Производителността на труда се покачва с 1.7% на годишна база, показват последните данни на НСИ. Всеки работещ у нас създава средно по 13.3 лв. на час. Година по-рано работещите българи са отработвали с по 20 стотинки по-малко на час. Ако данните обаче се съпоставят с края на м.г., то се отчита намаление. В края на четвъртото тримесечие на миналата година всеки зает е създавал средно по 15.7 лв. от брутния вътрешен продукт за един час работа.
Статистиката показва още, че заетите лица в икономиката са над 3.5 млн. души. Общият брой отработени часове за второто тримесечие пък е 1472.9 млрд. часа. От НСИ отчитат намаление на дела на заетите в аграрния и индустриалния сектор през второто тримесечие на 2014 г. спрямо същия период на миналата година. Увеличават се работещите в сектора на услугите. Производителността на труда е най-висока в индустриалния сектор - 6488.5 лв. брутна добавена стойност средно на един зает и 15.1 лв. за един отработен човекочас. Най-ниска пък е в аграрния сектор - 1081.9 лв. на един работещ и едва 2.7 лв. на час.
През второто тримесечие на 2014 г. брутният вътрешен продукт на страната ни възлиза на 19.5 млрд. лв., показват още предварителните данни на НСИ. Ръстът в сравнение с първото тримесечие на годината е с 0.5%, а спрямо същия период на миналата година е 1.6%. Година по-рано БВП е бил 19.38 млрд. лв. През второто тримесечие на 2014 г. на човек от населението се падат 1379 евро, съобщиха от НСИ.
През първите 6 месеца на годината относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката запазва равнището си от 4.8 на сто спрямо същото тримесечие на предходната година. Индустриалният сектор увеличава относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 0.9 процентни пункта и достига 33.6 на сто. Относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сферата на услугите, намалява и достига до ниво от 61.6 на сто при 62.5 на сто през съответния период на предходната година.
ОЧАКВАН РЪСТ
От края на септември НСИ ще започне да измерва и приноса на сенчести дейности като проституция и наркотрафик в статистиката си. До 1 октомври всички страни членки са длъжни да заменят досегашната система с новата система от европейски сметки. Националната статистика ще ревизира всички данни от 1995 г. насам по новата методология. От останалите европейски страни, където вече се събират подобни данни, става ясно, че БВП на тези страни се е увеличил номинално с 2 до 6%. Според НСИ към момента делът на сивата икономика у нас е 13%. Това не значи, че икономиката ни ще порасне с толкова, защото и сега НСИ отчита някои от незаконните дейности.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай