- Г-жо Манолова, заявихте, че готвите протест в Кюстендил. Повод за това уволнението на Татяна Пандурска от Министерството на отбраната ли е? Твърди се, че тя е ваша приятелка.
- Повод за моето изявление са уволненията на шефове на регионални структури в Кюстендил. Уволнени бяха двама доказани специалисти, които внесоха спокойствие и ред в ръководените от тях сфери - директорът на Областно пътно управление инж. Драгомир Гочев и директорът на РДНСК инж. Христо Васев. Що се отнася до Татяна Пандурска - даже не я познавам. За първи път я видях шест месеца след като е била назначена - по време на официалните чествания на 6 май. Всички, които познават Ангел Найденов, са абсолютно наясно, че той не се поддава на каквито и да е влияния. През изминалата година имах достатъчно ангажименти и в парламента, и в избирателния си район, и не съм имала време да проявявам какъвто и да било интерес към събитията в отбраната. Но е факт, че в министерството служебното правителство е възстановило изцяло политическия кабинет на бившия министър от ГЕРБ Аню Ангелов.
- Доскоро служебният премиер Георги Близнашки бе член на БСП. Виждате ли в сегашните му действия реванш заради това, че го изключихте от столетницата?
- Георги Близнашки приключи с БСП много преди да бъде изключен от партията. Защото човек, който скандира на улицата "червени боклуци", няма как да е съпричастен към БСП.
- Накъде върви БСП, след като някои от партийните структури по места се опълчиха срещу водачите или срещу цялостната подредба на депутатските листи?
- В БСП винаги е имало напрежение и емоции при подреждането на листите. Това е нормално за партии, които са демократични, имат силни регионални структури и история. Обратното - за авторитарни партии като ГЕРБ, в които подреждането на листите е правомощие на един или двама души, има пълна тишина. Има два подхода при реденето на листите в БСП - с повече влияние на регионалните структури или с повече влияние на централното ръководство. При окончателната подредба на листите търсехме баланс между двете. В крайна сметка балансът ще го определят хората, като използват възможността да гласуват за своя фаворит, като отбележат преференция.
- Притеснява ли ви фактът, че много социалисти ще работят за преференциален вот, за да обърнат листите?
- Напротив, това ме радва. Преференциите имат точно този смисъл - в парламента да отидат тези кандидати, които гражданите предпочитат, а не тези, които партийните централи са подредили на челни места в листите. Такъв е подходът и при подреждането на червената листа в Кюстендил - всеки един от осемте души да се бори за преференциален вот с цел да преподреди двете първи места, на които сме аз и досегашният депутат Иван Ибришимов.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай