Септември е месец на големи движения и това често помага за техническото поведение за някои двойки. Почти една седмица след голямата драма около мерките на ЕЦБ, която удари еврото, ехото все още се чува и възникват въпроси. Дали волатилността ще се завърне постоянно на валутните пазари с пълна силна, с редицата икономически и политически рискови събития на хоризонта, и ще доведе ли това до по-нататъшен спад на еврото?
Резюме:
· Докога или докъде ще продължи спадът на еврото;
· бягат ли инвеститорите от валутата-убежище йена;
· как ще се реши съдбата на паунда.
Какво следва оттук нататък за еврото
Единната валута понижава стойността си срещу зелените пари вече пети месец подред. Еврото загуби 8% от годишния си максимум на 1.3993, достигнат в началото на месец май. И краткосрочните ни очаквания не са по-различни, прогнозите по валутната двойка са за по-нататъшно понижение към ключовата подкрепа около 1.2750 в близка перспектива, чийто пробив ще отведе цената за тестване на следващата подкрепа 1.2650/00. От друга страна, пробив над 1.3000 може да засили биковете да тестват следващата съпротива в района на 1.3150 – 1.3200, но очакванията за това са слаби засега. Поне докато не видим светлина в данните от Еврозоната и повече разяснения около количественото облекчаване от Марио Драги. Ако това не стане почти със сигурност можем да очакваме срив до 1.2000 – 1.2200 на EUR/USD към края на годината. Ето и още причини за това:
· Кризата в Украйна: ЕС се споразумяха за нови санкции срещу Русия, но решиха да изчакат с тях. Това в момента е добра новина за еврото, тъй като търговските отношения с Русия са важни за европейските икономики, но се очаква в близко бъдеще гео-политическото напрежение да продължава да тежи на еврото.
· Доларът продължава да блести: Доларовият индекс (DXY) непрекъснато нараства през последните 8 седмици, като наскоро видяхме и пробив на низходящата тренд линия около 83.40, и всичките му компоненти сочат за продължение на ръста.
· Краят на QE в САЩ наближава (през октомври), а това е положително за зелените пари, наред с постоянно подобряващите се икономически данни. Така постепенното раздвижване на валутните пазари е в ход с икономическата стабилност в Америка, увеличаваща вероятността от повишение на лихвения процент през първата половина на 2015 г., като по този начин обръща сценария на традиционните кери трейд търговци, които използват щатския долар като валута за финансиране. Освен това, изобилието от предлагането на евро и йени наводни финансовите пазари, тъй като трейдърите и инвеститорите се възползват от акомодативните режими на паричната политика в тези пазари, търсещи да заемат евтино, за да инвестират в по-атрактивна и доходоносна среда.
Все пак всяка публична изява на Драги и колегите му може да раздвижи пазарите, тъй като несигурността относно размера на ABS програмата остава неизвестна, и да обърне тенденциите на пазара.
Какъв ще е ефекта от референдума в Шотландия?
Спадовете на йената и еврото са икономически корелирани от фундаментална гледна точка, докато гмуркането на лирата е политическо по своя характер. Рискът от гласуване с"Да" на референдума за независимост на Шотландия продължава да стои на хоризонта, оставяйки инвеститорите нервни по отношение на бъдещето на съюза и това, което ще се случи на 18-ти септември. Остава въпросът за паунда: ще се завърне ли по-силен и с по-волатилна търговия, след като прахът се слегне в Шотландия? Лидерите от трите най-големи партии на Великобритания отмениха графиците си и отидоха в Шотландия, за да призоват "семейството" да остане заедно. Този знак на паника от Дейвид Камерън, Ед Милибанд и Ник Клег показва, че има реална тревога и паундът реагира. GBP/USD се търгуваше около 1.6050, падайки с около 100 пипса от върховете, видяни само два месеца по-рано в средата на лятото. Нашите краткосрочни прогнози са, че британската валута остава в низходящия тренд, поне до излизането на резултатите от референдума след 10 дена. При положителен вот можем да видим засилване на спада към психологическото ниво 1.6000, като пробив на него ще даде следващата цел на мечките в района на 1.5850. Ако Шотландия реши да остане в Обединеното кралство, то първата съпротива пред GBP/USD е 1.6340, последвана от 1.6530 и 1.6735. Но с риска от последствията на референдума (не само дали Шотландия ще излезе, но и дали ще запази паунда като валута ако това стане), висящи като тъмен облак над стерлинга, GBP/USD ще срещне труден път при опитите за всеки напредък. Промишленото и индустриалното производства през месец юли за икономиката на Великобритания дойдоха по-добри от прогнозите на годишна база от данните, регистрирани през юни, но двойката не бе в състояние да се повиши конструктивно на фона на икономическите цифри. В допълнение, управителят на Банката на Англия, Карни, каза в речта си, че основните му прогнози са за увеличаване на лихвата по кредитирането през пролетта на следващата година, ако възстановяването продължава по същия път.
Заключение: въз основа на изготвения обзор и анализ, нашите очаквания са, че като цяло доларът ще продължи да доминира на валутните пазари, печелейки позиции срещу основните валути, златото.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай