Петък, 10 Януари 2025

Петролът продължава да поевтинява, за България това е нож с две остриета

Петролът продължава да поевтинява, за България това е нож с две остриета
Публикация   23 Авг, 2014   /     mediapool   /     761

Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) продължава да пада, след като в четвъртък се понижи до 99.03 долара за барел спрямо стойността на кошницата на ОПЕК от предишния ден, когато бе 99.52 долара за барел.

  Това на по-късен етап ще се отрази върху цените на бензин, дизел и пропан-бутан в България, макар стойностите им да не паднат с 10 на сто, както при суровия петрол, коментира председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев, цитиран от БНР. Директорът на икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов обаче смята, че всяко понижаване на цените на петрола е добро за икономиката ни и за отделния потребител у нас, но не и за бюджетния дефицит на страната. По последни данни на финансовото министерство се очаква още този месец недостигът на пари в хазната да надхвърли определените 1.8 на сто от БВП за 2014 г.

  От известно време цените на петрола падат. Въпреки проблемите между Русия и Украйна, в Ирак, в Ивицата Газа, в Нигерия и въпреки че само до преди няколко години само един от тези конфликти щеше да е достатъчен да вдигне цените на черното злато.

  "Може би най-опасната причина е забавяне на световната икономика и особено на икономиките от Азия", коментира Руслан Стефанов.. "На второ място, това може да се дължи на очаквани ходове, както от САЩ, които може да са разблокирали част от своя стратегически резерв или да не са го попълнили навреме, което оказва влияние на цената на петрола. И разбира се, очакваното постепенно връщане в експлоатация на атомните централи в Япония, което води до натиск върху потреблението на петрол. Все още няма мнение доколко този натиск върху цените на петрола е продължителен, дали е само временно явление", посочи той.

  Според него, за да има ефект подобно намаление на цената на суровия петрол, то трябва да трае минимум един месец и трябва цените да слязат устойчиво доста под 100 долара. В краткосрочен план обаче падането на цената на нефта не е добро за бюджетния дефицит, тъй като ще се намалят приходи от акцизи, а в същото време няма да има достатъчно увеличение на потреблението, за да се вдигнат постъпленията от ДДС и така да се компенсира другото понижение.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha