предоставят данни за пчелините си, които да станат част от изграждащата се база данни на региона Русе – Гюргево, където се практикува пчеларство.
Както миналата година, така и тази гюргевските пчелари отново декларираха готовност да закупят големи количества мед от русенска област, поради недостатъчния добив при тях.
По отношение на техническото оборудване за селското стопанство, българско и румънско производство, земеделците се принуждават да купуват китайско, като по-евтино. В края на дискусията беше отправено искане към представителите на държавните институции за по-голямо внимание и подкрепа на пчеларството и земеделие.
Заседанието на СБРЗРГ беше организирано със съдействието на Окръжен съвет – Гюргево, Областна администрация – Русе, Трансграничен Бизнесцентър „Данубиус” и Асоциация Еврорегион „Данубиус”.
След края на срещата Симеон Иванов отговори на въпроси от Румънското национално радио касаещи реализацията на съвместните българо-румънски проекти по отношение повишаване на административния капацитет и подобряване инфраструктурата в региона Русе – Гюргево.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай