Електроенергията от вода, вятър и биомаса ще бъде с по-високи цени от 1 юли, показва последният доклад на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) публикуван на страницата на ведомството в петък. С 16.41% до 195.03 лв. за мегаватчас ще поскъпне токът от биомаса за централи с мощност до 5 мВт работещи с отпадъци от земеделски култури. В момента в България няма нито една подобна централа, но има заявени мощности за 1 млрд. лева. С над 4.50% по-висока ще бъде и цената на електроенергията произведена от нисконапорни и среднонапорни водно електрически централи с мощност между 200 кВт и 10 хил. кВт.
С най-рязка промяна сред новите цени е стойността на тока от фотоволтаични централи с мощност до 30 кВт р (киловат пик - мерна единица, използвана само за фотоволтаиците - бел. ред.). Електроенергията, произведена от слънце, ще поевтинее с между 17.53 % и 25.39 % до 576.50 лв. за мегаватчас. Променя се категорията и за определяне на цените на самите централи вместо разделение на слънчевите паркове на такива с мощност под 5 кВт р и над 5 кВт р, те вече са до 30 кВт р, между 30 кВт р и 200 кВт р и над 200 кВт р. Намалението на цените на тока от слънце идват броени дни след като беше въведена забрана за изграждането им в плодородни земи от първа до четвърта категория. Това стана с промени в закона за опазване на земеделската земя в края на миналата седмица.
Окончателно цените ще бъдат приети в края на месеца. Предстои да бъдат обсъдени на открито заседание в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране на 25 май.
Промяната на цените от ВЕИ е втора за тази година. Причината е, че в края на април беше изменен ресорният закон, което задължава регулатора да коригира стойността на зелената електроенергия в едномесечен срок. За тока от възобновяеми източници се определят преференциални цени и по принцип електроразпределителните дружества и Националната електрическа компания (НЕК) са длъжни да го изкупуват напълно.
Определените цени са преференциални спрямо общата стойност на електроенергията, произведена от традиционни горива. Държавният регулатор ежегодно в края на март преизчислява стойността на електричеството от ВЕИ. Цените се изчисляват, като се взимат 80% от средната продажна цена на електроенергията през предходната година, която е била 94.27 лв./мВтч за 2010 г., и се прибавя добавка. Добавката не може да е по-малка от 95% от прибавената през 2009 г. В нея е отразена инфлацията за изминалата година и увеличението на тока с повече от 1.27% през периода.
При последната промяна в цените от края на март рязко поскъпна тока от биомаса с 116.82 % до 398.00 лв. за мегаватчас за централи с мощност от 150 кВт до 500 кВт, които работят чрез индиректно използване на отпадъци от растителни и животински субстанции. По-скъпа е енергията, произведена от отпадна дървесина. За пръв път тази година категорията е разделена на две групи - ток от дървесина от централи с мощност до 5 мВт (252.73 лв./мегаватчас) и ток от дървесина, получен по комбиниран способ (288.04 лв. за мегаватчас). Досега цената за подобни централи беше една и възлизаше на 217.19 лв. за мегаватчас. Същевременно цената на тока от вода, вятър и слънце беше намалена средно с 1.30 % от април.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай